loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Wednesday, September 27, 2017

Zavarivač co2 - Inostranstvo, Liam DOO

Povezana slika




Zavarivač co2
Inostranstvo, Liam DOO


Potrebni varioci co2 sa iskustvom.Svaki kandidat će se pre angažovanja dati test varenja koji se sastoji iz ceonog vertikalnog vara, čeonog horizontalnog vara, provara.


Co2 zavarivanje, samostalan rad u procesu proizvodnje  na najsavremenijim aparatima i opremi, samostalnost u izvršavanju radnih zadataka uz poštovanje procedura i propisanih postupaka odgovornost za kompletno izvrsenje radnih operacija


Vrsta radnog odnosa: Stalni radni odnos
Vrsta posla: zavarivanje Co2
Zarada: Početna zarada 5€ po radnom satu 
Početak obavljanja posla: odmah



Lične veštine i sposobnosti:
Pozitivan i odgovoran odnos prema poslu
Zelja za radom,
Dobro zdravstveno stanje
Pouzdanost, ozbiljnost


Posebne pogodnosti za zaposlene:
Stabilna primanja isplacena svakog meseca na vrema , na Vaš račun
Rad u stabilnoj i prosperitetnoj kompaniji
Mogucnost sticanja raznih bonusa
Smeštaj placen od strane poslodavca
Obezbedjena ishrana – obrok u toku rada
Uslovi koji se traže od strane zaposlenog
Iskustvo sa zavarivanjem, osposobljenost za samostalan rad
Nije obavezan  sertifikat za zavarivanje, pre stupanja na rad zaposleni prolazi test osposobljenosti za varioca gde se proveravaju njegove strucne karakteristike



Aplikacija sa biografijom
slati na: info@liamdoo.com
uz obaveznu napomenu „za posao Zavarivač“



Liam DOO
JNA 50 Kovačica
26201 Kovačica
R. Srbija

Kontakt:
Tel:013 21 02 602
E-mail: info@liamdoo.com
www.liamdoo.com


Pomoćna medicinska sestra - Inostranstvo, Nemačka


Slikovni rezultat za Pomoćna medicinska sestra





Pomoćna medicinska sestra (20 izvršilaca)
Mesto rada: Inostranstvo, Nemačka
Poslodavci - klinike Rems Mur, Asklepios, Paracelsus i nemački Crveni krst.

USLOVI:

minimum IV stepen stručne spreme - medicinska sestra/ tehničar;
radno iskustvo u struci minimum 6 meseci;
položen stručni ispit za medicinske radnike.
Rad je u smenama, obezbeđen smeštaj, prevoz do Nemačke o trošku izabranog kandidata.
Ishrana nije obezbeđena.
Minimalna bruto plata za početak po tarifnom ugovoru u skladu sa zakonom Savezne Republike Nemačke između 1600 i 2400 evra;
plaćen godišnji odmor;
troškove zdravstvenog pregleda snosi izabrani kandidat;
izabrani kandidat je zdravstveno i socijalno osiguran;
troškove vize snosi izabrani kandidat,
troškove radne dozvole snosi poslodavac.

Zainteresovani kandidati
mogu da dostave svoje radne biografije na e-mail: office@eurokonig.com i mogu se javiti na broj telefona: 011/40-65-186 ili 060/667-4216.

Detaljne informacije o uslovima rada kandidati će dobiti na razgovoru sa poslodavcima - klinike Rems Mur, Asklepios, Paracelsus i nemački Crveni krst.


Agencija za Zapošljavanje EKC Centar Iz Beograda
Lice za kontakt: Berta Ljuboja Balint i Bosiljka Kovačević
e-mail: office@eurokonig.com

Suvremeni pristup odgoju – 4 stupa roditeljstva


Slikovni rezultat za pristup odgoju




Nekad se smatralo da dijete u svojoj prirodi nije „dobro“ te da je uloga roditelja odnosno odgajatelja da djeluje na dijete tako da se ono promijeni iz „lošeg“ u „dobro“. Suvremeni pristup odgoju naglašava da je riječ o uzajamnom djelovanju – obje strane (i roditelj/odgajatelj i dijete) daju i primaju, komuniciraju i osjećaju, i obje se strane u tom odnosu mijenjaju.  U suvremenom pristupu naglašava se da su sva djeca „dobra“, a njihova ponašanja mogu biti dobra ili loša. Puno se govori o dječjim pravima i odgovornostima, kao i o pravima i odgovornostima roditelja i odgajatelja. Roditeljima i odgajateljima se nudi cijeli niz smjernica za rad s djecom, a posebno su korisne smjernice Vijeća Europe pod nazivom 4 stupa roditeljstva, koje  definiraju odgovorno roditeljstvo kao roditeljsko ponašanje koje se temelji na najboljem interesu djeteta:
*Brižno ponašanje
*Pružanje strukture, granica i vođenja
*Uvažavanje djeteta kao osobe
*Omogućavanje osnaživanja djeteta


Prihvaćanje djeteta takvog kakvo jest

Prvi stup roditeljstva odnosi se na ponašanja roditelja koja odgovaraju na djetetove potrebe za ljubavlju, sigurnošću, pripadanjem i prihvaćanjem djeteta upravo takvog kakvo jest. To znači da se roditelj ponaša kao sigurna baza iz koje dijete može krenuti istraživati svijet oko sebe, ali u koju se može vratiti kada osjeti, strah, tugu, umor, bilo koju drugu neugodnu emociju.
Roditelj bi trebao biti osjetljiv na poruke djeteta i primjereno odgovarati na njih, pokazivati toplinu i ljubav prema djetetu – riječima, zagrljajima, provođenjem kvalitetnog vremena s djetetom, pružanjem utjehe, zaštite i podrške djetetu u njemu teškim trenucima. Pri tome je važno da je roditelj dosljedan u pružanju topline i odgovaranju na potrebe djeteta.
Ovakvo ponašanje temelj je sigurne privrženosti, a time i temelj svih drugih odnosa u djetetovom životu. Nedostatak brige, ali i nedosljedna briga za dijete koju često opravdavamo brzim životom i okupiranošću poslom, baš kao i pretjerano zaštićivanje djeteta i nedopuštanje da osjeti bilo kakvu neugodnu emociju,  mogu ometati djetetov zdravi razvoj.

Postavljanje granica

Drugi stup roditeljstva odnosi se na davanje strukture djetetu kroz postavljanje granica, uzimajući u obzir i djetetovo mišljenje, te usmjeravanje djetetova ponašanja. Davanje strukture podrazumijeva organiziranje prostora, vremena te usmjeravanja djetetova ponašanja. To dovodi do osjećaja sigurnosti i predvidivosti kod djeteta, kao i razvoj kompetentnosti.
Kreiranje urednog (ali ne prekrutog) svakodnevnog rasporeda s obrascima djetetovih i obiteljskih aktivnosti pomaže razvoju osjećaja strukture kod djeteta. Kako dijete odrasta, povećava se fleksibilnost u strukturiranju njegovog vremena i sadržaja aktivnosti, kako bi bili što prilagođeniji individualnim potrebama djeteta. Usmjeravanje djetetovog ponašanja ili popularno zvano „postavljanje granica“ odvija se kroz razgovor s djetetom o tome što je prihvatljivo, a što neprihvatljivo ponašanje, te kroz izražavanje očekivanja od djeteta, ali i jasnih i konkretnih zahtjeva na nenasilan način.

U svakodnevnom životu stoga se može preporučiti sljedeće:

* unaprijed s djetetom dogovoriti obiteljska pravila da bi se izbjegao sukob s djetetom u nekoj važnoj situaciji: „Kada danas budemo išli van, možemo ići do najbližeg parka i biti u njemu do ručka. Drugi put možemo provesti više vremena vani i ići do velikog parka“;

* dogovoreno pravilo treba formulirati na pozitivan način – u obliku nagrade, a ne prijetnje: „Gledat ćemo crtić zajedno kada završiš s pospremanjem igračaka“, umjesto „Nema paljenja televizije cijeli dan ako ne pospremiš za sobom“;

* koristiti prirodne posljedice djetetovih ponašanja: „Ako izađeš van na hladnoću bez jakne, bit ćeš ti hladno!“ Nije dobro da ističemo neke loše posljedice koje se i ne moraju dogoditi pa reći primjerice „Ako se budeš penjao na stolicu, past ćeš i udarit ćeš se!“ nego „Mogao bi pasti i udariti se!“

* u skladu s dobi dati djeci izbor nekih ponašanja, primjerice kad ima 4 ili 5 godina: „Želiš li obući crvenu ili plavu majicu?“; Naravno da ga nećemo pitati želi li ići u vrtić ili doktoru.

* umjesto neprestanog ponavljanja riječi „Ne“, „Prestani“, „Dosta“; „Nemoj“; neko neprihvatljivo djetetovo ponašanje možemo preusmjeriti na neku drugu, prihvatljiviju aktivnost

* veći naglasak staviti na pohvale adekvatnih ponašanja, nego na naglašavanje neadekvatnih; Prije će dijete razviti neko ponašanje nakon pohvale, jer želi udovoljiti roditeljima, nego što će prestati s nekim ponašanjem koje stalno kritiziramo. Naime, stalnim kritiziranjem zapravo poklanjamo pažnju djetetu zbog neprihvatljivih ponašanja. Zato je puno efikasnije poklanjati pažnju i pohvaljivati prihvatljiva ponašanja.

* zajednički dogovarati obiteljska pravila – djeca su sposobna sudjelovati u tome i osjećat će se ponosno što su uključena u obiteljski život.

Nasilna ponašanja roditelja, poput fizičkog kažnjavanja djeteta, nazivanja pogrdnim imenima ili posramljivanja, uče dijete da se treba bojati roditelja, da je opravdano tući ljude koje vole te šalju djetetu poruku da ono ne vrijedi kao osoba. To može dovesti do nemogućnosti kontroliranja osjećaja ljutnje koju djeca često iskaljuju burnim reakcijama na frustracije, agresivnim ponašanjem prema drugoj djeci, stvarima, a ponekad i roditeljima.

Izgradnja djetetovog samopouzdanja i samosvjesti

Treći stup roditeljstva je uvažavanje djeteta kao osobe. U tradicionalnom odgoju ova potreba djeteta često je bila zanemarena. Radi se o ispunjavanju prava djeteta da ga se vidi, čuje i poštuje kao osobu koja ima svoje mišljenje, ideje i planove. Roditelji i odgajatelji to postižu pokazujući zanimanje za djetetova svakodnevna iskustva, slušanjem i razumijevanjem djeteta te uvažavanjem i djetetovog mišljenja u stvarima koje se tiču njegovog  i obiteljskog života.
U praksi se ponekad susrećemo s krajnostima vezanim uz ovu potrebu – neki roditelji smatraju da djeca razumiju jako malo toga i nisu sposobna dati svoje mišljenje o različitim stvarima, dok neki stavljaju pretjeranu odgovornost na djecu, očekuju od njih da sami donose odluke i brinu za sebe i u situacijama koje su im emocionalno teške. Primjerice, petogodišnje dijete može dati mišljenje o tome koji sok bi najradije pilo, a preteško mu je donijeti mišljenje oko toga tko je od roditelja u pravu u nekoj svađi.
U suvremenom svijetu roditeljstva postali smo svjesniji djetetovih mogućnosti i vrijednosti, ali često gledamo djetetovu vrijednost isključivo kroz aktivnosti i uspjehe koje ono postiže. Tako gradimo djetetovo samopouzdanje – njegovu spoznaju o tome što može postići, ali ne i djetetovu samosvijest – spoznaju tko je ono i da vrijedi samim time što postoji. Samosvijest možemo graditi pohvalama i poticanjem djeteta da uživa u procesu, a ne samo ishodu aktivnosti, primjerice pohvaljivanjem truda koji dijete ulaže u neku aktivnost, poticanjem djeteta da opiše svoje aktivnosti i pokazivanjem zanimanja za njih, kao i izražavanjem ljubavi djetetu neovisno o uspjesima koje postiže.

Vjerovati djetetu i vjerovati u dijete

Četvrti stup roditeljstva je osnaživanje djeteta, a  odnosi se na stvaranje uvjeta za jačanje djetetova osjećaja kompetentnosti, osobne kontrole i sposobnosti utjecaja na druge ljude i svijet oko sebe, u skladu s dobi i zrelosti. Pri tome je ponovno važno da su roditelji osjetljivi na djetetove potrebe te otvoreni za suradnju s djetetom i međusobni utjecaj.
Roditelji su odgovorni za stvaranje prilika u kojima dijete uči i stječe nova iskustva te za omogućavanje osjećaja samostalnosti djeteta. Važno je omogućiti djetetu da se osjeća sposobno u okvirima njegove dobi te da dobije poruku da roditelji i odgajatelji vjeruju njemu i u njega. U suprotnome, dijete se može povući od pokušavanja novih aktivnosti i postati pasivno. Primjerice, ako dijete može samostalno odmotati dar, iako mu treba minuta duže nego odraslima, dobro ga je pustiti da samo pokuša, umjesto da mu istrgnemo dar iz ruku i odmotamo ga umjesto njega. Možemo potom pohvaliti dijete zbog uloženog truda i strpljenja.

O odgovornostima djeteta i roditelja

Suvremeni pristup potiče roditelja da preuzme odgovornost za promjenu, a ne da preuzima krivnju za moguće propuste. Osjećaj krivnje je neugodna emocija koja roditelja može pasivizirati i usmjeriti na prošlost. Osjećaj odgovornosti potiče i okreće roditelja traženju rješenja.
Osobnu odgovornost definiramo kao sposobnost i volju osobe da preuzme odgovornost za sebe, svoje postupke te male i velike životne odluke koje iz toga proizlaze. Kao što dijete mora preuzeti neke odgovornosti, primjerice za pisanje zadaće, tako i roditelji trebaju preuzeti svoje odgovornosti. Međutim, dok dijete ima isključivo osobnu odgovornost, roditelj ima još i odgovornost za vlastitu dobrobit i razvoj djeteta i odgovornost za kvalitetu odnosa s djetetom.
Četiri stupa pozitivnog roditeljstva temelji su zdravog odnosa s djecom. Biti odgovoran roditelj ne znači udovoljiti svakoj djetetovoj želji, nego dosljedno odgovarati na dječje potrebe za brigom, strukturom, uvažavanjem i osnaživanjem. Bez obzira na vrstu obitelji, roditelji imaju odgovornost zauzimati se za svoju djecu, pružati im adekvatan primjer i svakog dana truditi se napredovati kao roditelji.

UDALA SE ZA SVEKRA ZBOG PENZIJE OD 800 EURA








Muž bez posla, ja bez posla. Živimo od svekrove penzije. Sjeli smo da se dogovorimo, ja ću brinuti o njemu dok ne umre, drugo se ništa nije promijenilo – ispričala je postiđeno za srbijanske medije M. M. (43).
Ona se razvela se od muža i po dogovoru se udala za svekra (72) ne bi li naslijedila penziju od 800 eura.
Ovakvih slučajeva je sve više u Srbiji, a građani im pribjegavaju da bi obezbjedili finansijsku stabilnost.
Po zakonu nijedan matičar ne bi trebalo da odobri ovakav brak bez prethodne dozvole suda, ali praksa je često drugačija. M. M. se razvela od muža kada se vratio iz inostranstva jer nije uspio da pronađe sezonski posao. Tada se preudala za svekra.

Kako su djeca rasla, ona je svom bivšem mužu postala maćeha, morali su da smisle nešto kako inostrana penzija ne bi propala. Ona je postiđena povodom svega, i sramota je jer cijelo selo zna za ono što je učinila.

No, ne smatra da je uradila nemoralan čin, već se izborila za sopstvenu egzistenciju: -Između mene i svekra se ništa nije dogodilo, spavam sa mužem u istoj sobi, funkcionišemo kao par, a po selu se samo nagađa da li je nešto još bilo. Što da propadne penzija koja nije mala, a ni muž ni ja ne radimo – zaključuje priču Nišlijka.

DESERT BEZ ŠEĆERA: Kokos kuglice od badema


Kokos kuglice




Sastojci:

Za tijesto: 1 šalica badema, 1 šalica datulja,  1/2 šalice kokos brašna, 1/3 šalice kakao praha, 1/3 šalice kokos ulja, 2 žlice suhih chia sjemenki, nekoliko žlica vode.

Za posipanje kuglica: 1 šalica kokos brašna


Priprema:

Sve sastojke za tijesto stavite u blender i dobro izmiksajte. Kad se pretvori u jednoličnu ljepljivu masu, izradite kuglice, pa svaku kuglicu uvaljajte u kokos brašno. Kuglice preko noći ostavite u hladnjaku da se stisnu, a sutradan su spremne za posluživanje

Poremećaj hormona štitnjače

Povezana slika




Štitnjača je žlijezda sa unutarnjim lučenjem, ali je najvažnija za normalno funkcioniranje organizma. Zbog toga je važno svaku promjenu otkriti na vrijeme kako bi liječenje bilo što uspješnije.


Sve češći zdravstveni problemi sa kojima se pacijenti obraćaju liječniku su poremećaji rada štitnjače. Statistike su pokazale da žene češće zatraže pomoć stručnjaka od muškaraca. Štitna žlijezda je najmanja žlijezda sa unutarnjim lučenjem, ali je najvažnija za normalno funkcioniranje organizma. Zbog toga je važno svaku promjenu otkriti na vrijeme kako bi liječenje bilo što uspješnije. Štitnjača luči dva važna hormona neophodna za normalno funkcioniranje i razvoj ljudskog organizma, a to su T4 i T3. Ova dva hormona utječu na rast i razvoj organizma, kretanje, spavanje, kardiovaskularni sustav, mozak, varenje, ali i rad ostalih žlijezda, tako da je normalna razina hormona štitnjače jedan od ključnih preduvjeta za normalno funkcioniranje organizma u cijelosti.

Hipotireoza je najčešći poremećaj rada štitnjače, koji nastaje kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je kronični Hašimoto tireoiditis. On nastaje kao posljedica autoimunog procesa gdje organizam stvara antitijela koja dovode do oštećenja ili uništenja stanica žlijezde, što za posljedicu ima smanjenje produkcije hormona.

Kod hipertireoze štitnjača proizvodi više hormona, a najčešći uzrok tome je bolest poznata kao Gravesova ili Bazedovljeva bolest. To je također bolest gdje antitijela djeluju na stanice štitnjače stimulirajući ih da prekomjerno proizvode hormone. Najčešće se javlja kod odraslih žena između 30 i 50 godina. Još jedna česta promjena na štitnjači su čvorići. Različiti su uzroci koji dovode do te pojave, a najčešći su nedovoljan unos joda, pojedini lijekovi, stres, pušenje i infekcije