loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Wednesday, October 18, 2017

Naučite kupovati kozmetiku racionalno i uštedite novac

 | Autor: Getty Images




Vaša kozmetička torbica prepuna je proizvoda koje ste kupili impulzivno i iskoristili tek jednom? Pročitajte naše savjete kako vam se to ne bi ponovilo

Uvijek biti besprijekorno dotjerana ne mora značiti da trebate biti u minusu i imati kupaonicu prepunu proizvoda koje ne koristite. Parfumerije i drogerije nevjerojatno su primamljive, ali ako želite prestati bacati novac i gomilati proizvode koje ne koristite, držite se ovih savjeta.

Bolje jedan dobar proizvod nego deset loših

Često nam je puno dati određeni iznos za proizvod za koji znamo da je odličan, ali bez problema kupujemo hrpu balzama za usne, gelova za tuširanje, pilinga, ruževa na sniženju u čudnim bojama i lakova u minijaturnim pakiranjima. Kad se sve to zbroji, vjerojatno stoji i više od malo skuplje maskare ili ruža o kojem sanjate.

Pratite sniženja 

Većina drogerija i parfumerija često ima akcije na određene brendove i proizvode, s popustima i do 30 posto. Dovoljno je samo pratiti njihove Facebook stranice ili baciti oko na reklamu koju ste dobili u poštanskom sandučiću. To je najbolji način da uštedite novac na kozmetičkim proizvodima.

Osmislite plan njege i šminkanja 

Ako ste jedna od onih osoba koje u parfumeriji kupuju sve što im izgleda lijepo, stanite i dobro razmislite. Hoćete li uistinu koristiti serum koji se nanosi svaki dan ispod kreme? Imate li već mlijeko za skidanje šminke koje niste potrošili ni do pola? Možete li u isto vrijeme koristiti i losion, i gel, i micelarnu vodu? Hoćete li uistinu nositi tirkizno sjenilo i ljubičasti eyeliner? Prvo dobro pogledajte što imate u kupaonici i zaključite što stvarno koristite, a tek poslije toga krenite u shopping.

Čuvajte se sumnjivih i lažnih proizvoda 

Jedno je kupiti maskaru kada parfumerija ima sniženje na sve takve artikle, ali kupovanje pudera koji već na prvi pogled izgleda sumnjivo čisto je bacanje novca. Kupujte samo nove proizvode kojima isticanje roka trajanja nije ni blizu. Ni lažnjaci nisu neka ušteda – naprotiv, kvalitetom nisu ni blizu originala, a često sadrže i supstancije koje mogu izazvati alergije i prištiće.

Nađite “dnevni” parfem 

Ako je vaš najdraži parfem poprilično skup, pronađite jeftiniju varijantu koju ćete nositi na posao i tijekom dana. Odlične mirise po pristupačnim cijenama danas imaju brojni “high street” dućani, ali i parfumerije s prirodnom kozmetikom. Za dnevne opcije možete izabrati i mirisni losion za tijelo.

Opsesivna preokupacija zdravom prehranom šteti zdravlju

Slikovni rezultat za zdravom prehranom




Velika većina nutricionista, liječnika i zdravstvenih radnika reći će vam da potpuno izbacivanje određenih namirnica iz prehrane, uz iznimku netolerancije na njih, može štetiti zdravlju, piše Independent.

I unatoč tomu što je u zadnje vrijeme zamijećen odmak od takozvanog "clean eatinga'' (jesti čisto), brojni ljudi i dalje nastoje konzumirati bezglutenske proizvode, nerafinirani šećer, izbjegavaju meso, mliječne proizvode i svu procesuiranu hranu, bez obzira na to što na njih nisu alergični.

No kada takav način zdrave prehrane preraste u opsesiju, nazivamo ga ortoreksijom (ortorexia nerviosa), poremećajem u prehrani koji podrazumijeva pretjeranu preokupaciju zdravom prehranom i izbjegavanjem one koja se smatra nezdravom.

Pojam je prvi put 1990. upotrijebio liječnik Steven Bratman.


Kao što je anoreksija strah da se osoba ne udeblja, ortoreksija je strah od toga da osoba jede namirnice zbog kojih neće biti zdrava.

Dobro je promovirati zdravu prehranu, ali u tome ne treba pretjerati. Zdrava prehrana podrazumijeva umjerenost u hrani, a ne opsjednutost njome.

Profesor psihologije na Sveučilištu Toulouse, Patrick Denoux kaže da je pojedinac koji boluje od ortoreksije "sputan nizom pravila koja nameće samom sebi".

Pritom se nerijetko socijalno izolira, preskačući društvene događaje na kojima je u opasnosti da dođe u napast i pojede, primjerice, pržene krumpiriće.

Pariška nutricionistica Sophie Ortega upozorava da "clean eating" utječe na manjak vitamina B12 u organizmu, a njega ima u jajima, mliječnim proizvodima, mesu i ribi.

Ortoreksija još nije bolest evidentirana u medicini poput anoreksije ili bulimije, podsjeća psihijatar Alain Perroud, uz objašnjenje da je "više riječ o fobiji", nego o poremećaju u prehrani. Poput ostalih vrsta fobija i ova se može liječiti kognitivno-bihevioralnom terapijom.

6 blagotvornih prirodnih lijekova za štitnjaču

Povezana slika





Orasi, med i rakija

Sirupa ili napitak od oraha ili drugih orašastih plodova te meda i/ili rakije stari je narodni lijek. U različitim receptima piše da mlade orahe bogate jodom treba osušiti, nasjeckati i preliti rakijom (komovica) ili medom.

Nakon što pripravak odstoji najmanje mjesec dana u otvorenoj tegli koju povremeno treba promućkati, izvade se orasi, a dobiveni sirup pije se svako jutro na prazan želudac u vrlo malim količinama

orasasti-plodovi-i-med

Cimet i đumbir

Ove popularne začine lako možete ubaciti u prehranu. Đumbir sadrži magnezij koji pomaže u kontroli funkcije štitnjače, a cimet smanjuje upalu i smanjuje opasnost od usporavanja rada štitnjače.

Borove iglice

Tradicionalni ruski lijek za bolesti štitnjače su iglice bora. Bor se od davnina koristi u narodnoj medicini kao lijek za hipotireoze. Ljekovita svojstva bora mogu se koristiti tijekom cijele godine, ali najbolje u proljeće.

Iglice se koriste svježe, a njihova je ljekovitost veća ako se iglice izlome na manje dijelove. Sadrže eterična ulja, bogate su vitaminom C i antioksidansima, što ih čini odličnim sastojkom tinktura za poboljšanje stanja hipotireoze.

Ivanjsko cvijeće

Za liječenje hipertireoze preporučuju se čaj i oblozi od ivanjskog cvijeća. Čaj možete pripremiti na uobičajen način i piti triput dnevno. Oblog se priprema tako da se cijela biljka nakratko prelije ključalom vodom i odmah stavi na maramicu. Kada se malo ohladi, oblog se drži na vratu.


Aronija ili sibirska borovnica

aronija

Aronija lako uspijeva i u najtežim klimatskim uvjetima, a može se konzumirati sirova, u obliku čaja, soka ili kao sastojak različitih salata. Nakon eksplozije u Černobilu, korištena je za ublažavanje posljedica radijacije, a s obzirom na to da stimulira rad štitnjače, posebno se preporučuje osobama s hipotireozom.

Žir

Kava od žira također regulira rad štitnjače. Ona se priprema tako da se zreli žir oguli i izreže na veličinu zrna kave. Nakon što se dobro se osuši i pohrani, uzima se onoliko zrna koliko je potrebno. Zrna se prže dok ne postanu tamnosmeđa. Tad se grubo samelju i kuhaju kao prava kava. Pije se do dvije šalice na dan


MAMA IZ DUBROVNIKA KAO SUPERHEROJ Vrhunac prometne nekulture na Pločama (FOTO)





Ništa novo da se u Dubrovniku automobili parkiraju gdje god stignu, a posebno pod izgovorom kako se vozač ubrzo vraća što je često opravdanje za grubo kršenje prometnih pravila.


Često fotografije neprimjereno parkiranih automobila izazivaju veliki broj negativnih komentara i ogorčenja građana koji se pitaju kako bi tim prepriječenim putem prošla mama s kolicima ili starija osoba. Fotografije koje su objavljene na jednoj Facebook stranici upravo pokazuju navedenu situaciju koja se dogodila na Pločama gdje je osobni automobil dubrovačkih registarskih oznaka parkiran na neprimjerenom mjestu spriječio prolazak mami i njenoj bebi u kolicima. Mama je riješila problem uz malo napora podignuvši kolica da bi uspjela proći. No, postavlja se pitanja do kada će se tolerirati ovakvo ponašanje pojedinaca koje nemaju odgovornosti i osjećaja?