Specijalno osmišljen način ishrane, poznat kao hrononutricija spada u red najmlađih režima ishrane, uzevši u obzir da je doktor Alen Delabos koji se smatra tvorcem hrononutricije, ova načela prvi put plasirao 1986. godine.
Iako je prošlo više od 20 godina od kada se prvi put čulo za pojam hrononutricija, ona tek od nedavno doživljava ekspanziju u našoj zemlji.
Šta je hrononutricija ?
Vrlo je verovatno da ste čuli za pojam hrononutricija ili hrono ishrana, kako je kod nas obično zovu, pa da vidimo šta je zapravo to. Svi znamo da ima neke veze sa ishranom, a mnogi tvrde da su primenom načela hrononutricije izgubili višak kilograma, koji im se nije vratio.
Ukratko rečeno, hrononutricija podrazumeva da se određena hrana konzumira u određeno doba dana i u određenim kombinacijama, a u skladu sa lučenjem hormona i enzima u organizmu.
Temelj hrononutricije
Temelj ovakvog načina ishrane podrazumeva na prvom mestu unos 3 glavna obroka, stim da se taj unos odvija u periodu između 8 časova ujutru i 8 časova uveče. Takođe, savetuje se da vreme od poslednjeg obroka do odlaska na spavanje ne bude duže od 2 sata, a vreme između obroka treba da bude minimum 3, a idelano je 4 sata.
Nije dozvoljena upotreba nikakvih grickalica između obroka, već samo užina, a zabranjena je upotreba slatkih, gaziranih industrijskih napitaka.
Poželjno je da povrće, poput recimo šargarepe i celera jedete sirovo, a ostalo samo kratko skuvate i to na pari, ako je moguće, jer se tokom procesa kuvanja gube mnogi hranljivi sastojci, a većina povrća se pretvara u običan šećer.
Doručak je ne samo poželjan, već i obavezan. Voće se ni u kom slučaju ne preporučuje konzumirati na prazan želudac, već samo nakon ručka i to najmanje 1 sat po završenom ručku.
Slatko mleko je apsolutno zabranjeno u ishrani koja je bazirana na pravilima hrononutricije, kao i biljna pavlaka i margarin, dok su kiselo mleko i mladi domaći sir dozvoljeni.
Sve skrobne namirnice, poput banana, krompira, graška, testenina i drugih se smeju konzumirati ali samo do 15 časova i samo pravilno kombinovane, što podrazumeva da ih ni u kom slučaju ne treba kombinovati sa namirnicama koje su bogate proteinima. Tako, recimo treba izbaciti iz upotrebe musaku ili lazanje sa mlevenim mesom ili, za našu kuhinju uobičajenu kombinaciju : meso i krompir.
Meso se jede uz bazno povrće i svežu salatu, a bez hleba. Najbolje je meso pripremati na roštilju ili uz minimalan dodatak ulja.
Osnovni principi hrononutricije
Osnovni principi prema kojima se rukovodi hrononutricija podrazumevaju da je doručak obavezan i jedini obrok u kome je moguće unositi sve što vam srce želi. Šalu na stranu, za doručak je dozvoljeno jesti i hleb i kajmak i puter, ali i razne žitarice.
Za ručak je poželjno jesti proteine, bilo biljnog bilo životinjskog porekla i povrće koje je bogato vlaknima i sporim šećerima, poput : tikvica, blitve, karfiola, spanaća, kupusa, prokelja i sličnog.
Večera podrazumeva poslednji obrok pred odlazak na spavanje i preporučuje se tada jesti na primer grilovano ćureće ili pileće belo meso, ribu ili teletinu, uz dodatak sveže salate, koja bi valjalo da je začinjena maslinovim uljem i specijalnim, balzamiko sirćetom.
Što se slatkiša tiče, oni jesu dozvoljeni ali samo u umerenoj količini i to u periodu između 16 i 18 časova, a nikako odmah nakon ručka.
Voće se ne sme jesti ujutru i uveče, ukoliko se pridržavate pravila koja propisuje hrononutricija.
Zaključak
Iako su principi na kojima se bazira hrononutricija zapravo prilično jednostavni za sprovođenje, uvek se radije savetuje konsultovati se sa stručnjakom pre nego što uvedete ovakav režim ishrane. Osnovni razlog za to jeste što vam samo nutricionista može reći koja hrana je pogodna za vas, a koja ne, bez obzira da li ćete se hraniti u skladu sa principima hrononutricije ili ne.
Naravno, možete i sami da pokušate da uvedete ovakav režim ishrane, ali se lako može dogoditi da efekat ne bude takav kao da ste se najpre posavetovali sa stručnjakom iz oblasti pravilne ishrane.
http://dijetaplus.com/hrononutricija-a/