loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Monday, January 9, 2017

Top savjeti za zimsku prehranu


Slikovni rezultat za soup winter





Pravilnim izborom namirnica i načinima kuhanja, u zimskim danima možeš ojačati imunitet te podržati i održati svoje zdravlje. Pogledaj što predlaže Jadranka Boban Pejić, prvo ime prirodne prehrane u nas, autorica i voditeljica 'Škole prirodne kuhinje prema makrobiotičkim načelima' u Makronovi
Način prehrane i kuhanja zimi u mnogočemu slijedi jesenje navike, naglašavajući namirnice i načine kuhanja koji će nas zagrijati.

Na jelovniku je bundeva, različito korjenasto povrće, kupus, brokoli i slično. Korijen peršina, pastrnjaka, mrkva, luk, repe i rotkve, te ponekad krumpir, odlični su u juhama i varivima, ali i u složencima i zapečenim jelima.

Mahunarke i žitarice čine važan dio zimske prehrane i neophodan izvor bjelančevina. Žitarice treba dnevno izmjenjivati s malim naglaskom na češće korištenje heljde i zobi, žitarica koje najviše griju organizam.

Pravo vrijeme za suho voće i džemove

Što se tiče voća, zimi nemamo poseban izbor, osim naravno južnog voća, koje je bolje ne jesti ili jesti u malim količinama. Naime, južno voće, s obzirom na to da dolazi iz tropskih krajeva, hladi organizam, što nam tijekom zime zaista nije potrebno. Naša tradicija se zimi uglavnom bazira na suhom voću te različitim džemovima i pekmezima koji su najbolji ako su pripremljeni bez šećera.

Posebno preporučujem suho voće koje osim svoje zamamne slatkoće ima vrlo značajne količine minerala poput željeza i kalcija.

Priprema hrane

Što se tiče pripreme hrane, dobro je da veći dio onoga što jedemo bude kuhano, jer na taj način grijemo organizam pa se preporučuju sljedeći načini pripreme hrane zimi:

1. Pečenje u pećnici – važno je shvatiti da se pri pečenju namirnica omekšava od suhe topline, što znači da se sadržaj vlage u namirnicama smanjuje pa treba posebnu pozornost obratiti na to da jelo ne bude presuho. Za pečenje bilo kojeg jela potrebno je pećnicu prvo zagrijati, a potom jelo staviti unutra.

2. Pirjanje korjenastog povrća, samog ili u kombinaciji sa žitaricama, na sezamovom ili suncokretovom ulju, vrlo je čest način pripreme namirnica zimi. Pri pirjanju treba što više pustiti povrće da se pirja u vlastitom soku i dodavati samo malo vode. Tako će povrće biti hranjivije, a i ukusnije.

3. Kuhanje pod tlakom odnosi se prije svega na žitarice i mahunarke kojima omogućava da se brže skuhaju i omekšaju. Preporučuje se posebno onima kojima treba jača prehrana koja će ih koncentrirati i fokusirati te dati više kontrahirajuću energiju.

Vitamin C iz kiselog kupusa i zelenog lisnatog povrća

Mnogi se pitaju kako s ovakvim načinom kuhanja i bez svježih citrusa osigurati dovoljnu količinu vitamina C. Potrebne količine vitamina C mogu se osigurati iz lišća i korijena peršina, kiselog kupusa te zelenog lisnatog povrća koje nam stiže iz Dalmacije.

Vitamin C se puno lakše iskorištava iz ovih namirnica nego li iz citrusa, čiji sok i koricu također možemo koristiti u pripravljanju različitih preljeva za korjenasto i zeleno lisnato povrće. Zadnja istraživanja su pokazala da je vitamin C termostabilan (80 posto) do 8 minuta kuhanja pa to treba imati na umu kod pripremanja hrane.

Heljda s povrćem

Heljda je izvrsna žitarica za zimu jer grije organizam i daje energiju.

Sastojci:

2 šalice heljde
2 prstohvata soli
1,5 šalica celera, narezanog na manje kocke
1,5 šalica luka, narezanog na kocke
4 šalice vode
2 žličice tamarija
1 žličica rižinog octa
2 žličice soka đumbira
2 žlice tahinija (maslac od sezama)

Priprema:

Heljdu stavi u vodu i ostavi da zakuha. Zatim posoli i 10 minuta poklopljeno kuhaj na laganoj vatri.
Dodaj luk i celer pa kuhaj još 10 minuta.
Pomiješaj tamari, ocat, đumbir i tahini pa umiješaj u heljdu i ostavi na laganoj vatri još 2-3 minute.

Čaj od lotosovog korijena

Lotosov korijen poznat je po blagotvornom djelovanju na dišni sustav – pomaže razgraditi i izbaciti višak sluzi iz dišnih organa. Koristi se u slučajevima prehlade, kašlja, tegoba sa sinusima (začepljenja, upale) te kod tegoba s plućima (bronhitis, astma, hripavac).

Zakuhaj 10 g sušenog lotosovog korijena u 1 šalici vode 12 – 15 minuta. Dodaj 2 – 3 kapi đumbirovog soka (ili 1 g praha od đumbira) i prstohvat morske soli ili tamarija.

Tople zimske juhe

Logičan zaključak je da zimi trebamo manje količine tekućine. No, uvjeti centralnog grijanja i prekomjernog zagrijavanja prostorija u kojima boravimo vrlo često prekomjerno isušuju naš organizam pa je stoga jako važno posebnu pozornost posvetiti kvaliteti tekućine koju koristimo zimi.

Najvažnija tekućina zimi dolazi nam iz juha ili, bolje rečeno, najvažnija tekućina zimi jest juha. Stoga, evo nekoliko naputaka kako napraviti ukusnu zimsku juhu:

1. Prije kuhanja, pirjaj povrće za juhu u tamnom sezamovom ulju.
2. Umjesto vode, dodaj temeljac spravljen od kore povrća.
3. Zobene pahuljice daju poseban izgled i gustoću zimskim juhama.
4. Koristi začinske trave za začinjavanje (npr. bosiljak).
5. Miso, pasta od soje i žitarica, zimi zaista može učiniti čuda u zaštiti od viroza, bržem oporavku,  otklanjanju umora i slično.

Kuhinja je najtoplije mjesto tijekom zime i ta toplina privlači na kreiranje ukusnih jela, ali i tvog zdravlja.

Korjenasto povrće zimi čuva zdravlje

Skrenula bih pažnju na četiri vrste korjenastog povrća koje zaista može pomoći u očuvanju zdravlja zimi:

1.Češnjak pomaže čišćenju sluzi iz grla i respiratornog trakta. Također djeluje protuupalno, te u oslobađanju od bakterija, gljivica i parazita koji ponekad napadaju naš organizam. Iako postoje pravi obožavatelji češnjaka, treba imati na umu da previše nije dobro pa ga treba koristiti u malim količinama i lagano pirjanog jer sirov može iritirati želudac. Pirjan ili kuhan, još uvijek sadržava sve svoje kvalitete i daje jelu poseban okus.

2.Đumbir, svjež ili sušen, daje jelu ljutkast okus, pomaže cirkulaciji i grije organizam, a odličan okus daje juhama, varivima i jelima od mahunarki. Pomaže kod mučnina, plinova u crijevima i prehlade.

3.Kuzu je planinski korijen s istoka koji je najpoznatiji po tome što neutralizira kiselo stanje u našem organizmu i zaista može zamijeniti sveprisutni aspirin u prvoj pomoći. Pomaže kod proljeva, problema sa želucem i prehlade. Može se nabaviti sušen u trgovinama prirodne hrane. Treba ga raznutiti u malo hladne vode i dodavati u juhe, variva, deserte, koji će se zgusnuti, pa se često koristi i u tu svrhu.

4.Korijen lotosa, koji se kod nas može naći suh ili u prahu, odličan je za probleme respiratornog trakta.

Kako obući bebu zimi - kod kuće, za spavanje i šetnju


Slikovni rezultat za baby and snow





Novopečenim roditeljima zima i hladno vrijeme mogu biti izvor popriličnih briga. Saznajte kako oblačiti bebu po danu, za šetnju, za spavanje te kako znati je li joj hladno ili je pretoplo obučena

Mnogi se roditelji brinu kako osigurati da njihovoj bebi bude ugodno i toplo. No, hladno vrijeme ne bi vas trebalo spriječiti da s djetetom barem jednom dnevno izađete na svjež zrak. Pobrinite se da pri tome djetetu bude toplo.

Isto kao i za vrijeme toplog vremena, za djetetovo oblačenje smjernica vam može biti vaš vlastiti osjećaj ugode (osim ako ste jedna od onih osoba kojoj je uvijek hladno ili vruće, tada se pri izboru odjeće za bebin izlazak oslonite na procjenu supruga ili neke druge bliske osobe). Međutim, ako je beba mlađa od 6 mjeseci onda će joj biti potrebno više zaštite, jer je odnos njihove tjelesne površine u odnosu na težinu veći te ne mogu drhtati da bi stvorila toplinu.

Dnevna odjeća za šetnju

Za vrijeme hladnog vremena puno je djelotvornije obući nekoliko slojeva odjeće, koji će i manje sputavati od dva teška i debela odjevna predmeta. Dodatno će bebi biti daleko toplije ako jedan od tih slojeva vuneni. Praktična su i topla zimska odjelca punjena perjem ili imitacijom perja. Bebi svakako stavite kapu, čak i ako je vani samo prohladno, jer kapa će joj uvelike pomoći zadržati tjelesnu toplinu (čak 25 posto topline tijelo gubi preko glave). Kada je temperatura vani ispod nule, kapa bi trebala pokrivati ​​i bebine uši. Najčešće zimske bolesti

Ruke trebaju biti zaštićene rukavicama, stopala čarapicama i čizmicama, a vrat šalom. Ako puše jak vjetar ili je izrazito hladno, šal možete omotati oko lica ili lice zaštititi platnenom maskom, ali pri tome pazite da bebi ne pokrijete nos i tako otežate disanje. Ako pada snijeg ili kiša, na kolica stavite zaštitni krov koji će zaštititi dijete od padalina, ali i dobro zadržavati toplinu. No, čak i dobro utopljeno dijete ne bi trebalo predugo boraviti na otvorenom kada je vrijeme hladno.

Promjenjivo vrijeme

Za manje iskusne roditelje jedna od najviše zbunjujućih stvari definitivno je promjenjivo vrijeme, karakteristično za proljeće i jesen, ali sve češća pojava i u ostala dva godišnja doba.

Kako obući dijete ako je jutro sunčano i pitomo, a prognoza najavljuje grmljavinu i pad temperature? Za takve je prilike najbolji odgovor - slojevito odijevanje. Pri tome su najpraktičnije laganiji slojevi odjeće koj se mogu lako navlačiti i svlačiti kada se vrijeme počne neočekivano mijenjati iz toplog u hladno ili obrnuto. Također je dobro sa sobom uvijek imati prslučić ili pokrivač ako temperatura naglo padne. Preporučujemo da beba u gotovo svim vremenskim prilikama nosi šeširić - lagan i s obodom za toplije vrijeme, a topliju kapicu u hladnim danima.

Za miran san

Tijekom hladnih dana temperaturu u dječjoj sobi najbolje je održavati između 20 i 22 stupnja, a za hladnih noći između 15 i 18 stupnjeva. Ako temperatura u zatvorenom prostoru bude viša od navedenih vrijednosti, tada suh i pregrijan zrak može oštetiti sluznicu nosa i učiniti je osjetljivom na mikroorganizme koji uzrokuju prehladu. Također, pregrijan zrak će isušiti i bebinu kožu te uzrokovati svrbež.


Prije nego bebu stavite na spavanje, dječji krevetić možete ugrijati termoforom ili grijačem (pazite da prekrivač ne bude prevruć). Mogli biste staviti i flanelske plahte koje su čak i za vrijeme hladnih zimskih noći ugodni na dodir. Dijete pokrijte slojevito kako bi mu bilo ugodno i toplo. Ako dijete redovito odbacuje pokrivače, stavite ga u vreću za spavanje - ovo je posebno praktično za bebe i djecu mlađu od godinu dana. Bebe višak topline iz tijela izbacuju preko glave, pa se o tome treba li vaša beba po noći nositi kapicu ili ne posavjetuje s pedijatrom.

Imajte na umu da je dječja soba hladnija noću nego danju te da se metabolizam usporava za vrijeme spavanja, pa budite spremni upotrijebiti i dodatne pokrivače. No, svakako probajte izbjeći čestu pogrešku pretjerano toplog oblačenja djeteta za krevet. Ako se dijete tijekom noći budi u znoju, uklonite jedan ili dva sloja pokrivača.

Kako znati je li pravilno obučena?

Dodirom bebinih ruku, bedara ili stražnje strane vrata lako ćete ustanoviti da li joj je ugodno. Ako su ti dijelovi tijela hladni ili je dijete nemirno, vjerojatno mu je hladno, pa ga odjenite ili pokrijte pokrivačem. Ako je koža topla i oznojena, ili je kosica vlažna, ili beba ubrzano diše ili je nemirna - vjerojatno je pretoplo obučena, pa skinite par slojeva odjeće. Ako su rukice i nogice hladne na dodir, a tijelo je ugodno toplo i suho, no beba i dalje plače, možda je treba nahraniti ili je žedna ili umorna.

Iako ćete mnogo puta čuti zabrinuti komentar poput "Bebu treba utopliti, ručice su joj potpuno hladne!". Nemojte odmah skakati s dekom ili još jednom jaknom. Naime, toplinu bebe nije moguće ustanoviti samo po njenim ručicama ili nožicama, jer su one većinom hladnije od ostatka tijela, budući da beba još nema potpuno razvijen cirkulacijski sustav. Isto tako, ako je beba nekoliko puta kihnula, to ne mora značiti da joj je hladno. Možda joj smeta sunce ili je imala potrebu pročistiti nos. Isto vrijedi i za štucanje, koje je vrlo česta pojava kod beba i u većini slučajeva nema veze s osjećajem hladnoće






http://www.klokanica.ba/