loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Tuesday, December 27, 2016

Zimska salata s hrskavim krumpirom i potočarkom



Zimska salata s hrskavim krumpirom i potočarkom






Dosta vam je prejedanja? Ona je ova salata upravo ono što vam treba!

Pronašli smo sjajan način kako iskoristiti ostatke pečenog mesa i krumpira, a da sve zajedno čini jednu ukusnu zimsku salatu radi koje nećete osjećati grižnju savjesti. Meso koje možete koristiti je u principu bilo koje koje vam je ostalo - pečena purica, pečeno pile ili odojak. Sve kombinacije su otvorene i ovisno o tome što imate kod kuće, možete iskoristiti. Uz dodatak potočarke, ova salata pretvara se u zdrav i ukusan obrok.



Sastojci:

* 1 luk, tanko narezan

* 1 limun, ocijeđen

* 40 ml maslinovog ulja

* Ulje za prženje

* 200 g pečenog krumpira, narezanog na kockice

* Prstohvat papra cayenne

* 300 g pečenog mesa, sitno narezanog (piletina, purica, odojak)

* glavica crvene cikorije

* 100 g potočarke

* 1 jabuka, oguljena, očišćena od koštica i narezana na tanke ploškice

* 30 g prženih oraha, badema ili lješnjaka; krupno narezanih

* Prstohvat šećera





Priprema:

1. U manjoj posudi pomiješati luk i  poprskati ga maslinovim uljem te sa pola soka od limuna

2. Zagrijati neprianjajuću posudu i pokapati ju s malo ulja te popržiti krumpir - dok ne postane  hrskav; posipati ga s malo papra i posoliti

3. U većoj posudi pomiješati meso, cikoriju i potočarku te dodati jabuku i orahe; posoliti/popapriti i staviti malo šećera

4. Staviti preostalo maslinovo ulje, mješavinu s lukom, dodati ostatak soka od limuna i pečeni krumpir te sve lagano promiješati


I to je to! Ukusni ručak je gotov!



http://gastro.24sata.hr/

Odgoj: Pusti me na miru, ljutim se!



Slikovni rezultat za ljutnja kod djece






Ne možete vjerovati da to vaše malo, slatko i dobro dijete može toliko vrištati, gristi i lupati po najdražem komadu vašeg namještaja i sve to zato što ste se javili na mobitel, a niste poslušali što vam je htjelo reći. E pa, dragi roditelji, to se zove ljutnja. Ona je kod klinaca i klinceza ista kao i kod velikih, ali uzmite u obzir da oni imaju više snage, pa je ljutnja i glasnija


Već kao bebe vaši mališani dobro vam znaju pokazati kada su ljuti, kao dvogodišnjaci postaju frustrirani kada nešto ne mogu napraviti kako žele ili kada nešto nije po njihovom. Tada je frustracija pravi povod za ljutnju koju će neki klinci obznaniti jasno i glasno, dok će oni mirnije prirode to nekako prebroditi u sebi.

Ljutnju nemojte poticati već pokušajte pronaći način kako je zaustaviti, jer lako je moguće da mlađi ili stariji brat uoče da će se njihova sestra jako razljutiti ako joj uzmu njenog šarenog ponija, a dreka i vika po kući njih će nasmijati do suza, dok će vama potrgati živce.

Kod male djece takvom ljutitom ponašanju treba odmah stati na kraj, dok sa starijima treba razgovarati, objasniti im da je ljutnja normalna stvar te im pomoći da nauče nositi se s njom.

Vaš je zadatak da im objasnite da nećete dopustiti vikanje, lupanje i pljuvanje dok su ljuti, ali dok im to govorite budite smireni, jer kakve koristi od svega ako im govorite jedno, a pokazujete drugo!

Pričajte s njim, neka vam pokuša objasniti kako se osjeća i šta ga je tačno naljutilo. Tu ćete morati igrati igru povuci-potegni, ali ne kaže se uzalud „strpljen, spašen“. Ne dopuštajte da njihova ljutnja razljuti vas, smireno probajte stvari vratiti u normalu.

I nikada se nemojte smijati vašem ljutitom djetetu, oni bi to mogli shvatiti kao dobar način zabave, a to je upravo suprotno od onoga što želite, zar ne?


Preduhitrite ljutnju!

Razni ispadi bijesa u parku ili supermarketu nisu baš zgodni, pogotovo kada se pored vas nađu tri gospođe „čije dijete to nikada ne bi napravilo“. Najbolji savjet je da pokušate pronaći povode takvom ponašanju, kod manje djece to mogu biti umor i glad, a i dugi shopping zna biti jedan od uzroka. Djeci je to jednostavno dosadno!


Skretanje pažnje

Pokušajte i s taktikom skretanja pažnje kada vidite da nadolazi provala bijesa, kod starije djece takve stvari obavezno treba rješavati razgovorom. Kazne i deranje obično proizvedu skroz suprotne rezultate.




http://bebeimame.ba/

Korijen ove biljke učinkovitiji je od kemoterapije


Povezana slika





Znanstvenici su otkrili da korijen ove biljke djeluje bolje i od kemoterapije jer ona ubija sve stanice, a korijen maslačka samo one zahvaćene karcinomom.


Ova nepravedno zapostavljena biljka, često smatrana korovom, obiluje ljekovitim svojstvima, a potrebno ju je brati na čistim obroncima, daleko od prometa. Naše bake spravljale su sirupe od cvjetova maslačka znajući da sadrži mnoge ljekovite supstance. No, ono što je manje poznato jest da korijen maslačka pomaže oboljelima od raka. Znanstvenici su otkrili da korijen ove biljke djeluje bolje i od kemoterapije jer ona ubija sve stanice, a korijen maslačka samo one zahvaćene karcinomom.


Uz to, posjeduje diuretska svojstva, potiče izlučivanje žuči, čisti jetru i koristi kod alergija. Odličan saveznik je i za smanjenje kolesterola, a bogat je vitaminima i mineralima poput željeza, kalcija, folne kiseline i magnezija. Sadrži i vitamin K te vitamin A.


Na Sveučilištu Windsor u Kanadi provedeno je istraživanje na Odsjeku za kemiju i biokemiju, a rezultati ulijevaju novu nadu svima oboljelima od ove teške bolest. Naime, došli su do zaključka da korijen maslačka ubija stanice zahvaćene karcinomom. Još jedna korisna spoznaja je i ta da nema nikakav štetan učinak na ostale stanice u našem organizmu.


Čaj maslačka djeluje na zahvaćene stanice tako da se one unutar 48 sati doslovno raspadaju, a za to vrijeme zdrave stanice ostaju neokrznute, utvrdilo je ovo istraživanje. Kontinuirani tretman korijenom maslačka može uništiti većinu rakom zahvaćenih stanica kod oboljelih, a zbog neočekivanih rezultata istraživači nastavljaju s istraživanjem ove čudesne biljke.


John di Carlo, 72-godišnjak je koji se osobno uvjerio u ljekovitost maslačka. Prošao je intenzivne i agresivne tretmane kemoterapije, a na liječenju proveo pune tri godine prije nego što su ga liječnici pustili kući da sa svojim najbližima provede posljednje dane. S obzirom na to da su liječnici imali sve manje alternativa u pronalasku rješenja u borbi protiv njegove bolesti predložili su mu da pije čaj od korijena maslačka, a nakon samo četiri mjeseca doživio je remisiju bolesti.

Biopsija jetre – zašto i kako se radi

Slikovni rezultat za biopsija jetre






Biopsija jetre je dijagnostička metoda kojom se mikroskopskim pregledom uzorka tkiva otkrivaju potencijalne bolesti ili potvrđuje sumnja na njih. Biopsija je izuzetno korisna u otkrivanju tuberkuloze ili drugih granulomatoznih infekcija te u razjašnjavanju komplikacija nakon transplatacije jetre. Biopsija jetre je primarni izvor za stjecanje znanja u jetrenoj patologiji, najvažnija metoda za razne oblike stupnjevanja kroničnog oboljenja jetre.


Kada se radi biopsija jetre?

U određenih stanja biopsijom jetre se potvrđuju bolesti ili procjenjuje stupanj oštećenja organa kako bi se primijenilo odgovarajuće liječenje ili transplatacija ako je potrebna. Biopsija jetre se radi kod:

* povišenih laboratorijskih vrijednosti jetrenih enzima
* kronične bolesti i upale jetre
* alkoholne bolesti jetre
* ciroze jetre
* intrahepatične kolestaze (prestanka tijeka žuči uslijed oštećenja jetre alkoholom, lijekova ili  infekcijom)
* nealkoholne steatoze (masne bolesti jetre)
* sklerozirajućeg kolangitisa
* hemokromatoze
* sumnje na odbacivanje organa nakon transplatacije jetre
* povećane jetre
* hepatosplenomegalije (istovremenog povećanja jetre i slezene)
* raka jetre
* kroničnog hepatitisa B ili C
* Wilsonove bolesti
* nejasne sistemske bolesti (primjerice neobjašnjiva vrućica, upalna ili granulomatozna bolest)


Kako se pripremiti za biopsiju jetre?

Nekoliko dana prije biopsije potrebno je uraditi testove za zgrušavanje krvi. Tjedan dana prije pretrage potrebno je prestati uzimati lijekove protiv bolova (Andol, Aspirin, Voltaren, Brufen) te lijekove protiv zgrušavanja krvi. Osam sati prije biopsije ne smije se konzumirati ni hrana ni piće. O uzimanju antibiotika potrebno je izvijestiti liječnika.


Kako izgleda biospija jetre?

Pretraga traje oko 20 minuta. Pri tome pacijent treba ležati na leđima s desnom rukom prebačenom iza glave. Zdravstveni radnik će označiti mjesto biopsije ispod desnog rebrenog luka, dezinficirati područje i anestezirati ga. Liječnik specijalist će zatim specijalnu iglu uvesti u anestezirano područje i uzeti maleni uzorak tkiva. Pri tome se ponekad služi ultrazvukom ili CT-om za mjerenje elastičnosti jetre. Pacijent treba biti miran i zadržati dah na 5 do 10 sekundi za vrijeme uzimanja tkiva. Moguće je osjetiti kratkotrajnu bol koja se može proširiti prema desnom ramenu.

biopsija_jetre


Što nakon biopsije jetre?

Na mjesto uboda stavlja se zavoj, a pacijent ostaje još desetak minuta ležati na desnom boku. Kod kuće potrebno se odmarati i mirovati narednih 8 do 12 sati. Ako je potrebno, od liječnika se mogu zatražiti lijekovi protiv bolova, ali nikako ih se ne smije uzimati na svoju ruku.


Gdje se izvodi pretraga?

Pretraga se izvodi isključivo u bolničkim ustanovama.Nalazi se čekaju jedan ili dva tjedna.

Moguće komplikacije

U manje od 1% slučajeva dolazi do laganog krvarenja iz mjesta uboda. Još rjeđe se javljaju oštećenja organa u blizini jetre (bubreg, žučni mjehur, pluća ili crijevo). Vrlo rijetko može doći do upale potrbušice, a rizik od smrti manji je od 0,1%. U slučaju bilo kakvih sumnji na ove probleme potrebno je odmah i bez odgađanja zatražiti liječničku pomoć.