loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Saturday, November 26, 2016

Biljka koja budi ljubavni život

Hari Prasad Nadig/Flickr.com





Ukoliko želite da popravite svoje zdravlje ali i probudite seksualni život, pokušajte da popijete šoljicu čaja od moringe posle doručka.

Moringa, ili "čudesno drvo", kod nas poznata i kao "zeleno blago"je hvaljena biljka koja daje dodatnu energiju i podiže imunitet, ali takođe može biti i afrodizijak.

Raste u Severnoj Africi i na planinama Himalaja kao i u severozapadnom delu Indije. Ova biljka se tamo tradicionalno koristi da poboljša seksualni život i pomogne pri seksualnim disfunkcijama kod muškaraca, piše Dejli mejl.

Nedavno istraživanje, objavljeno u Žurnalu farmacije i farmaceutskih nauke, otkrilo je da poboljšava seksualne aktivnosti kod pacova. Ona sadržo hemijsku supstancu saponin koja podiže libido i nivoe testosterona.

Ona ima sedam puta više vitamina C od narandži, četiri puta više kalcijuma nego mleko, četiri puta više vitamina A od šargarepe, tri puta više kalijuma od banana i tri puta više gvožđa od spanaća.

Ovu biljku moguće je konzumirati u obliku čaja, tablete, ulja ili praha a posebno je dobra kada se telo oporavlja posle vežbanja.

Nutricionista Denijel Herman, kaže da ova biljka ima mnogo zdravih činilaca koje su dobre za naš organizam.

"Ona deluje protivupalno. Ukoliko ste istrčali maraton, ona će vam savršeno regulisati nivoe šećera", kaže Herman.

Njen afrodizijački efekat možda leži u činjenici da ona podstiče dotok krvi, koji je značajan muškarcima.

Veruje se da su je koristili Grci, Rimljani i Egipćani i da je lečila 300 različitih medicinskih problema u tradicionalnoj ajurvedskoj medicini.

Ispravno postupanje s djetetom

Povezana slika






Jeste li znali da je svako deseto dijete neurorizično, a 20 posto može imati prolazne ili trajne (blaže ili teže) poremećaje? Neurorizičnih je čimbenika mnogo, a čine ih razne komplikacije u trudnoći, primjerice prijeteći pobačaj, prijeteći prijevremeni porođaj, višeplodna trudnoća, eklampsija, krvarenje u trudnoći, majčine kronične bolesti te komplikacije u porođaju i nakon njega.
Ranom intenzivnom primjenom stimulacije oštećenog područja psihomotorike mogu se postići veliki rezultati. Jedan od načina rada s neurorizičnom djecom je ispravno postupanje s djetetom (engl. baby handling), gdje su preporučeni ispravni postupci pri djetetovu podizanju, spuštanju, previjanju, hranjenju, držanju, nošenju i presvlačenju, kojima se potiče normalan djetetov razvoj. Izrazito je važno da te postupke, osim roditelja, znaju i ostali ljudi iz djetetove blizine.

Ispravni položaji

LEŽANJE: Novorođenče valja postaviti u lagano skvrčeni položaj na boku i poduprijeti ga smotanom pelenom. Ručice mu moraju biti ispred tijela, a glavica ne smije biti zabačena unatrag.

PODIZANJE: Dijete se ne smije podizati iz ležećeg položaja tako da se podmetne ruka ispod njegove glavice i guze, nego ga treba preko svoje ruke zarotirati na stranu. Ruku valja položiti između njegovih nožica i držati rame na onoj strani na koju će se dijete okrenuti. Gornju, slobodnu ručicu treba prebaciti preko svoje ruke te istom rukom pridržavati glavicu. Preporučuje se prihvaćanje djeteta za nadlaktice i natkoljenice, a nikada za periferne dijelove šake i stopala.

SPUŠTANJE. Prilikom spuštanja se ide obratnim redoslijedom od podizanja: dijete se drži bočno na svojoj ruci, prvo se spusti bočno na guzu i kuk, pa se polagano položi na podlogu.

PREVIJANJE: Prilikom previjanja dijete se ne drži za stopala, nego ruku stavimo između njegovih nožica i držimo njegovu natkoljenicu dok smo drugu nožicu naslonili na svoju ruku.

HRANJENJE: Tijekom hranjenja uvijek treba paziti da djetetovo tijelo bude lagano skvrčeno i nagnuto na majčina prsa te da su obje ručice ispred bebina tijela, a ne npr. ispod majčina pazuha ili da mu vise sa strane. Također valja obratiti pozornost na položaj bebine glavice, koja ne smije biti zabačena unatrag, nego lagano nagnuta prema naprijed.






http://www.pitajmamu.hr/