loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Wednesday, August 30, 2017

Usvojila je 2-godišnju djevojčicu, a njene prve riječi slomile su joj srce


Slikovni rezultat za 2-godišnju djevojčicu




Jedna žena je riješila da sa svima podijeli dvije srceparajuće riječi koje je izustilo njeno dvogodišnje usvojeno dijete i koje su joj slomile srce.

Odluka da postanete hranitelj istovremeno je i nagrada i iskušenje s vremena na vrijeme. Dijete koje dolazi u hraniteljsku porodicu već je prošlo kroz teška vremena. Zato je ogroman izazov da sa njim uspostavite normalan odnos i vezu, naročito ako je dijete bilo u više hraniteljskih porodica, čekajući da se vrati roditeljima ili da ga neka porodica usvoji. Jedna žena je riješila da sa svima podijeli dvije srceparajuće riječi koje je izustilo njeno dvogodišnje usvojeno dijete i koje su joj slomile srce.
Kada tako mlado dijete uđe u hraniteljski sistem, ono je u razvojno stadijumu, ali stvari koje uči mogu se razlikovati od stvari koje inače uče djeca u tom dobu. Zaplakaćete i sami kada čujete zašto je majka ove usvojene male djevojčice grcala u suzama i zašto je ova priča toliko puta podijeljena na društvenim mrežama.

Ona kaže da je djevojčica ušla u njen dom sa osmijehom na licu i puna samopozdanja kao da zna šta radi. Iako stara samo dvije godine,već pet mjeseci je bila u hraniteljskom sistemu i živjela u čak četiri hraniteljske porodice. “Ćao, slatkice, ja sam Džejmi”, rekla je djevojčici spuštajući se na koljena, “toliko sam srećna što ćeš živjeti sa nama. Hoćeš li da upoznaš drugu djecu?”

Džejmi je rekla da su ostala usvojena djeca voljela pridošlice i uživala da im budu turistički vodiči u novom domu. Uvijek je bila ponosna kada bi vidjela kako se ophode prema novajlijama i govore stvari poput: “ Ovdje si! Hoćeš li da vidiš svoj krevet? Volim te!”, činivši tako da se novo dijete osjeća kao kod kuće. “Ništa me ne čini ponosnijom nego da ih gledam kako to rade”, napisala je. “Ništa ne čini da ih osjećam više kao sopstvenu djecu nego gledajući ih u tim situacijama.” Nakon što je desetak minuta lutala sa ostalom djecom, djevojčica je pobjegla nazad u sobu rekavši Džejmi dvije riječi zbog kojih se duboko zamislila.

Iako je upoznala prije samo deset minuta, djevojčica je utrčavši u sobu rekla Džejmi “Pogledaj, mama!”. Tada je Džejmi shvatila da djevojčica misli da riječ “mama” znači odrasla ženska osoba u kući. Nakon toliko različitih hraniteljskih porodica, ova riječ je za nju dobila sasvim drugačije značenje. Džejmi je bilo jasno da je mama za djevojčicu osoba koja ti sipa sok i doda stvari koje sama ne može da dohvati. Ovo je značilo da je djevojčica imala pet mama za pet mjeseci. Za to vrijeme, ona nije imala šanse da nauči šta mama zaista predstavlja.

Ova dvogodišnja djevojčica ima biološku majku koja se svim silama trudi da je vrati. Ima i majku hraniteljku spremnu da uskoči i pomogne u svakom momentu. Zbog toga se Džejmi nada da će djevojčica naučiti istinsko značenje riječi “mama”. Na kraju, kaže: “Mama je tu da bude rame za spavanje, da ljubi ogrebana koljena i da te uči abecedu.” Takođe je napisala da biti mama znači sigurnost, posvećenost i ljubav za cijeli život. Ima još dovoljno vremena da ova djevojčica nauči da mama nije ime za žensku osobu koja ti pomaže, i ona će, zapravo, imati mamu vrlo uskoro.

Idealna prehrana i fitoterapija za dijabetičare

prehrana i fitoterapija za dijabeticare




Naravno, niti jedna bolest nije slatka, nitko ne želi biti bolestan, no ovdje ću vas upoznati sa stvarno slatkom bolešću, a to je Diabetes mellitus ili šećerna bolest. Šecer tj. GUK (glukoza u krvi ) je povišen, a i urin je sladak, jer se višak glukoze izlučuje iz organizma putem bubrega. Priroda se pobrinula za tu slatku bolest i dala nam je gorke biljke da je liječimo


Zapamtite najvažniju stvar za zdravlje – jetra, žuč, gušterača, pa i nas želudac baš i ne vole slatko. Više im odgovara gorak okus koji potiče lučenje želučanog soka, enzima, potiče probavu tj. metabolizam, a i ne opeterećuje gušteraču na lučenje inzulina.

Idealna prehrana za dijabetičare

S obzirom da je sećerna bolest metabolička bolest u kojoj imamo poremećaj metabolizma i masti i šećera i bjelančevina, pravilna prehrana, da ne kažem dijeta, jedan je od najvažnijih faktora za zdravlje. U zabludi su oni koji misle da dijabetičar ne smije jesti slatko. Smije jesti sve. I mora jesti sve. Ali otprilike u omjeru 40% proteina, 30% masti, 30% ugljikohidrata. Svakako treba birati kvalitetne masnoće, ali i ugljikohidrate manjeg glikemijskog indeksa, tzv. spore ugljikohidrate.

Umjesto bijelog šećera, kolača od šećera i bijelog brašna, bombona i čokolade, treba birati crnu čokoladu, kolače s intergralnim sastojcima, cimetom i ostalim začinima, treba birati cijelozrnate žitarice.... Povrće je više manje dozvoljeno sve. Voće treba izbjegavati. Dnevno su dozvoljene dvije voćke veličine prosječne jabuke, pomogućnosti citrusi.

Navečer je najbolje jesti samo proteine koji će izgrađivati mišiće (meso, jaja,mlijeko i mliječni proizvodi), a ne ugljikohidrate koji će se preko noći pretvoriti u salo.


Fitoterapija za dijabetičare

Maslačak list ili još bolje korijen, iskopan u jesen (jer je tada bogatiji inulinom) pomaže gušterači u manjem lučenju inzulina. Vodopija ili cikorija, također bogata inulinom. Zato je i kava od cikorije, instant za bijelu kavu, odličan doručak ili večera za dijabetičara. Oman, gorki korijen, sličnog je djelovanja kao i maslačak i vodopija. Borovnica list bogata je mirtilinom koji također štiti gušteraču od pretjeranog lučenja inzulina i uravnotežuje metabolizam.

Kod dijabetičara moramo pomoći i slabijoj cirkulaciji biljkama kao što su kopriva, preslica, zlatnica, breza, grah komusine... To su ujedno i diuretičke biljke koje će pojačati bubrežnu funkciju, a bubrezi su često kod dijabetičara zahvaćeni bolešću, tj. oštećenjima koja proizlaze iz povišenih razina sećera koji stalno cirkulira krvlju. I čaj od šipka ili hibiskusa će biti odličan jer će organizmu donijeti C vitamin, antioksidans za naše stanice.

Važne su i metvica, matičnjak, lavanda, hmelj ili kamilica, gospina trava - biljke koje smiruju stres i nervozu, olakšavaju san, ali i spuštaju tlak koji je često povišen kod dijabetičara.

Ove biljke nabrajam samo informativno jer svaku terapiju pripremam individualno, pa će o dijagnozi, godinama pacijenta, komplikacijama, kronicitetu bolesti i anamnezi ovisiti koje ću biljke staviti u čaj, kapljice, kremu, tonik, kupku... Promijenite prehranu, šetajte i krećite se što više na svježem zraku, uživajte u prirodi. Budite i dalje slatki, ali kao osobe. A vrijednosti šećera u krvi ipak održavajte u granicama normalnih vrijednosti, po mogućnosti ispod 8.