Čini se da bi određene vrste smrznutog povrća i voća mogle biti zdravije od svježeg povrća i voća, koje je odstajalo nekoliko dana… No, uvijek postoji ali…
Zimsko vrijeme najčešće pretpostavlja oskudicu svježeg voća i povrća, a i ono koje se nudi, često je vrlo loše kvalitete, tretirano raznim sredstvima kako bi se što duže održalo, upitnog porijekla i nadasve skupo.
Alternativa je smrznuto povrće i u manjoj količini voće, koje isto tako je iz uvoza, iako je na njima marka hrvatskih proizvođača. Zbog toga se postavlja pitanje, što je na kraju zdravije – smrznuto ili svježe povrće i voće?
Što je pokazalo istraživanje?
Vjerovali ili ne, istraživanja su pokazala da je određeno smrznuto povrće i voće čak i zdravije od svježega. Naime, smrznuto povrće i voće upravo zbog toga jer se smrzava posebnim metodama vrlo brzo nakon branja zadržava više vitamina, minerala, antioksidansa i drugih hranjivih sastojaka, nego neko svježe povrće i voće koje stoji nekoliko dana.
Prednosti smrznutih namirnica
Proces brzog smrzavanja sprečava razvoj bakterija, koje uzrokuju kvarenje i trulež. Primjerice, istraživanja su pokazala da smrznuta brokula ima veće količine vitamina C, luteina i četiri puta više beta-karotena nego svježa brokula koja je stajala tri dana. Smrznute mrkve imale su tri puta više luteina i dvostruko više beta-karotena, te su imale visoke razine vitamina C i polifenola. Kod smrznutog graška i borovnica pronađene su više koncentracije vitamina C i polifenola. S druge strane, svježi se špinat ipak pokazao boljim od smrznutog špinata.
Svakako, gledajući u globalu, ne morate previše brinuti brinuti kada je u pitanju smrznuto povrće i voće provjerenih proizvođača. Važnija je redovita konzumacija voća i povrća, te raznolika prehrana.
Nedostatci smrznutog voća i povrća
Naravno, ono što je isto tako važno jest porijeklo određene hrane, te na koji je način ona uzgajana i tretirana za vrijeme rasta. Zasigurno je svježe povrće iz domaćeg ili ekouzgoja zdravije, upravo zbog njegovog tretiranja, pa i po cijenu manje količine vitamina i drugih hranjivih sastojaka, ako odstoji nekoliko dana.
Također, ne znači da su određene patogene bakterije nestale smrzavanjem, one se mogu vrlo lako aktivirati otapanjem hrane, pa je tu hranu potrebno dobro termički obraditi, čime ona gubi svoja određena hranjiva svojstva. Jednako tako, činjenica je da smrznuta hrana nije toliko ukusna kao svježa hrana.
I na kraju, svakako treba izbjegavati bilo koju vrstu smrznute procesuirane hrane. Svježe smrznuto voće i povrće – da, procesuirano povrće i voće – ne, ili vrlo rijetko, ako baš nemate drugog izbora.
No comments:
Post a Comment