loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Monday, February 13, 2017

Ukusni obroci za mršavljenje bez ugljikohidrata


Slikovni rezultat za Ukusni obroci za mršavljenje bez ugljikohidrata




Želite fino papati i pritom gubiti kilograme? Nema problema!



Tko kaže da se ne može ukusno, fino i zdravi jesti bez ugljikohidrata taj se gadno vara. Moderna prehrana sve se više bazira na što manjem unosu rafiniranog šećera, ugljikohidrata, prerađenih namirnica te proizvoda od žitarica (kruh, kukuruz, tjestenina, riža). Zapravo, potiče se potpunu izbacivanje spomenutih namirnica i prebacivanje na prehranu koja se bazira na zdravim masnoćama, a to podrazumijeva maslinovo i kokosovo ulje (zasićene masti), orašaste plodove, avokado, svinjsku mast i slično. Radi se o LCHF (Low Carb High Fat) i Paleo prehrani, koja postaje sve popularnija jer ljudi uz ovakav način prehrane uočavaju velike promjene na svom tijelu, ne gladuju (a mršave ako je potrebno), poboljšaju svoje zdrastveno stanje, smanje rizik od srčanih bolesti te povišeni krvni tlak.

Donosimo vam recepte koje zaista vrijedi isprobati - oni ne sadrže ugljikohidrate, jednostavni su i lagani za pripremu i vjerujte nam, poželjet ćete ih pripremati što češće!



Pizza Frittata

Sastojci:

12 jaja
1 šalica punomasnog mlijeka
pola šalice naribanog parmezana
1 žličica ljutog umaka (Tabasco)
sol i papar
1/4 šalice maslinovog ulja
1/4 ljute paprike, sitno nasjeckane
2 češnja češnjaka, sitno nasjeckanog
3 žlice naribanog luka
pola žličice sušenog origana
1/4 šalice suhog crnog vina
1 šalica nasjeckanih rajčica
210 grama svježe mozzarelle, tanko narezane
mala šaka sjeckanog peršina
nekoliko listova svježeg bosiljka

Postupak:

Zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. U veliku zdjelu stavite jaja, mlijeko, parmezan, ljuti umak, sol i papar. U veliku vatrostalnu posudu stavite dvije žlice maslinovog ulja. Istucite jaja i pecite ih poput palačinke, barem deset minuta dok ne dobe boju (pripazite da ne budu kuhana). U međuvremenu, u drugoj tavi zagrijte preostalo maslinovo ulje na srednje jakoj vatri. Dodajte ljutu papriku, češnjak, luk i origano te kuhajte miješajući dvije do tri minute. Dodajte vino i kuhajte na slaboj vatri otprilike jednu minutu. Tome dodajte rajčice i kuhajte dok se ne zgusne, oko deset minuta. Maknite frittatu iz pećnice i zalijte umakom od rajčice te na to stavite mozzerellu. Stavite na 8-10 minuta u pećnicu da se sir otopi. Pospite nasjeckanih peršinom i bosiljkom.



Piletina Enchilada u punjenim tikvicama

Sastojci:

Za Enchilada umak

maslinovo ulje
2 češnja češnjaka
1 ili 2 žlice Tabasco umaka (ako volite pikantno)
jedna i pol šalica umaka od rajčice
1/2 žličice čilija u prahu
1/2 žličice kumina
2/3 jušnog temeljca
sol i svježe mljeveni crni papar

Za tikvice brodove

4 srednje tikvice
1 žličica ulja
1/2 šalice zelenog luka, sjeckanog
3 češnja češnjaka, sjeckanog
1/2 šalice nasjeckane zelene paprike
1/4 šalice nasjeckanog korijandera
200 grama kuhanih pilećih prsa, nasjeckanih
1 žličica kumina
1/2 žličice sušenog origana
3 žlice vode ili jušnog temeljca
1 žlica sosa od rajčice
sol i papar

Za preljev:

3/4 šalice naribanog Cheddar sira
korijander i mladi luk, nasjeckano

Postupak:

Za umak Encilada: U tavu stavite ulje i češnjak. dodajte Tabasco umak, čili u prahu, kumin, vodu ili jušni temeljac, umak od rajčice, sol i papar. Pirjajte oko 5-10 minuta na niskoj vatri. Stavite na stranu. Zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. Izrežite tikvice na pola po dužini i izdubite ih pomoću male žličice. Iskopano meso iz tikvica nasjeckajte na male komadiće i stavite na stranu. Tikvice stavite kuhati u kipuću vodu, ostavite ih jednu minutu i izvadite. U velikoj tavi zagrijte ulje, dodajte luk, češnjak i papriku. Kuhajte na srednje laganoj vatri oko 2-3 minute. Dodajte nasjeckane tikvice i korijander, posolite, popaprite i kuhajte oko 4 minute. Dodajte kumin, origano, čili u prahu, vodu, rajčicu i kuhajte još nekoliko minuta, a zatim dodajte piletinu i miješajte i kuhajte još 3 minute.

Encilada umak stavite na dno posude koju ćete staviti u pećnicu. Na to poredajte izdubljene tikvice i punite smjesom od piletine. Na vrh svake napunjene tikvice stavite dvije žlice Enchilada umaka i žlicu i pol nasjeckanog sira. Prekrijte folijom i pecite 35 minuta dok se sir ne otopi. Na vrh po želji možete staviti nasjeckani mladi luk i korijander.


Pečene piletina + prokulice

Sastojci:

2 komada pilećeg mesa (batak i zabatak)
1 stabljika prokulica, narezanih na pola
1 žlica kokosovog ulja
sol, papar, mljeveni češnjak
1 žlica maslinovog ulja
sok od 1 limuna
1/4 šalice jušnog temeljca
parmezan sir za ukrašavanje (po želji)

Postupak:

Zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. Dobro operite i prepolovite prokulice. Stavite ih u zdjelu s maslinovim ulje, posolite, popaprite i stavite češnjak. Na isti način posolite meso. Stavite kokosovo ulje i tavu i pričekajte dok se zagrije. Kada se zagrije, stavite meso i ostavite barem 6-8 minuta kako bi dobilo boju i postalo hrskavo. Nakon toga, okrenite na drugu stranu. Kada su obje strane pečene, dodajte prokulice u to, stavite jušni temeljac i sok od limuna te promiješajte. Sve to stavite u posudu za pećnicu i pecite oko 30 minuta. Na kraju ukrasite parmezanom, ako želite.


Mesne okruglice u listovima od salate

Sastojci:

900 grama puretine
1 šalica kuhane kvinoje
1/2 srednjeg luka, naribanog
3 češnja češnjaka, mljevenog
1/2 šalice naribane tikvice
1/4 šalice nasjeckanog peršina
1/4 sušenog čilija
2 žlice soja umaka
1 žličica origana
1/2 žličice mljevenog crnog papra
1 umućeno jaje
2 šalice umaka od rajčice
9 srednje do velikih listova zelene salate
6 žlica sitno naribanog parmezana

Postupak:

Zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. U velikoj zdjeli izmiješajte mljevenu puretinu, kuhanu kvinoju, ribani luk, češnjak, tikvice, peršin, sušeni čili, soja sos, origano, papar i jaje. Sve dobro izmiješajte. Uzmite otprilike jednu i pol žlicu smjese i oblikujte mesne okruglice koje ćete stavljati na pleh obložen papirom s ravnomjernim razmakom. Pecite ih u pećnici oko 20 minuta, dok ne postanu čvrste na dodir i kuhane. Za to vrijeme zagrijte umak od rajčice na tavi i lagano promiješajte te na to stavite mesne okruglice. Poslužite uz listove salate i pospite parmezanom.


Krem juha od cvjetače, sira i pancete

Sastojci:

8 kriški slanine, nasjeckane na male komadiće
pola glavice luka, nascjeckanog
1 stabljika celera, nascjeckanog
2 češnja češnjaka
sol i papar
4 šalice naribane cvjetače 
2 žlice vode
2 žlice bezglutenskog brašna
2 šalice pileće juhe
2 šalice mlijeka
trunka ljutog umaka (ili po želji)
2 i pol šalice naribanog Cheddar sira
2 zelena mlada luka, nasjeckana

Postupak:

Zajedno umutite brašno i pileću juhu te stavite sa strane. Popecite slaninu na srednje jakoj vatri u velikom loncu dok ne postane hrskava. Izvadite je i stavite na papirnati ubrus. U isti lonac dodajte nasjeckani luk, celer i češnjak i pirjajte dok ne omekša, oko 4-5 minuta. Dodajte cvjetaču i vodu te dobro promiješajte. Pustite na vatri dok cvjetača ne omekša, oko 5-7 minuta. U to polako umutite smjesu od brašna i pileće juhe te lagano kuhajte oko 3-4 minute. Isključite vatru, umiješajte sir i miješajte dok se ne rastopi i postane kremast. U juhu dodajte pola količine pečene pancete, posolite i popaprite. Poslužite i ukrasite preostalim sirom i pancetom te zelenim mladim lukom.

Savršen doručak od jaja i povrća


Sastojci:

žlica kokosovog ulja
špinat (količina po želji)
smrznuto ili svježe povrće (količina po želji) - mrkva, cvjetača, brokula, mahune
začini
3-4 jaja

Postupak:

Stavite kokosovo ulje na vatru i zagrijte. Stavite povrće na vatru i ostavite nekoliko minuta da se prodinsta. Dodajte špinat i promiješajte sve zajedno. Na to stavite jaja i pustite da se ispeku. Posolite i popaprite. Sve zajedno kratko ispržite i poslužite. 




Pitali smo frajere: Da li prerani seks ženama uništava šanse za vezu?


Slikovni rezultat za prerani seks ženama uništava šanse za vezu?





Obratile smo se muškarcima, kako bi saznale da li prerani seks, ženama doista uništava šanse za vezu  Donosimo najzanimljivije odgovore




VJEČNO pitanje, na koje smo dobili odgovor od čak nekoliko muškaraca.

Bliži se kraj vašeg prvog spoja, koji zasad ide odlično, a pred vama stoje dvije opcije: odlazak kući nakon poljupca ili završavanje u njegovoj spavaćoj sobi.

S jedne strane, jako vam je zgodan i napet, a s druge strane ne želite skočiti mu pod plahte prerano te si tako uništiti šanse za nešto ozbiljnije, jer bi mogao steći krivi dojam o vama. Upravo zato, obratile smo se muškarcima, kako bi saznale da li prerani seks, ženama doista uništava šanse za vezu.


Donosimo najzanimljivije odgovore.


"Ako je dobra u krevetu, ne bih ni razmišljao na kojem smo spoju spavali. Ako je seks bio tako-tako, dao bih joj još koju priliku da se poboljša, no ne bi mogao biti u ozbiljnoj vezi s nekim s kim nisam kompatibilan u krevetu."

"Znam da će žene reći kako je to licemjerno, no ja ne bih razmišljao o nečem ozbiljnom s curom, koja je sa mnom spavala na nekom od prvih spojeva. Bio bih sretan što se to dogodilo, ali ne i kada bi razmišljao da s njom pokušam nešto više."

"Ja i supruga smo se poseksali na prvom spoju. 10 godina kasnije, i dalje smo sretni, a seks je još bolji."

"Ne bih imao problem s tim, jer uvijek kažem: što se to prije dogodi, to bolje. Čemu gubiti vrijeme i novac, ako se ne slažete u krevetu?"

"Ne postoji tako nešto kao 'prerani seks'. Druge žene koje vam to govore vas zapravo samo žele sabotirati."

"Seks na drugom spoju s curom, pomogao mi je da ju ocijenjim kao odličan materijal za curu. Šteta što druge stvari nisu funkcionirale."

"Hmmm, bio bih vrlo skeptičan oko toga kakva je, ako je u moj krevet ušla tako lako. Možda bi to napravila i nakon prve svađe sa mnom ili kada bi joj nešto krivo rekao ili samo kada bi joj bio malo dosadan. Mučilo bi me to..."

"Muškarac ili želi vezu s vama ili ne želi. I to je to."

"Ako muškarac po tome procjenjuje koliko vrijedi neka žena, on je idiot."

"Ako spavate s muškarcem i on izgubi interes, nikad vas niti nije gledao kao materijal za curu."

Kakav posao! Traže se pripravnici koji će piti gin-tonic za novac








Mjesečni klub za ljubitelje gin-tonica "ILoveGin" traži zaposlenike koji će isprobavati nove vrste gina u različitim kombinacijama kako bi pronašli najbolje i najukusnije
 

OD SVIH alkoholnih napitaka najviše uživate u ispijanju gin-tonica?

Ovaj članak će vam se jako svidjeti!

Britanka Mabel Jackson, koja je ove godine proslavila 100. rođendan otkrila je tajnu dugog života, a kako kaže, ona leži u njezinom ormariću za piće.

Vremešna gospođa svaki dan pije gin s tonicom i smatra da je upravo zbog toga ostala vitalna, britka i zdrava.

"Kunem se da me gin održava mladom!", izjavila je Mabel te dodala kako pije dvije čaše za vrijeme ručka, jednu uz čaj i kolač u pet i još tri  svaku večer, dok plete.

Uz ovakve navike očito je da gospođa ima problema s alkoholom pa vam savjetujemo da se držite preporuka doktora i u čašici gina uživate tek tu i tamo kako bi se opustili.
Druga vijest razveselit će ginopije koji traže posao, jer na ovaj način mogu unovčiti svoju strast.

Naime, mjesečni klub za ljubitelje gin-tonica "ILoveGin" traži zaposlenike koji će isprobavati nove vrste gina u različitim kombinacijama kako bi pronašli najbolje i najukusnije.


Traže entuzijastične ljubitelje gina za pripravnike koje od milja nazivaju "gintern", prenosi Metro, a najuspješniji će putovati Europom i uživati u ukusnom ginu.

Možete i raditi (piti) od kuće, a svaki mjesec na vašem pragu naći će se novi uzorci gina koje morate isprobati.

Pripravnički traje 6 mjeseci, a za to vrijeme može se zaraditi i 20 000 funti.

Nažalost, posao se za sada nudi samo onima koji žive u Velikoj Britaniji, a moraju imati vozačku dozvolu i biti stariji od 18 godina.

Nadamo se da se ne očekuje da voze dok "rade"


Odgojite financijski odgovorne osobe


Slikovni rezultat za djeca i novac






Želite li odgojiti dijete koje novac čuva, poštuje, štedi i razumno troši te sebe poštedjeti muka i objašnjavanja zašto ovaj mjesec nećete kupiti treći mobitel po redu, pročitajte savjete naših stručnjakinja iz Centra za financijsku edukaciju.


Krajem mjeseca listopada održale smo radionicu „Financijska zrelost“ na kojoj su sudjelovali učenici petog razreda jedne zagrebačke osnovne škole. Cilj radionice bio je naučiti djecu kako postati financijski odgovorna i neovisna osoba te ukazati zbog čega je važno postati svjesni, a ne impulzivni potrošač.

Kako naučiti djecu?

Teme koje smo postavile pred djecu bile su:

- kako se novac zarađuje?
- želje i potrebe
- financijski ciljevi
- budžet
- štednja

Za praktičnu vježbu i test znanja djeca su morala izraditi kućni budžet. Cijela grupa bila je podjeljena u pet skupina, u svakoj skupini bilo je pet članova koji su činili obitelj.
Na raspolaganju su imali dvije prosječne plaće tj. iznos od deset tisuća kuna, što je na prvi pogled značajan iznos. Taj novac morali su rasporediti na sve mjesečne troškove. No, kako zadatak ne bi bio jednostavan, dodatno smo zakomplicirale pa u troškove stavile i izdatke za kupnju novog mobitela (2.000 HRK) te troškove maturalnog putovanja (3.000 HRK).
Znači, trebalo je razlučiti što su stvarne potrebe, a što su želje i prema tome raspodijeliti raspoloživa sredstva.

Djeca su se uživjela u svojim ulogama. Ozbiljno su shvatili zadatak no neki su željeli potrošiti novac i za stvari koje nisu prijeko potrebne, a oni racionalniji nagovarali su ih da još jednom razmisle.

Začudo, tijekom radionice netko je upiteo zašto bi novac potrošili na maturalno putovanje (što predstavlja želju, a ne potrebu), a ne na nešto što je nužnije. Jedna od djevojčica iz grupe odgovorila je da „dijete ne smije ostati zapostavljeno“, a na pitanje zašto potrošiti tako veliku svotu na kupnju mobitela, odgovori je bio „da se treba komunicirati u obitelji“. Nitko se nije sjetio da se na takvu vrstu komunikacije može potrošiti i puno manje novaca...

Na kraju su, kao prava složna obitelj, novac rasporedili samo na najvažnije troškove.

Cilj vježbe

Pokazali smo djeci da roditelji nemaju jednostavan zadatak kada trebaju mjesečno raspodijeliti svoja primanja te da se ne bi trebalo trošiti više nego što imamo. Polaznici naše radionice to su izgleda, shvatili, a hoće li raspodjelu troškova prihvatiti i vaša djeca provjerite na ovaj način:

Manjoj djeci izradite štednu kasicu. Ova kasica će se razlikovati od onih na koje ste navikli. Uobičajne kasice imaju samo jednu unutarnju komoru u koju ubacijemo novac. Naša nova kasica biti će planska i imati će tri ili više unutarnjih komora tj. onoliko komora koliko sami odlučite. U izradu kasice uključite dijete, neka vam ono kaže kako bi željelo rasporediti novac.

Praktičan savjet za odgoj

1. KORAK
Uzmite jednju kutiju s poklopcem, npr. dimenzije 20 x 15 cm. Unutarnji dio kutije pregradite s dvije ili tri pregrade tako da dobijete tri ili četiri jednake unutarnje komore.
Zaljepite pregrade o unutarnje stijenke kutije tako da pregrade budu fiksne.

2. KORAK
Poklopite kutiju i iznad svake komore na poklopcu napravite otvor, kakav je uobičajan na kasicama (kroz otvor ćete ubacivati novac u kasicu).

3. KORAK
Kutija je sada skoro izrađena. Pored svakog otvora za ubacivanje novca, s vanjske strane upišite svrhu novca koji se nalazi u pojedinoj komori, primjerice:
- štednja
- potrošnja
- ulaganje
- donacije
Možete izabrati i neke svoje opcije. Važno je da dijete odluči što će pisati na kasici.
Nakon što ste sve navedeno napravili, preostaje vam ukrasiti kasicu.
Ako ste prošli sve korake, sada vi i vaše dijete pred sobom imate vlastitu unikatnu kasicu.

Uživajte u novoj kasici i rasporedite novac razumno!




http://www.pitajmamu.hr

Recepti za prve mesne kašice


Slikovni rezultat za Recepti za prve mesne kašice





Došlo je vrijeme za uvođenje mesa u prehranu vaše bebe? Donosimo vam ideje kako pripremiti fine i zdrave kašice s piletinom, teletinom, junetinom i janjetinom pa i prvi bolognese sa sitnom tjesteninom!


Bjelančevine, željezo i vitamin B12 Meso je nezaobilazan dio djetetove prehrane. U prehranu se može, a i preporuča se, uvesti u 6. mjesecu djetetova života. Ono je u prvom redu najbolji i najpotpuniji izvor bjelančevina, odnosno aminokiselina koje su gradivno tkivo organizma te izvor nekih vrlo bitnih mikronutrijenata kao što su željezo i vitamin B12. Dojenčetu meso nije potrebno davati svaki dan, no treba imati na umu da je ono vrlo važan dio njegove prehrane. Meso je najbolje kombinirati sa povrćem i žitaricama poput riže i kukuruza. Mesne kašice za najmanje u prosjeku sadrže oko 20-40 grama mesa. Budući da kalcij ometa vezanje željeza, savjetuje se da se tzv. neslatki obroci koji sadrže meso (kasnije ribu) i povrće, krumpir ili žitarice, ne mješaju s mlijekom i mliječnim prerađevinama


Piletina i krumpir, od 6 mjeseci 

Sastojci 

* 1 manji pileći batak
* 1 manji krumpir
* ½ mlade mrkve
* ½ čajne žličice maslinovog ulja

Priprema 

Skuhajte batak zajedno s očišćenim povrćem. Odkostite meso s batka i smiksajte zajedno s krumpirom i mrkvom uz dodatak juhe u kojoj se sve kuhalo. Na kraju umješajte pola žličice maslinovog ulja.

Napomena:  Preporuča se dati tamno meso peradi. Ono je bogato bjelančevinama i mineralima te sadrži više željeza nego bijelo meso.

kašica | Author: Thinkstock


Teleći rižoto, od 6 mjeseci 

Sastojci 

* 30g teletine
* 1 jušna žlica riže
* ½ mrkve
* ¼ korabice
* Listić peršina
* ½ čajne žličice maslinovog ulja

Priprema 

Teletinu skuhajte zajedno s mrkvom, korabom i listićem peršina. Odvojeno se može skuhati riža. Skuhanu rižu malo izmiksajte i dodajte joj miksanu teletinu s mrkvom i korabom.

Napomena: Ako dojenče ima problema s tvrđom stolicom, može se koristiti i riža cjelovitog zrna, a pri tom treba imati na umu da ovu rižu treba duže kuhati.



Janjetina i krumpir, od 7 mjeseci 

Sastojci 

* 30g janjetine
* ½ mlade mrkve
* ¼ korabice
* 1/8 paprike
* 1 mali krumpir
* Listić peršina
* ½ čajne žličice maslinovog ulja

Priprema 

Povrće i janjetinu zajedno kuhati u malo vode. Kad se meso i povrće skuha, odvojite janjetinu, krumpir, mrkvu, malo korabice i smiksajte te dodajte maslinovo ulje.

Napomena: Upravo je zbog svoje masnije strukture janjetina odličan izbor mesa za dojenčad. Od 8. mjeseca može se kašici dodati i komadić kuhane paprike bez kore.


Junetina s palentom, od 8 mjeseci 

Sastojci 

* 30g junetine
* ½ mrkve
* ¼ korabice
* Pola cherry rajčice
* Komadić paprike
* Listić peršina
* 1,5 jušna žlica palente

Priprema 

Skuhajte juhu od junetine s povrćem i odvojeno palentu. Junetinu smiksajte s mrkvom i paprikom bez kore te dodajte skuhanoj palenti. Na sve dodajte ½ čajne žličice maslinovog ulja.

Napomena: Junetina je meso bogato željezom. Lakše će ga biti skuhati i miksati ako je mljeveno. Prilikom kuhanja mesa uvijek u vodu dodajte i povrće te začinsko bilje. Na ovaj način dobivenu juhu činite hranjivijom. Pregustu kašicu razrijedite ovom juhom. Juhu malo posolite i pojedite vi!



Prvi bolognese, od 10-11 mjeseci 

Sastojci 

* 30 grama mljevenog mješanog mesa – svinjetina/junetina
* 1/8 luka
* ½ mrkve
* Komadić paprike
* Par listića peršina
* 2 jušne žlice tjestenine s jajima za juhu
* 1,5 čajna žličica maslinovog ulja

Priprema 

Na jednoj čajnoj žličici maslinovog ulja i ½ dcl vode prodisntajte sitno sjeckani luk, ribanu mrkvu, sitno sjeckani komadić paprike i meso, te dodajte peršin. Tjesteninu za juhu skuhajte u malo vode. Prodinstano meso i povrće dodatno smiksajte u fini umak i zalijte sitnu, malo kuhaniju tjesteninu. Dodajte svemu ½ čajne žličice maslinovog ulja.

Napomena: Ovisno o djetetu meso se ne mora nužno miksati. Preporučuje se uzeti meso provjerene kvalitete!

kašica | Author: Thinkstock






http://klokanica.24sata.hr

Kako napraviti domaću Nutellu


Slikovni rezultat za domaću Nutellu





Nutelli ćete zahvaliti na lijepim uspomenama nakon što probate ovaj recept, mišljenje je bivše obožavateljice Nutelle Mari Levine.



Ako mislite da Nutella izaziva ovisnost, probajte domaći uradak koji je na Shine.Yahoo objavila bivša fanatična ljubiteljica Nutelle Mari Levine. U uvodu članka izrazila je očekivanje da će svatko tko isproba njezin recept, zajedno s njom Nutelli ostati samo zahvalan na uspomenama.


1. KORAK: Pečenje lješnjaka produbljuje njihov okus, ali ih pri pečenju morate stalno nadgledati jer u svega nekoliko minuta od ugodne boje karamela mogu zagoriti sve do crne.


2. KORAK: Protresite pečeno. Mari Levine tvrdi kako je probala trljati pečene lješljake u ručniku kao i tehniku zatvaranja u vrećicu i potresanja dok ne pocrveni u licu, ali najbolji način da se s lješnjaka skine kožica je da se tresu zatvoreni u dvije spojene posude. Obično nekoliko sekundi trese posude, pa izvadi lješnjake s kojih je otpala kožica koja namazu može dati gorak okus, zatim trese još malo, pa izvadi neke, …


3. KORAK: Otopite lješnjake. Ubacite ih u električni mikser za obradu hrane i samo pratite što se događa. Ovo je najbolji dio za Mari Levine koja navodi kako gledajući obradu lješnjaka prolazi kroz nekoliko emotivnih naboja. Nakon jedne ili dvije minute sumnjate da će mikser ikada rastopiti lješnjake. Nakon toga oštrice miksera počinju istiskivati ulje iz lješnjake i počinjete se nadati, a napokon dobijate glatku kremu koju ste očekivali, pa osjećate zadovoljstvo i ushit.


4. KORAK: Dodajete kakao-prah, vaniliju, sol i ulje, a mikser od svega stvara finu smjesu s mirisom čokolade, koju obrađujete sve dok tekstura smjese ne postane prikladna za razmazivanje.


5. KORAK: Kušajte! Namažite na kruh ili umočite perec, iako se možete koristiti i naprosto velikom žlicom.

Orasi ili biljno ulje mogu zamijeniti ulje od lješnjaka, a smjesa će se stvrdnuti i postati lakše razmaziva ako je držite u hladnjaku.


Potrebni sastojci za 3/2 šalice:

– 2 šalice lješnjaka (240g)

– 1 šalica običnog šećera (120g)

– 1/3 šalice kakao-praha (40g)

– 2 jušne žlice ulja od lješnjaka

– 1 žličica ekstrakta vanilije

– 1/8 žličice soli


Priprava:

– Pećnicu zagrijte na 100°C i poredajte lješnjake na limenu plohu, pecite 10-12 minuta dok ne postanu tamno smeđi, okrećući tepsiju na pola pečenja. Premjestite ih u osrednju posudu i pričekajte da se ohlade, a zatim ih poklopite istom takvom i tresite dok s njih ne pootpadaju ljuske

– Prebacite ih u mikser dok ne proizvede glatku smjesu (5 min), a u međuvremenu ih po potrebi stružite s ruba zdjele miksera

– Dodajte šećer, kakao-prah, ulje, vaniliju i sol i nastvite obradu mikserom sve dok ne dobijete ravnomjernu, glatku smjesu (2 min)

– Prebacite smjesu u teglu s dobrim poklopcem. Namaz se može čuvati na sobnoj temperaturi ili u frižideru do mjesec dana.

JEDINI NAROD NA SVIJETU BEZ OBOLJELIH OD RAKA! Donosimo njihove recepte, pročitajte što jedu i kako žive!


Povezana slika







Hunzi se kupaju u hladnoj vodi, čak i na temperaturi od 15 stupnjeva ispod nule, a i sa 65 godina rađaju djecu. Doživjeti 120-tu, za njih je normalna stvar...


Na međunarodnom kongresu o kancerogenim oboljenjima u Parizu, održanog u kolovozu 1977. godine, stručnjaci su objavili kako se “po podatcima geokancerologije (znanost za istraživanje raka u različitim dijelovima svijeta), potpuno odsustvo raka javlja samo kod naroda – Hunza“.

Situacija u ovom narodu je i dan danas takva, oboljeli su rijetkost a prosjek životne dobi – 120 godina. Hunzakuti su stari narodi, smješten na samoj granici Pakistana i Indije u dolini rijeke Hunzi koju okružuju oštre klisurine Himalaje.

Mjesto njihovog življenja poznato je još i kao “Oaza mladosti” zbog nevjerojatne dugovječnosti, ali i mladolikosti.

Hunzi se kupaju u hladnoj vodi, čak i na temperaturi od 15 stupnjeva ispod nule, a i sa 65 godina rađaju djecu.

Ljeti jedu sirovo voće i povrće, a tijekom zime konzumiraju suhe marelice, proklijale žitarice i ovčji sir. Postoji period kada Hunzi ne jedu apsolutno ništa. Taj je period poznat kao “gladno proljeće” kada voće još nije dozrelo i traje 2-4 mjeseca, pa Hunzi u tom periodu konzumiraju samo sok od suhih marelica.

Proteine unose u najmanjim mogućim količinama, a dnevno unesu u prosjeku 1.933 kalorija, od kojih je 50 g proteina, 36 g masti i 365 g ugljikohidrata. Iz iskustva mnogih stranaca pridošlica koji su se preselili u dolinu rijeke Hunze, zaključili su da je glavni faktor dugovječnog života ovog naroda – zdrava prehrana.

Jedan kineski časopis je 1984. godine opisao vrlo zanimljiv događaj. Jedan od Hunza, po imenu Said Adbul Mobuda, zbunio je sve radnike emigracijske službe na londonskom aerodromu kada je pokazao svoju putovnicu. On je, naime, bio rođen 1832. godine i imao je 152 godine. Smatrao se štićenikom u zemlji Hunza, a pamtio je događaje još iz 1850. godine.

Hunzi su izrazito vitalni i spretni, pješače po 20 km dnevno i penju se po liticama bez posebnog napora.

Evo nekih recepata zbog kojih im to uspijeva:

SJEMENKE MARELICE:

Marelice su pune kalija i natrija, vitamina A, a sjemenke B-17 te esencijalnih masnoća i aminokiselina. Smatra se da sjemenke ovog voća liječe rak.

SIROVO VOĆE, POVRĆE i ŽITARICE:

Dio su svakodnevnog jelovnika, a od ovih se namirnica prave kruh i pite. No, termička obrada traje vrlo kratko kako bi se sačuvale nutritivne vrijednosti. Meso jedu vrlo rijetko, gotovo nikako.

ČAPATI KRUH

Čapati je kruh i neizostavan dio prehrane Hunza. Prave ga od brašna nastalog od cjelovitih zrna prosa i heljde. Kruh se radi od dvije šalice brašna žitarica koje Hunzi melju između dva kamena kako bi bilo što mekše (za naše prilike dostojna je zamjena integralno). Brašno se pomiješa sa 1/4 žličice soli koju su prethodno stopili s osušenim i smrvljenim povrćem (celer, mrkva…). U smjesu se dodaje pola šalice glacijalnog mlijeka ili vode obogaćene mineralima (nikako vode obogaćene CO2). U tijesto ne dodaju kvasac, tek nešto ulja. Smjesu dijele na kuglice koje razvaljaju u obliku ravnih palačinki što podsjećaju na meksičke tortilje. Nekada su ih žene pekle na kamenu, a danas u metalnim posudama. Proces je isti jer čapati peku kratko, tek koju minutu. Moderne žene Hunza u smjesu stavljaju melasu, ulje, cimet, papaju… sve što tradicionalne Hunze nisu činile.


screenshoot

Intezivna, postojana bol u području zdjelice i leđa poziv je na uzbunu!


Slikovni rezultat za bol u području zdjelice i leđa






Tipična slika endometrioze nalaz je "krvave ili čokoladne ciste" u maloj zdjelici, po pravilu na jednom ili oba jajnika. Ako je tkivo endometrija prisutno u jajovodima nerijetko dolazi do neprohodnosti jajovoda i neplodnosti


Endometrioza je bolest kod koje se otoci endometrija, sluznice maternice koja se normalno nalazi samo unutar nje, nalaze izvan maternice. Endometrioza obično nastaje na potrbušnici ili površini trbušnih organa. Tkivo sluznice maternice koje je krivog smještaja (endometralni implantat) obično prirasta za jajnike i ligamente koji daju potporu maternici. Rjeđe, ono prirasta za vanjsku površinu tankog i debelog crijeva, mokraćovode (cijevi koje vode iz bubrega u mokraćni mjehur), mokraćni mjehur, rodnicu, operativne ožiljke u trbuhu ili na stijenku prsnih šupljina. Rijetko, tkivo sluznice maternice može se naći u plućima. Budući da tkivo sluznice maternice, premda je smješteno na krivom mjestu odgovara na iste hormone na koje odgovara i kada je smješteno u maternici, ono tijekom menstruacijskog ciklusa može krvariti, često uzrokujući grčeve, bol, iritaciju i stvaranje ožiljkastog tkiva. Kako bolest napreduje mogu se stvarati priraslice (adhezije, vezivni tračci koji povezuju organe i tkiva koji inače nisu međusobno povezani). Krivo smješteno tkivo sluznice maternice i priraslice mogu zapriječiti rad organa ili mu smetati. Rijetko, priraslice smetaju radu crijeva.

Endometrioza se može pojavljivati u obiteljima, a češća je u ženskih članica rodbine u prvom koljenu (majka, sestra, kćerka) žena koje ovu bolest imaju, nego u onih koje ju nemaju. Ostali čimbenici koji povećavaju mogućnost razvoja endometrioze uključuju prvi porod u dobi iznad 30 godina života, bijelu rasu i nenormalnosti maternice.

Raseljene stanice endometrija posjeduju u većoj mjeri estrogenske receptore (40-60%), a u opisanim sijelima dolazi do imitacije menstruacijskog ciklusa kao i krvarenja u vrijeme menstruacije, o čemu u konačnici ovisi izgled endometriotičkog žarišta. Lezije se javljaju u vidu neznatno pigmentiranih bjelkastih ili žućkastih zadebljanja, ožiljaka i mjehurića, do krvavo-crvenih, smeđih i crnih zadebljanja i tumora, dok je tipična slika endometrioze nalaz “krvave ili čokoladne ciste” u maloj zdjelici, po pravilu na jednom ili oba jajnika. Ako je tkivo endometrija prisutno u jajovodima nerijetko dolazi do neprohodnosti jajovoda i neplodnosti.

Mogući uzroci endometrioze

Iako točan uzrok endometrioze nije siguran, ima nekoliko mogućih objašnjenja:

Retrogradna menstruacija – većinom je ovo objašnjenje za endometriozu. Kod retrogradne menstruacije krv koja sadržava endometrioze stanice vraća se natrag kroz jajovode i u zdjelicu umjesto izvan tijela.

Rast embrionalnih stanica – stanice koje oblažu trbušne i zdjelične šupljine dolaze iz embrionalnih stanica. Kada se jedno ili više manjih područja stanica koje oblažu te šupljine pretvore u endometriozno tkivo, može se razviti endometrioza.

Prijenos endometrioznih stanica – krvne žile i tkiva mogu prenijeti endometriozne stanice do drugih dijelova tijela.

Poremećaj u imunološkom sustavu – može se dogoditi da problem s imunološkim sustavom onemogući tijelu da prepozna i uništi endometriozna tkiva koja rastu izvan maternice.

Kod uznapredovale bolesti, često su prisutni ožiljci i priraslice u trbušnoj šupljini koje zatvaraju jajovode, te na taj način onemogućuju susret spermija i jajašca. Priraslice mogu prekriti cijeli jajnik kao plastična vrećica te onemogućiti jajašcu da se oslobodi iz jajnika za vrijeme ovulacije. Priraslice se također mogu pričvrstiti za potpuno prohodan jajovod, tako da ne može doseći oslobođeno jajašce. Veliki endometriomi mogu pritisnuti zdravo tkivo jajnika, te jajnik ne može proizvesti dovoljan broj zdravih jajnih stanica. Prilikom opsežnih operativnih zahvata može se dogoditi da se za vrijeme operacije slučajno ukloni ili ošteti zdravo tkivo jajnika, a može doći i do malih, ali značajnih oštećenja krvotoka jajnika, što na kraju rezultira proizvodnjom nedovoljno kvalitetnih jajnih stanica.

Simptomi endometrioze

Primarni simptom endometrioze je bol u područje zdjelice, koja je često povezana s menstrualnim ciklusom. Iako većina žena ima grčeve tijekom mjesečnice, one s endometriozom obično bol opisuju mnogo intenzivnijom nego obično. Također se kod većine žena ta bol s vremenom povećava. Bol može biti i intenzivna, unatoč vrlo malom žarištu endometrioze. Česti znakovi i simptomi endometrioze su: dismenoreja, koja može biti progresivna, kronična bol (u donjem dijelu leđa i zdjelici, ili trbušna bol), dispareunija (bolnost spolovila ili bol duboko u zdjelici tijekom snošaja), bolna peristaltika ili bolno mokrenje (dizurija), obilna menstruacijska krvarenja (menoragija), mučnina i povraćanje, premenstrualno ili intermenstrualno mrljasto krvarenje, tzv. “spotting”, neplodnost (npr. endometrioza može uzrokovati opstrukciju jajovoda) te opstrukcija crijeva ili opstrukcija u mokraćnom sustavu. Tkivo sluznice maternice “nasađeno” u području debelog crijeva ili mokraćnog mjehura može uzrokovati napuhnutost trbuha, bol tijekom pražnjenja crijeva, krvarenje iz završnog dijela debelog crijeva tijekom menstruacije ili bol u donjem dijelu trbuha tijekom mokrenja. Endometralno tkivo “nasađeno” na jajnik ili njegovu okolinu može stvoriti nakupinu ispunjenu krvlju (endometriom). Ponekad endometriom može puknuti ili iz njega može curiti krv, te prouzročiti naglu i oštru bol u trbuhu.

Dijagnosticiranje endometrioze

Liječnik može posumnjati na endometriozu u žene koja ima tipične simptome ili neobjašnjivu neplodnost. Ginekološka pretraga može pokazati uredan nalaz, ali ponekad žena može osjećati bol tijekom pretrage ili liječnik može napipati nakupinu tkiva iza maternice ili blizu jajnika. Tkivo sluznice maternice se rijetko može naći i u stidnici, vratu maternice, rodnici, pupku (umbilikusu) ili ožiljcima nakon kirurškog zahvata. Dijagnoza se obično može postaviti samo ako se otoci tkiva sluznice maternice vide. Najčešće liječnik pregledava trbušnu šupljinu kroz fiberoptički instrument (laparoskop) koji se u trbuh uvlači kroz maleni kirurški rez malo ispod pupka. U nekim slučajevima, endometrioza se ne prepoznaje niti kada ju se vidi, a dijagnoza se može postaviti samo biopsijom (uzimanjem malog komada tkiva za mikroskopsku pretragu), koja se izvodi tijekom endoskopije.


Korisni prehrambeni savjeti

Ako bolujete od endometrioze evo nekoliko preporuka nutricionista:

neka 50 posto vaše prehrane čine sirovo povrće i voće te soja i proizvodi od soje;

unosite isključivo cjelovite žitarice i proizvode od punog zrna žita, a rafinirane žitarice posve izbacite iz prehrane;

preporučuje se unos sjemenki i orašastih plodova bilo kao međuobrok ili kao dodatak jelima;

učinite „zeleni napitak“ načinjen od zelenog lisnatog povrća dijelom svakodnevne rutine;

potrebno je maksimalno ograničiti unos alkohola, kofeina, mlijeka i mliječnih proizvoda, pržene hrane, junk fooda, hrane koja sadrži aditive, industrijske hrane, hrane bogate solju i šećerom;

savjetujete se postiti tri dana prije svake menstruacije i piti samo voćne sokove.


Premda su laparoskopija i patohistološka dijagnostika zlatni standard u dijagnostici endometrioze, u postavljanju dijagnoze od pomoći mogu biti i drugi manje invazivni postupci. Nažalost, ove tehnike kao što su transvaginalna sonografija i magnetska rezonancija nisu u stanju otkriti manje ili lezije koje su manje aktivne. Transvaginalna ultrazvučna dijagnostika učinkovito otkriva endometriotička žarišta čiji je promjer veći od 19 mm. Manje izravna dijagnostička metoda uključuje i mjerenje razine tumorskog biljega CA-125. Tumorski biljezi su tvari koje stanice tumora izravno stvaraju ili potiču njihovo lučenje iz netumorskih tkiva odnosno stanica. CA-125 je bjelančevina koju stvaraju epitelne stanice određenih organa, prije svega jajovoda, maternice, vrata maternice, ali i poplućnica i potrbušnica. Najveća vrijednost mu je u dijagnostici i praćenju liječenja bolesnica s rakom jajnika, ali i rakom dojke, vrata maternice, endometrija, debelog crijeva i pluća. Povišene vrijednosti nađene su i kod nekih dobroćudnih bolesti – endometrioza, ciste jajnika, upala jajnika i jajovoda, upala potrbušnice i akutne upale gušterače. Otuda povišene vrijednosti CA-125 nisu stvarni dijagnostički pokazatelj prisustva endometrioze, no prava vrijednost ovog tumorskog biljega leži u praćenju progresije endometrioze tijekom ili nakon liječenja. Druge se metode, poput ultrazvučnog pregleda, rendgenske pretrage debelog crijeva klistirom obilježenim kontrastom, kompjuterizirane tomografije (CT) i magnetske rezonancije (MRI), mogu rabiti za određivanje proširenosti bolesti i njezina tijeka, ali je korisnost pri postavljanju dijagnoze ograničena. Određene pretrage krvi koje otkrivaju biljege za endometriozu poput CA125 i protutijela na tkivo sluznice maternice, mogu također pomoći liječniku da prati tijek bolesti. Međutim, ovi biljezi mogu biti povišene razine i u nekoliko drugih bolesti, pa nisu korisni za postavljanje dijagnoze.

Liječenje endometrioze


Liječenje endometrioze može biti medikamentno, kirurško ili kombinirano (preoperativno medikamentno ili postoperativno medikamentno). Liječenje ovisi o simptomima koje žena ima, njezinim planovima za trudnoću i životnoj dobi, kao i o proširenosti bolesti. Ako žena ima umjerenu do izraženu endometriozu, može biti nužan kirurški zahvat. Liječnik uklanja što više krivo smještenog tkiva, nastojeći očuvati ženinu sposobnost rađanja. Često se tkivo uklanja za vrijeme laparoskopije, kada se postavlja i dijagnoza. Kirurško je uklanjanje obično potrebno kada su otoci endometralnog tkiva veći od 3 do 5 centimetara u promjeru, kada postoje izražene priraslice u donjem dijelu trbuha i zdjelici, te kada endometralno tkivo zatvara oba jajovoda kao i kada uzrokuje jaku bol u donjem trbuhu i zdjelici koja ne popušta ni nakon primjene lijekova. Ponekad se za uklanjanje endometralnog tkiva rabi elektrokauter (instrument koji stvara vrlo visoku temperaturu uz pomoć električne struje) ili laser (instrument koji koncentrira svjetlost u jaki snop kojim se stvara toplina). Međutim, kirurško uklanjanje samo je privremena mjera; u većine žena endometrioza se vraća. Nakon uklanjanja endometralnog tkiva stopa trudnoće iznosi od 40% do 70%, ovisno o izraženosti bolesti; medikamentno liječenje još povećava ovu stopu. Oralnim sredstvima protiv začeća mogu se usporiti napredovanje bolesti nakon terapije lijekovima ili kirurškog uklanjanja endometralnog tkiva. Međutim, samo kirurško uklanjanje oba jajnika sprječava ponovno pojavljivanje endometrioze. Jajnici i maternica uklanjaju se samo ženama koje imaju bolove u donjem dijelu trbuha i zdjelici i koji ne popuštaju ni nakon uzimanja lijekova, kao i onim ženama koje ne žele trudnoću. Nakon uklanjanja jajnika i maternice započinje se nadomjesnim liječenjem estrogenom, jer ovakva operacija ima jednak učinak kao i menopauza. Ovakvim liječenjem započinje se ili neposredno nakon operacije, ili, ako je zaostala veća količina tkiva sluznice maternice, nakon razdoblja od 4 do 6 mjeseci. U ovom razdoblju omogućava se tkivu sluznice maternice, koje bi nadomjesno liječenje estrogenom potaklo na rast, da se povuče. Tijekom tog razdoblja može biti nužno davanje lijekova koji potiskuju endometriozu.