Zatvor je česta pojava, pogotovo kod beba koje se hrane na flašicu i onih koje su prešle na čvrstu hranu. Iako najčešće ne predstavlja razlog za brigu, ipak je važno da brzo reagujete jer mogu da se jave bolovi, a “kaka” koja se nakuplja u debelom crevu brzo se suši i detetu postaje sve teže da je izbaci.
Dok sisa, učestalost stolice kod bebe varira – od neUčestalost stolicekoliko puta dnevno do situacije da danima ne isprlja pelenu. Ponekad se dešava da beba napravi pauzu i po nedelju dana. Međutim, tokom prvih meseci, važnija je gustina stolice. Ako je tvrda i suva, a beba se očigledno muči, onda postoji velika verovatnoća da pati od zatvora.
Uzrok pojave zatvora
Postoje brojni razlozi zašto se zatvor (konstipacija) javlja kod beba i mlađe dece. On može biti prateća pojava u slučaju gastroenteritisa i drugih bolesti, ali su, ipak, najuobičajeniji uzroci nedovoljan unos tečnosti i/ili hrane bogate vlaknima.
Bebe koje sisaju
Nije uobičajeno da se kod beba koje sisaju javi zatvor, jer se majčino mleko lako vari, a u debelom crevu nalazi se nekoliko vrsta bakterija koje razgrađuju mlečne proteine. Rezultat je meka stolica koju je lako izbaciti. Bebe koje sisaju luče i veću količinu hormona poznatog kao motilin, a koji povećava učestalost pražnjenja, ali sasvim je normalno i da kod odojčeta stolica izostane nekoliko dana. Uobičajeno je da bebina kaka bude rastresita i žuta sve dok ne pređe na čvrstu hranu. Problem nastaje kada je ona toliko tvrda da pražnjenje creva postaje bolno. Velike pauze nastaju i usled toga što je majčino mleko tako savršeno izbalansirano da ponekad ne preostane nimalo “viška”, ali ukoliko verujete da vaše dete ima zatvor – ako mu je stolica tvrda ili se muči dok kaki – prokuvajte vodu, rashladite je i dajte bebi da popije trideset do šezdeset ml, jer će se tako situacija promeniti nabolje.
Bebe koje se hrane na flašicu
Ako hranite bebu na flašicu, veća je verovatnoća da će patiti od zatvora, jer se mlečna formula teže vari od majčinog mleka. One ređe kake od onih koje sisaju jer im se razlikuju enzimi u crevima, a kaka im je gušća i zelenkasta. Ako beba ima tvrdu stolicu i poteškoće pri pražnjenju creva, veoma je važno da tačno izmerite količinu mleka u prahu i da merica ne bude prepunjena. Lekar će vas verovatno posavetovati da joj češće dajete prokuvanu, pa ohlađenu vodu. U slučaju da je beba na čvrstoj hrani, creva će joj “proraditi” ako joj date razblažen sok ili propasirano voće.
Prelazak na čvrstu hranu
Kada beba pređe na čvrstu hranu, promeniće se učestalost stolice koja će početi da izgleda i miriše kao ona odraslog čoveka. Zatvor se često javlja baš u ovom stadijumu jer bebina creva treba da se naviknu na promenjen sastav hranljivih materija u ishrani. Prelazak na čvrstu hranu može da izazove i dehidrataciju. Vaše dete će možda osetiti bol prilikom izbacivanja veće količine tvrde stolice. Koža oko čmara ponekad se pocepa i krvari, što će izazvati još veći bol, a može se čak dogoditi da beba počne da “trpi” (zadržava kaku) da bi izbegla neprijatnost, čime će se problem samo još više pogoršati. Najbolje što možete da učinite za mališana kada počnete da uvodite čvrstu hranu, jeste da mu, pored uobičajene mlečne ishrane, dajete dosta vode ili razblaženog voćnog soka.
Lečenje zatvora kod starijih beba
(od osmog meseca)
Kada je beba potpuno prešla na čvrstu hranu, jednostavne promene u ishrani obično mogu da reše problem. Pokušajte sledeće:
* Dajte joj mnogo tečnosti. Najbolje je da to budu voda ili razblaženi voćni sok.
* Obroke treba da uzima uvek u isto vreme.
* Dajte joj više hrane na bazi celog zrna žitarice, a za doručak ovsene pahuljice.
* Ponudite joj više svežeg ili sušenog voća i povrća jer ono sadrži mnogo vlakana: suvo grožđe, kajsije i smokve, grašak i pasulj, slatki kukuruz, pečeni pasulj i pečeni paradajz. Izbegavajte upotrebu čepića, osim ako vam to nije preporučio lekar koji bi, inače, mogao da vam propiše neki blaži laksativ. Na raspolaganju vam je veliki izbor laksativa tako da, ako neki ne odgovara vašem detetu, možete da pokušate sa drugim.
Nakon prvog rođendana
Neke bebe ovog uzrasta stiču naviku zadržavanja stolice – možda zato što im je naporno da stalno idu na nošu ili zato što su već prošli kroz bolno iskustvo sa tvrdom stolicom, koja je verovatno povredila osetljivu kožu anusa. U težim slučajevima zatvora, izmet koji se nalazi iza tvrdog “čepa” u tečnom je obliku i curi oko njega. Da biste ublažili simptome, pokušajte sa nekim od saveta koje smo vam dali u prethodnom delu teksta. Ako ovaj problem muči vaše dete nekoliko meseci, moraćete da zatražite pomoć specijaliste – terapija može da potraje dugo da bi se ponovo uspostavila navika pražnjenja creva i postiglo da se dete opusti.
Upotreba noše
Ako ste započeli proces privikavanja na nošu, dete može da bude nervozno, zbog čega se takođe ponekad javlja zatvor. Dakle, nikad ne vršite pritisak na dete. Ukoliko ne vrši nuždu dan-dva, vratite pelene u upotrebu na mesec dana. Kada ponovo počnete sa “treningom” korišćenja noše, obavezno od toga napravite zabavu tako što ćete ga uvek nagraditi, na primer, zagrljajem i nikako ne komentarišite eventualne nezgode.
Kada potražiti savet lekara?
Ako sve ove mere ne urode plodom, ili ako primetite krv u stolici, potražite savet lekara. Ne odlažite profesionalnu pomoć jer što duže budete čekali, to će proces lečenja biti teži. Lekar će pregledati anus, proveriće tonus mišića i videti da li ima ogrebotina, pa će proceniti da li je potreban neki blagi laksativ. Oni se uzimaju sa šest do osam čaša vode dnevno, a omogućavaju čišćenje debelog creva u roku od 24 sata. Neka deca moraju da uzimaju laksative mesecima, dok je drugima dovoljna i “sena” (laksativ na biljnoj bazi). Ako ni te mere ne pomognu, vaše dete biće upućeno u bolnicu na dalja istraživanja.
3 uspešne metode lečenja zatvora
* Masaža
Masaža može da pomogne u slučaju blokiranog rada creva. Stavite na prste malo ulja ili hidratantne kreme i, počevši od pupka, pravite kružne pokrete po stomaku u pravcu kazaljke na satu. Nastavite ako primetite da beba uživa u tome. Dok je beba u ležećem položaju na leđima, uhvatite je za nožice i napravite brz kružni pokret – tako ćete pokrenuti stomačne mišiće koji će izvršiti blag pritisak na creva i omogućiti pokretanje sadržaja u njima.
* Topla kupka
Topla kupka omogućiće bebi da se opusti i lakše isprazni debelo crevo. Kada se opusti u kadici, možete slobodno malo da joj izmasirate i stomačić. Osim toga, tokom dana, naročito u letnjem periodu, dajte detetu da pije što više vode (prokuvane iz vodovoda ili specijalne flaširane). Na ovaj način sprečićete pojavu dehidratacije i omogućiti uspostavljanje normalnog rada bebinih creva. Gubitak tečnosti je najčešći uzrok pojave zatvora i zato se pobrinite da beba uvek bude dobro hidrirana.
* Prirodne metode
Sok od suve šljive može da napravi “čudo” kod beba mlađih od šest meseci, a isto dejstvo ima i četvrt kašičice smeđeg šećera rastvorenog u 125 ml prokuvane i rashlađene vode. Kod beba starijih od šest meseci možete da probate i sa nekoliko kašičica čistog soka od jabuke.
Što se može napraviti?
* Povremeni zatvor uglavnom se liječi mijenjanjem prehrane. Djetetu koje je na dohrani ponudite 30 do 60 ml soka od šljive ili jabuka. Žitnim pahuljicama dodajte mekinje i povećajte općenito unos voća (ne banane) i povrća. Starijem djetetu ograničite unos mlijeka ako je veći od tri šalice na dan.
* Ako su problemi sa djetetovom stolicom jače izraženi, a promjena u prehrani ne donosi rezultate, pedijatar će vam vjerojatno preporučiti probiotske pripravke za bebe i djecu.
* Nekad će vam pedijatar, u slučaju da dijete stvarno pati zbog zatvora i ne osjeća se dobro, preporučiti uporabu glicerinskih čepića koji omekšavaju tvrdu stolicu, no naravno da to nije uvijek rješenje problema. Čepići se ne smiju dugo koristiti.
* Postoje još i gotovi klistiri, no oni se upotrebljavaju više kao krajnja nužda, nego kao rutinsko pomagalo i nikada bez prethodnog savjetovanja s liječnikom, baš kao ni bilo koja druga vrsta terapije lijekovima.
* Homeopatski pripravci mogu pomoći, no u tom se slučaju obavezno konzultirajte s iskusnim homeopatom.
* U slučaju da u stolici primijetite krv, a ne vidite moguću ranicu na anusu koja bi je uzrokovala, najbolje je otići što prije na pregled kod pedijatra. Isto učinite ako primijetite da dijete učestalo pati od zatvora jer ignoriranje problema može uzrokovati kroničnu opstipaciju.
Upozorenje!
Nikada ne stavljajte toplomer ili neki drugi predmet u anus svoje bebe da biste stimulisali pražnjenje creva jer tako možete da povredite dete.
Nikada detetu ne dajte laksative, lekove i ne stavljajte im čepiće “na svoju ruku”. To je terapija koju jedino lekar može da vam preporuči.
No comments:
Post a Comment