loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Friday, April 21, 2017

Mediteranskom prehranom protiv depresije


Povezana slika







Ono što unosimo u svoje tijelo uvelike utječe i na naše naše osjećaje i radnu energiju. Doznajte kojim namirnicama ćete zadržati dobro raspoloženje i vitalnost


Španjolsko istraživanje provedeno na 10 tisuća ispitanika pokazalo je kako mediteranska prehrana ima veliki utjecaj na naše rasploženje i mentalno zdravlje, naročito u slučaju depresije. Znanstvenici su četiri godine pratili odabranu grupu ljudi i njihove prehrambene navike te su nakon toga došli do zaključka kako oni koji su uzimali namirnice tipične za mediteransku prehranu imaju 30 posto manju vjerojatnost za razvoj depresije. I druga istraživanja su pokazala da je u krajevima u kojima se konzumira puno ribe i povrća zabilježeno mnogo manje slučajeva depresije. Osim što ovakva prehrana utječe na fizičko zdravlje i vitalnost, pa se time i smanujuje i rizik od depresije (jer mnogi uslijed određenih bolesti i stanja obole i od depresije), sastojci iz ovakvih namirnica utječu na raspoloženje – da se osjećamo življe, veselije, da imamo volju za životom.


RIBE, PLODOVI MORA

Omega 3-masne kiseline kojima obiluje plava i masna riba (losos, haringa, skuša, tuna, inćuni, pastrva) te maslinovo ulje štite od depresije. A za to je zaslužna EPA, eikozapentaenska kiselina koja se nalazi u omega 3-masnim kiselinama i koja je, tvrde znanstvenici, nabolji prirodni antidepresiv.


ORASI, BADEMI, LANENE SJEMENKE

I ovdje su za svoju učinkovitost kod depresije zaslužne omega 3-masne kiseline koje se nalaze u ovim namirnicama. Kod osoba kod kojih je dijagnosticirana depresija zabilježen je manjak ovih kiselina.


SUNCOKRETOVE I BUČINE SJEMENKE

Cink, mineral koji je bogato zastupljen u bučinim sjemenkama i pšeničnim klicama veliki je borac protiv depresije odnosno osjećaja ravnodušnosti i slabosti. Također se preporuča uzimati suncokretove sjemenke zbog visokog udjela vitamina E. Upravo nedostatak toga vitamina otkriven je kod osoba koje imaju depresiju.


ZELENO LISNATO POVRĆE

U mediteranskoj prehrani uvelike je zastupljeno i povrće, a protiv depresije je najbolje zeleno lisnato. U njima se nalaze tvari poput triptofana, magnezija i vitamina B6 koji utječu na proizvodnju serotonina, hormona koji vraća dobro raspoloženje.

Thursday, April 20, 2017

Zašto je vrtićka prehrana tako loša?


Slikovni rezultat za vrtićka hrana






Djeca slijede svoj instinkt za hranu i jedu ono što im je najprimamljivije: slatko, masno, slano. No, okusi koje isprofiliraju u djetinjstvu utjecat će na neurokemijske reakcije i stvoriti podlogu za preferencije u prehrani u kasnijoj životnoj dobi

Hrana utječe na metabolizam, sposobnost pažnje, podložnost hiperaktivnosti, uspavanost, nezainteresiranost, a konačno i na debljinu. Uzroke svega toga treba tražiti upravo u slatkim, masnim i slanim obrocima, neovisno jedu li ih djeca u roditeljskom domu ili pak ondje gdje to ne očekujemo – u vrtićima i školama.

Hiperglikemija (nagli porast glukoze/šećera u krvi) i prekomjerni energetski unos hrane koja odstupa od smjernica i potreba djeteta, najčešće su ‘greške’ u prehrani djece. Prehrana temeljena na dodanim šećerima, siromašna prirodno prisutnim ugljikohidratima, bjelančevinama i esencijalnim mastima, a s druge strane prekomjeran unos trans-masnih kiselina, proupalnih ulja dovode do zdravstvenih smetnji u razvoju djece i kasnije u odrasloj dobi.

I sam sam roditelj djeteta koje pohađa vrtić i tamo boravi četrdesetak sati tjedno. Ono što naše dijete jede uglavnom nam je bitno. Uvijek ima izuzetaka, no načelno možemo reći da su roditelji osviješteni. Kada dobijem primjere tjednih jelovnika iz vrtića, rijetko kada sam ugodno iznenađen, iako ima lijepih primjera. Neki vrtići tako uvode raženi kruh, sami pripremaju paštetu od provjerenih namirnica, daju djeci 100% čisti jogurt, dok drugi isključivo nude voćne jogurte, mliječne pudinge bogate šećerima i bojama, salame i hrenovke, čokoladne namaze, bijeli kruh… Najproblematičniji su uvijek doručak i međuobroci, dok je ručak, primijetio sam, najuravnoteženiji obrok.


Osim neosviještenosti djelatnika i roditelja o važnosti kvalitete prehrane djece u vrtićima, osnovni problem je što u osmišljavanju dječjih jelovnika ne sudjeluju educirani i školovani magistri nutricionizma, već je to prepušteno laicima koji ne posjeduju formalnu edukaciju o prehrani. Zato se i događa (što je velika greška!) da obrok promatraju isključivo kroz prizmu udovoljavanja kalorijske vrijednosti. Da bi stvar bila gora, ta količina šećera, ugljikohidrata, nepoželjnih masti i nedostatak bjelančevina, vlakana i antioksidansa u tim jelovnicima potpuno su proturječni onome što dječja prehrana treba biti.


Doručak je, dakle, najkritičniji. Primjerice, čak i ako im se serviraju kuhana jaja (što je u redu) zašto im uz to poslužiti bijeli kruh i (još nepotrebniji) čokoladni napitak. Carstvo šećera i kalorija u društvu visokovrijednih bjelančevina i masti. Ne treba posebno napominjati kako je povrće poprilično zapostavljeno u strukturi obroka, baš kao i voće, a sveprisutni su slatki napici, deserti i neizbježni kakao napici…. Salama, kruh i čaj – klasik je koji u mnogim vrtićima i dalje opstaje. Nadalje, za međuobrok se servira voćni čaj. Dakle, samo napitak, a ne obrok! Voćni čaj nema nutritivnu vrijednost, već samo rehidrira i daje – šećere. Hrenovke su priča za sebe. Djeca trebaju jesti punovrijedne bjelančevine pa ako treba štedjeti, radije neka im se servira i manji komad mesa umjesto dvije hrenovke. Osobno podržavam i ideju da barem jedan dan tjedno u vrtićima bude bezmesni. Mnogi će sada reći: ‘Djeca to vole!’ ili ‘Barem će nešto pojesti, jer drugo ne jedu!’, no linija manjeg otpora ima svoje posljedice.


Ključ u svemu je podrška i razumijevanje roditelja. Ako roditelji odmahnu rukom na dobar savjet stručnjaka, te komentiraju kako je zdrava prehrana skupa ili pak da su i oni cijeli život isto to jeli, a nije im ništa – što dalje reći? Jesu li sigurni da im nije ništa? Pa svaki peti stanovnik Hrvatske je pretio, sve mlađe osobe umiru od kardiovaskularnih bolesti, trošimo milijune na lijekove protiv visokog krvnog tlaka ili kolesterola…Prehrambena kultura očito je poprilična nepoznanica. Potrebna nam je sustavna edukacija roditelja, ali i djelatnika vrtića kako bi konačno svi skupa došli do jedinog razumnog zaključka: nužno su nam potrebne promjene u prehrani.

Friday, April 7, 2017

Biti žena, majka, zaposlena i studentica


Slikovni rezultat za Biti žena, majka, zaposlena i studentica







Kako uspješno studirati ako ste mlada majka?

Doručak, djecu u vrtić i školu, posao, ručak, popodnevne aktivnosti djece, vrijeme za supruga, crtić, još poslovnih obveza, krevet djeca, …  Vjerujemo da, ako vaš dan izgleda barem približno ovako, ne možete niti zamisliti da biste pokraj svih obveza još i studirali. Ali može se.

Podaci pokazuju kako se za studij odlučuje sve više odraslih te da je barem polovica izvanrednih studenata ne samo zaposleno, nego su ujedno i roditelji predškolske djece. Proteklih godina je studiranje, pokraj svakodnevnih obveza, bilo gotovo nemoguće. Na sreću, i to se promijenilo. Sveučilišta i fakulteti sad nude i online studij, koji je fleksibilan i prilagođen današnjem brzom načinu života.

Kako uspješno studirati ako ste mlada majka, koja unatoč studiju ne želi zapostaviti djecu, partnera i posao? Potrebno je nešto hrabrosti i dobra organizacija.

Budite realne. Vaši studijski kolege, koji još nemaju djece, imat će puno više vremena od vas. Stoga si nemojte nagomilati previše posla još za vrijeme studija, usredotočite se na jedan predmet i studirajte samo jedan predmet odjednom. Možda će to značiti da u mjesecima najveće gužve i propustite neki predmet. No, ne brinite zbog toga, studirat ćete koji mjesec dulje od drugih. Diploma, koja je vaš cilj, nije utrka na kratke staze.

Budite svjesne vaših prioriteta i budite spremne da ćete ih katkada morati i promijeniti. Biti majka, partnerica, zaposlena i još studentica nije lako. Nemoguće je dati 100% od sebe na svim područjima, svaki dan. Ponekad ćete neki zadatak obaviti lošije kako bi mogle biti više s obitelji. Dogodit će se da nećete prespavati poneku noć kako biste mogle dovršiti studijski zadatak.

Budite iskrene s učiteljima. Učitelji moraju znati da uz studij imate i druge obveze, stoga nećete uvijek biti 100% usredotočene na stvari i svaki predani zadatak neće biti za ocjenu 10. Uspostavite s učiteljima korektan odnos, budući da ćete ih morati ponekad i moliti da vam rok za predaju zadatka produže za nekoliko dana.

Planirajte svoje vrijeme. Svaki predmet zahtijeva određeno vrijeme. Jedan manje, drugi više vremena. Tu i tamo ćete možda i na godišnjem odmoru morati pročitati pokoju studijsku knjigu. Vrijeme si možete planirati i na dnevnoj bazi, npr.: »Neću za školu dok djeca ne idu spavati.« … »Jedan dan u tjednu studiram po noći.« … »Ne propuštam nijedan nastup svoje djece.« … »Jedan dan u tjednu je namijenjen samo obitelji.«

Morate znati kad vam je potreban odmor. Odvojite neko vrijeme samo za sebe.

Potpora je nužna. Bez potpore obitelji, suradnika, roditelja i prijatelja nećete moći. Potražite ljude koji će vam biti podrška, koji će vas motivirati, podupirati u najtežim trenucima te vas prije svega razumjeti. Katkada ćete trebati pomoć u kućanskim poslovima – kuhanju, pospremanju, kupovanju i čuvanju djece. Vrijeme s djecom proživljavajte aktivno te budite svjesne koliko je to važno.

Razmišljajte pozitivno i budite svjesne da možete. Ne sve odjednom, nego postupno. Tako je i kod svih ostalih stvari u životu.  Samo hrabro naprijed …

Thursday, April 6, 2017

Obožavate Nutellu ili Lino ladu? Najbolji domaći recept koji će vas oboriti s nogu!


Slikovni rezultat za domaca nutella i linolada








Iako kalorična, ovo je puno zdravija verzija omiljenog slatkog namaza

Nećemo pogriješiti ako kažemo da su Nutella, Eurokrem i Lino lada najomiljeniji crno – bijeli slatki namazi na našim prostorima. Predlažemo danas da ih napravite sami i biti će puno bogatiji, zdraviji i ukusniji od kupovnih, a još i bez aditiva…

Recept traži izdašnost sastojka, stoga ne štedite na njima. Naravno da ovo nije dijetalna delikatesa ali je puno bolja od kupovnih industrijskih namaza koji sadržavaju hidrogenizirane masti, margarin, previše šećera, a premalo čokolade i lješnjaka te gomilu emulgatora, stabilizatora i ostalih sumnjivih satojaka…

Možete je mazati na kruh, stavljati u palačinke, kolače, ali ipak mnogi tvrde da ju je najbolje jesti – žlicom :-)

Sastojci

150 ml punomasnog mlijeka
300 grama smeđeg šećera
vanilija prah
200 grama maslaca
400 grama/ml mlijeka u prahu ili kondenziranog mlijeka (za pripremu domaćeg potrebna je 1 L punomasnog mlijeka)
100 grama tamne čokolade
100 grama prženih, sitno mljevenih lješnjaka

Priprema

Ako sami planirate napraviti kondenzirano (ukuhano) mlijeko, učinite to ovako: stavite kuhati mlijeko u širu posudu, najprije na jaču vatru da zavrije, a zatim na najslabiju. U početku će mlijeko stvarati pjenu, pa je potrebno miješati pjenjačom da pjena splasne. Vrlo brzo će pjena nestati. Nastavite kuhati nekoliko sati na najslabijoj vatri uz tek povremeno miješanje, sve dok se volumen mlijeka ne smanji na polovicu od početnog. Ugušćivanjem će mlijeko mijenjati boju do lagano svijetlog karamela i dobit ćete 400 - 500 mL kondenziranog mlijeka.

U lonac staviti mlijeko i šećer. Sve zajedno zagrijati dok se šećer ne otopi. Smeđi šećer će dati blagi karamel okus. Maknuti s vatre i ostaviti da se prohladi. U dobivenu smjesu umiješajte maslac, kondenzirano (ukuhano) mlijeko ili mlijeko u prahu te vanilija prah. Dobro izmiješati pa podijeliti na dva dijela.

Na pari otopiti čokoladu pa dodati u jedan dio (tamni dio). U drugi dio dodati sitno mljevene pržene lješnjake (svijetli dio).

Istovremeno ulijevati obje smjese, svaku na svoju stranu u staklenku pa poklopiti.

Držati na suhom i hladnom mjestu.

Savjeti za samohrane majke



Povezana slika







Kako je biti samohrana majka i uspješno svladati sve prepreke koje ta uloga donosi?

Majčinstvo je najljepša stvar na svijetu, tvrde one koje su postale majke. Ipak, to je izuzetno težak zadatak i nije za svakoga. Nije lako odgajati dijete, a osobito nije lako biti samohrana majka.

Teško je samostalno odgajati dijete, no postoje načini da svaki dan dočekate i ispratite s osmijehom na licu.  U nastavku vam otkrivamo savjete kako da se lakše nosite s ulogom samohrane majke te se nadamo da će vam biti od pomoći.

1. Prepoznajte prepreke

Jedna od prvih stvari koje morate shvatiti ako ste samohrana majka je da postoje određene granice. Koliko god željeli, ne možete biti supermama, nitko ne može. Postoje situacije u kojima će vam biti potrebna tuđa pomoć i podrška i to je sasvim u redu.

2. Zatražite pomoć

Kada osjetite da sve ne možete sami te da vam je potrebna pomoć, jednostavno ju zatražite i nemojte se sramiti toga. Pronađite grupu za podršku samohranim majkama koja će vam ponuditi pomoć i ohrabrenje. Danas postoji mnogo takvih grupa, a neke su dostupne i online.

3. Prihvatite pomoć

Teško je zatražiti pomoć, ali ponekad je još teže prihvatiti ju kad nam je netko nudi. Ipak, nemojte se dvoumiti prihvatiti tuđu pomoć jer duboko u sebi dobro znate da vam je ona potrebna. Ako vam netko istinski želi pomoći, onda prihvatite tu pomoć. Bilo da je riječ o brizi o djeci ili nešto drugo, malo pomoći će vam dobro doći jer ćete napokon imati malo vremena samo za sebe.

4. Budite ljubazni prema sebi

Biti samohrana majka nije lako, stoga imajte milost prema sebi samoj. Tretirajte se s ljubaznošću i znajte da radite dobar posao, kako god bilo. Nemojte biti prestrogi prema sebi jer time samo možete pogoršati situaciju. Odnosite se lijepo prema sebi jer vi ste jedini uzor svojoj djeci zacijelo im ne želite biti loš primjer. Dajte im do znanja da život nije savršen i da je griješiti ljudski. Da biste mogli voljeti njih, prvo morate voljeti sebe.

5. Nemojte zanemarivati svoj ljubavni život 

Ako ste još uvijek mladi i sami, zacijelo biste voljeli tu i tamo izaći na spoj, bez obzira na svoje klince. To je sasvim normalno i u redu niti zbog djece ne biste trebali zanemarivati svoj ljubavni život. Dopušteno vam je da imate romantične odnose, samo pripazite da to ne našteti vašem djetetu.  Nemojte muškarce s kojima izlazite predstavljati svom djetetu tako dugo ne budete sigurni da je to čovjek kojemu možete vjerovati i s kojim želite imati nešto ozbiljnije.

6. Družite se 

Osim ljubavi, ne biste smjeli zanemarivati niti svoj društveni život. Izađite tu i tamo na kavu s prijateljicom i sklapajte nova prijateljstva, osobito s drugim samohranim majkama jer će one najbolje moći razumjeti vaše probleme.

7. Vjerujte u sebe 

Jedan od najvažniji savjeta za sve samohrane majke je sljedeći: vjerujte u sebe. Ponekad je vrlo teško biti samohrani roditelj, ali nije neizvedivo. Postoje mnoge samohrane majke koje su učinile izvanredan posao i odgojile divnu djecu. Vi sigurno možete biti jedna od njih.

Monday, April 3, 2017

Kako "zločesti" roditelji odgajaju zahvalnu djecu


Slikovni rezultat za "zločesti" roditelji odgajaju zahvalnu djecu







5 stvari koje morate prestati raditi

Kroz odrastanje čini mi su  da sam nebrojeno puta pomislila kako su moji roditelji zaista najgori i najstroži na svijetu. Morala sam sama pješke se vraćati iz muzičke škole, čak i kada mi se stvarno nije dalo. Nisam dobila onu princezu Barbie koju sam htjela, nisam smjela ostati se igrati vani na dvorištu do kada sam htjela. Ni kasnije kao tinejdžerka nisam mogla ostajati vani do kada sam htjela, niti su mi roditelji kupili novi auto odmah kada sam dobila vozačku... I, generalno, često sam čula riječ "ne" u svom odrastanju.

No kada se sada osvrnem na to znate što zaključujem? Da je u meni, i bez mog svjesnog znanja, ugrađen dubok osjećaj zahvalnosti pa sam danas zaista sretna što imam takve roditelje kakve imam i što nisam mogla učiniti ili dobiti sve što sam htjela. Ponekad mi zaista moramo biti strogi i "zločesti" prema našoj djeci kako bismo ih naučili važne životne lekcije koje će im pomoći napredovati u daljnjem razvijanju kao osobe.

Evo što biste morali prestati raditi ako želite odgojiti zahvalnu djecu:

1. Prestanite stalno govoriti "da". Imajte samopouzdanja reći im "ne".

Uskratiti dijete za nešto nije lako, osobito kada imaju "raspad sistema" s urlanjem usred punog dućana jer baš žele te bombone. Ili kada se prijete da će vam zagorčati život jer im ne dozvoljavate da ostanu sat vremena dulje vani jer idu na koncert i baš svi njihovi prijatelji ostaju dulje.

Govoreći "da" u tim situacijama postajete pasivni roditelj i kontrolu predajete u ruke svog nezrelog djeteta. Postavite granice, dajte do znanja oko čega nema rasprave i držite se toga, ma koliko god oni bili slatki ili nemogući.

2. Prestanite se osjećati krivima što im ne možete sve priuštiti

Djeci ne treba ama baš svaka nova moderna igračka koja se pojavi, niti moraju sudjelovati u svakoj izvannastavnoj aktivnosti. Svi mi želimo da su nam djeca sretna i imaju sve što im je potrebno, no nijedan roditelj ne može fizički, financijski i emocionalno udovoljiti na apsolutno sve prohtjeve. Vaše dijete neće biti zakinuto ako ne dobije najnoviju igricu za računalo ili Playstation, najnoviji iPhone ili privatne instrukcije iz jiu-jitsua.

Porazgovarajte otvoreno i realistično sa svojim djetetom o tome što želi, koliko mu je to zaista potrebno te o tome može li si to vaša obitelj priuštiti. Dajte im priliku da sami zarade stvari koje žele (obavljanjem kućanskih ili sličnih poslova).

3. Nemojte se pokušavati stalno nadmašivati

Oduprite se onom osjećaju da morate stalno činiti više i bolje stvari od... prošle godine ili od susjeda ili štogod već. Samo zato što su vam klinci prošle godine za Božić dobili trampolin ne znači da im ove godine morate dati nešto još bolje i veće. Samo zato što ste im priuštili nezaboravni veliki rođendanski party s puno djece ne znači da se ove godine morate pretrgnuti financijski i s organizacijom.

4. Prestanite prigovarati... Radije pokažite svoju zahvalnost

Ono što vi govorite, kako se ponašate i što sve radite – sve to ostavlja traga na vašem djetetu. Ako ste vi stalno negativno nastrojeni, stalno prigovarate i urlate... Pogodite što učite svoje dijete – da bude isto takvo. Zato umjesto prigovaranja i živčanjenja što vam je "crkla" perilica za veš, radije pred djetetom kažite kako je bila sreća što ste je uopće imali i što niste morali prati veš na ruke.

Isto tako pred djetetom što češće izgovarajte "hvala", "molim", "izvoli" i slično – u svim situacijama, njima, suprugu, prodavačici u dućanu... Vaša djeca su spužve koje najviše upijaju upravo od vas. Budite onakvi kakvi biste željeli da vaša djeca budu.

5. Prestanite pozornost posvećivati stvarima... Radije se fokusirajte na ljude i iskustva

Stvari su... samo stvari. Nepokretni objekti koji nemaju život niti dušu. Nemojte se previše vezati za njih niti ih "uzdizati u nebesa". Umjesto da se vežete za najnoviji ogromni televizor, za automobil ili ogrlicu – jasno dajte do znanja svojoj djecu da se ono što je zaista važno ne može kupiti novcima.
Provođenje više vremena s obitelji i prijateljima, doživljavanje okoline, prirode i samog života punim plućima, umjesto fokusiranje na stvari – u njima će razviti osjećaj zahvalnosti koji obične stvari definitivno neće.

Simptomi koji pokazuju da vašoj bebi ne odgovara neka hrana ili adaptirano mleko


Slikovni rezultat za Simptomi koji pokazuju da vašoj bebi ne odgovara neka hrana ili adaptirano mleko





Odojčad ponekad neke namirnice ne prihvataju rado kada im se prvi put uvode u ishranu. To, međuitim, ne znači da im one ne prijaju ili da bi na njih mogla da razviju neku alergijsku ili drugu reakciju koja bi predstavljala manifestaciju njihovog nepodnošenja. Neka deca neke namirnice neće prihvatiti ni nakon što im ih ponudite više puta, ali vi nikako ne odustajte od njih (pokatkad je potrebno ponuditi ih čak i 10 puta da bi ih najzad prihvatila), jer jedan od glavnih stubova temeljaca zdravlja je upravo raznovrsna ishrana


Kako ćete, onda, prepoznati da vašoj bebi neka vrsta hrane zaista ne odgovara?
Glavne manifestacije nepodnošenja (intolerancije) izvesnih namirnica potiču od strane sistema za varenje, ali i respiratornog sistema (organa za disanje), i kože.


Ako nakon uzimanja neke namirnice dete povrati ili dobije proliv, koji neretko može da bude praćen pojavom sluzi, pa čak i krvi, možete da budete skoro sigurni da ono ne toleriše tu namirnicu, zbog čega mu je privremeno, a nekada i doživotno, treba isključiti iz ishrane.
Nepodnošenje neke vrste hrane, isto tako, može se ispoljiti pojavom sitne ospe i otoka oko usnica (na mestu kontakta sa dotičnom namirnicom), koprivnjače (crvenih pečata po telu u čijem centru se uočava zona blede kože praćenih osećajem svraba i uznemirenošću deteta)i otoka očnih kapaka nakon čega, u slučaju burnije alergijske reakcije, može da dođe i do napada kašlja, otežanog disanja, pa čak i kolapsa (gubitka svesti), koji mogu da rezultiraju i tako da ugroze život deteta…

Budući da alergijske reakcije na hranu mogu imati i fatalan ishod, preporučuje se da se nakon što primetite bilo koju od njih, odmah obratite pedijatru kako bi se što pre primenila neophodna terapija koja će ih prekinuti.


Takođe se i namirnica za koju smo sigurni, ili čak i samo sumnjamo, da je dovela do navedenog problema izostavlja iz ishrane u periodu od narednih 6-12 meseci, nakon koga se može pristupiti njenom ponovnom uvođenju, ali samo pod nadzorom lekara, u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
I samo da znate, najčešći alergeni hrane su: jaja, koštunjavo voće (kikiriki, lešnik, badem, orasi, pistaći, indijski orah itd.), kravlje mleko, riba, soja, pšenično brašno.


Kada su u pitanju adaptirane mlečne formule, u slučaju njihovog nepodnošenja važe iste preporuke kao u slučaju nepodnošenja drugih namirnica, a pošto se sve one prave od kravljeg mleka, u njegovom osnovu, zapravo, stoji nepodnošenje njegovih proteina.
U tom slučaju detetu se, umesto standardne adaptirane formule, daje specijalna formula sa hidrolizatima koji, zapravo, predstavljaju razložene („usitnjene“) proteine kravljeg mleka, koji ’pak, zbog svoje manje veličine, nemaju potencijal da izazovu alergijsku reakciju.

Lijek za sve: 7 čudotvoraca koje možete jesti svaki dan


Slikovni rezultat za bosiljak kadulja






1. Bosiljak
Listovi bosiljka sadrže esencijalna ulja sa snažnim antioksidativnim i antibakterijskim svojstvima. Uz to, bosiljak je odličan izvor željeza i vitamina A. Dodajte ga netom nasjeckanog u salate po želji i tjesteninu.

2. Kadulja
Magična kadulja nadaleko je poznata po svojim antiupalnim svojstvima. Osušite listiće kadulje i radite od njih čaj kojim možete ublažiti tegobe uzrokovane osjetljivim zubnim mesom, upaljenim grlom ili bolnim sinusima.

Dodajte svježe listiće kadulje u umak kojim ćete preliti omiljeni mesni odrezak. Samo budite oprezni s količinom jer ovaj začin ima intenzivni okus i miris.

3. Korijander
Potiče izbacivanje teških metala iz tijela i pomaže jetri u tom procesu. Čisti kožu, ublažava kožne upale i želučane tegobe. Možete ga dodavati u salate, pečenja i smoothieje, a možete i napraviti napitak od suhih sjemenki. Jednostavno ih prelijte vrelom vodom i pustite da odstoje 10 minuta.

4. Matičnjak
U našim krajevima često se prije spavanja pije čaj od matičnjaka zato što smiruje i izrazito blagotvorno djeluje na organizam i živčani sustav.

Međutim, sitno nasjeckane svježe listove matičnjaka možete dodati u voćne salate ili pak tijesto za kekse i muffine. Matičnjak pomaže u liječenju afti ili groznica na usnama, smanjuje visoku temperaturu i glavobolje.

5. Peršin
Za uzgajanje peršina trebat će vam mali improvizirani vrt na terasi ili balkonu. Ovaj začin odličan je za imunološki sustav, pomaže u odstranjivanju viška tekućina iz tijela, liječi živčani sustav i jača kosti. Također je sjajan osvježivač daha.
Koristite ga svježeg u juhama, rižotima, umacima, varivima, salatama i faširancima. Ubacite ga u jela
5 minuta prije kraja kuhanja jer tijekom dugotrajne izloženosti visokim temperaturama gubi dosta ljekovitih svojstava.

6. Ružmarin
Sadrži kafeinsku i ružmarinsku kiselinu, dva moćna antioksidansa s ljekovitim djelovanjem i odličan je izvor vitamina E. Dobro podnosi sušu i siromašno tlo pa ga možete saditi u teglicama i držati na svom balkonu bez straha.

Sjajno se slaže s mesnim jelima pa ga možete dodavati u sva pečenja a bit će odličan dodatak pečenom 'teškom' povrću poput krumpira ili batata.

"Ružmarin sadrži kafeinsku i ružmarinsku kiselinu, dva moćna antioksidansa s ljekovitim djelovanjem i odličan je izvor vitamina E. "

7. Menta
Ima anestetička svojstva i pruža osjećaj hlađenja. Sadrži nekoliko ključnih vitamina i minerala, ali njezino najjače svojstvo je ono antioksidativno. Blagotvorno djeluje na probavu, ublažava nadutost, grčeve, žgaravicu i zatvor. Ovo je jedan od najsvestranijih začina.

Uvijek je sadite u zasebnoj teglici odvojeno od drugih biljaka jer je dosta "nametljiva" i agresivna te brzo raste. Dodajte ju u voćne salate, pospite njome sladoled, ubacite ju u smoothieje ili napitke. Listiće možete osušiti i od njih raditi čaj.

Sunday, April 2, 2017

Sve što ste željeli znati o dohranjivanju


Slikovni rezultat za znati o dohranjivanju





Jede li dovoljno? Mogu li joj davati hranu za bebe iz staklenke? Kad će napokon prestati utrljavati pasiranu hranu u moju kosu? O dohranjivanju možemo postavljati brojna pitanja, a mi smo zamolili stručnjake da odgovore na najvažnija...

Što je najbolje dati bebi za prve obroke?

Bebe su rođene s prirodnom željom za slatkim, tako da su voće i povrće poput mrkve, pastrnjaka, slatkog krumpira i jabuka sjajan izbor, bez obzira na to hoćete li ih skuhati na pari ili pasirati. Pomiješajte ih s mlijekom koje vaša beba obično pije, imat će poznat okus i vaša će ih beba prepoznati kao hranu.

Kako mogu znati je li moja beba pojela dovoljno?
Isto kao što ste znali je li popila dovoljno mlijeka: kad bi bila sita, odvojila bi se od bradavice i okrenula glavu, a kad bi popila dovoljno mlijeka iz bočice, pustila bi dudu i imala zadovoljan izraz lišca, bez obzira na to koliko je u bočici ostalo. Znaci sitosti vrlo su slični kad je posrijedi kruta hrana. Beba će vrlo jasno dati do znanja kad joj je dosta i okrenut će glavu na drugu stranu, pa joj dajte onoliko koliko je potrebno da se zasiti.
Brinete li se jede li vaša beba previše ili premalo, redovito je vodite pedijatru na vaganje. U dobi od šest ili sedam mjeseci bebe sporije dobivaju na težini jer se više kreću, ali ako joj težina padne ili naraste iznad prosjeka, posavjetujte se s liječnikom.

Šta ako moja beba ne voli hranu?

Ako se vaša beba okrene nakon samo nekoliko zalogaja, neće biti sita - vjerojatno joj se ne sviđa to što jede. Ponudite joj nešto drugo i pokušajte joj istu hranu dati drugi put - možda će joj se tada svidjeti.
Ponekad morate pokušati i deset puta prije nego što beba zavoli određenu vrstu hrane. Ako ne „upali“ danas, pokušajte opet sutra i budite uporni. Nije važno ako beba neko vrijeme jede jedno te isto, sve dok idete prema konačnom cilju, a to je raznovrsna prehrana. Samo nemojte odustati i opustite se.

Frustrira me kad moja beba ne jede. Što mogu poduzeti da to prestane?

Nemojte siliti bebu da jede. Ako je vrijeme obroka za vašu bebu stres, ona će vjerojatno pružati otpor prema hranjenju, stoga pokušajte zadržati pozitivan stav.
Vaša beba neće gladovati jer je preskočila nekoliko obroka. Ako vaši pokušaji hranjenje nailaze na otpor, prestanite i pokušajte ponovo malo kasnije. Izbjegavajte hraniti bebu kad je umorna i pokušajte davati obroke svaki dan u isto vrijeme tako da se beba navikne i stigne pripremiti.
Također ju možete potaknuti da jede tako što ćete joj omogućiti da se igra u svojoj stolici. Dajte joj zvečku ili slikovnicu, što će ju asocirati na zabavu.

Staklenke s dječjom hranom vrlo su praktične, ali trebam li ih davati za svaki obrok?

Stručnjaci kažu kako je bebi najbolje davati hranu koju jedu i ostali članovi obitelji, ali i gotova dječja hrana iz staklenki svakako je praktična. Gotovi obroci nepobitno imaju svoje mjesto u prehrani i praktični su kad ste vani. Ako vam je cilj davati bebi hranu koju i vi jedete, brže će se naviknuti i prijeći na krutu hranu. Želite da jede i žvače pravilno, a ne da samo mljacka gotovu hranu koja je često prilično tekuća. Žvakanje pomaže razviti mišiće potrebne za govor, a to će se lakše postići ako beba počne ranije jesti krutu hranu

Recept dijeta za 2 sedmice


Slikovni rezultat za diet







Donosimo vam recepte za novu zdravu dvosedmicnu dijetu, ali slobodno ih probajte i bez toga.

Recepti su zdravi i lako se spremaju, a mogu se davati i djeci koja ne vole povrće kao dio obroka. Dobar tek i javite nam rezultate!

Sok za brzi fix

Izvadite svoj multipraktik, vrijeme je i da ta spravica koja još od vjenčanja čami u kutiji dobije svoje mjesto u kuhinji.

Stavite nekoliko kockica leda, šalicu hladne vode i dodajte voće po vlastitom izboru izrezanom na komadiće koje vaš blender podnosi. Vrtite dok sve ne bude pitko.

Kad se malo osokolite možete dodati i začine, iscijeđeni sok, okuse - eksperimentirajte, bit ćete oduševljeni. Želite li da sve bude rjeđe dodajte više vode, a volite li smoothie tip pića, samo sve dodatno prošejkate bez dodavanja vode.

Nekoliko kombinacija za početak:

-jabuka, malina, grožđe, sok od naranče

-grejp, ananas, mango

-mandarine/ naranče, jagode, banane

Sve možete kombinirati prema sezoni voća koja je trenutno, onog što imate u kući i što volite.

Goveđa juha/gulaš s ječmom

Ispecite 250 grama  tanko izrezanog odreska na maslinovom ulju, dodajte dvije žličice balsamiKa i Worcestershire umaka. Miješajte dok tekućina ne ispari. Dodajte omanji luk, mrkvu i celer, sve sitno nasjeckano, pospite ružmarinom, pokrijte i pustite na laganoj vatri 20 minuta. Dodajte 500ml temeljca od povrća (ili vode) i proključajte sve zajedno. Dodajte 75 grama ječma, šaku nasjeckanog peršina te sve miješajte dok se ječam ne skuha. Dodajte sol i papar po želji.

Ako želite gustu juhu umak malo izblendajte, ili ga pustite kao gulaš.

Ljuti papar i slatki krumpir

Ugrijte žličicu maslinovog ulja na teflonskoj tavi, dodajte sitno nasjeckano jedan mali luk, jedan češanj češnjaka, stabljiku celera, tri male paprike (crvenu, žutu, i zelenu), te mali slatki krumpir (batat), oguljen i izrezan na kockice. Kuhajte dok povrće ne omekša, dodajte sitno nasjeckanu rajčicu (ili malo koncentrata ako nemate svježu), malu žličicu čilija i 500ml povrtnog temeljca. Prokuhajte i putite 5 minuta, smiksajte sve do glatke teksture za gustu juhicu.

Piletina i povrće

Poširajte dva manja komada pilećih prsa 6 minuta u 500ml povrtnog temeljca. Zatim izvadite iz tave, pokrijte i dokuhajte piletinu oko 15 minuta. U međuvremenu nasjeckajte manji luk, češanj češnjaka, dvije male mrkve stabljiku celera te sve to omekšajte dinstajući na žličici maslinovog ulja 8-10 minuta.

Dodajte tekućinu iz piletine i prokrčkajte zajedno s povrćem sve dok ne bude mekano. Nasjeckajte piletinu i stavite ju u juhicu te pospite sve šakom fino nasjeckanog svježeg peršina.

Špinat i potočarke

Izdinstajte jedan mali luk, krupnije nasjeckan na žličici maslinovog ulja dok ne omekša. Dodajte 500 ml povrtnog temeljca i jednu žličicu zobene kaše. Pirjajte 10-15 minuta. Dodajte pola vrećice špinata i toliko svježih potočarki. Ponovno zakuhajte i promiksajte blenderom dok ne dobijete gustu juhu. Začinite po želji, a možete kapnuti i malo limunovog soka za ekstra okus.

Začinjene kozice

Prodinstajte sitno nasjeckani luk u malo sezamovog ulja dok ne omekša. Dodajte žličicu kurkume, dva istučena češnja češnjaka, naribajte oko 2 cm svježeg đumbira te dodajte 2 žličice čili pahuljica. Kuhajte nekoliko minuta dok ne dobijete ravnomjernu pastu. Dodajte 400 grama sitno nasjeckane rajčice ili konzervirane rajčice i kuhajte dok ne postane sve ružičasto. Prije serviranja dodajte malo manje masnog vrhnja.

Pureći burger

250 grama mljevenog purećeg mesa stavite u zdjelu s malo timijana te naribane limunove korice, posolite i popaprite. Izmješajte sve i oblikujte dvije pljeskavice. Pustite da malo odstoji. Za to vrijeme pomiješajte 100 grama oguljene i na kockice izrezane, skuhane cikle sa sokom od limuna, pola malog nasjeckanog crvenog luka, 1 žlicu sitno nasjeckanog peršina, žličicu maslinovog ulja te jednu žličicu senfa.

Burgere roštiljajte oko 6 minuta za svaku stranu i poslužite s ciklom i zelenom salatom.

JELOVNIK:

Dan 1.

Zajutrak: Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Mali paketić neslanih oraščića

Ručak: Goveđa juha s ječmom, salata

Popodne: sjeckano tvrdo kuhano jaje

Večera: Losos na brzo - pospite odrezak lososa s malo ulja i roštiljajte na umjerenoj toplini sedam do osam minuta po strani. Pospite octom balsamikom ili sokom od limuna.

Dan 2.

Zajutrak: Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Zobene pahuljice, ili kolačić, s lososom i krastavcima

Ručak: Ljuto slatka juha od papra i batata, salata

Popodne: Pločica od žitarica

Večera:  Piletina na brzo - na pari napravite pileća prsa, potrebno vam je 10- 15 minuta. Polijte pesto umakom ili maslinovim uljem te malo progrilajte za bolji ukus.

Dan 3.

Zajutrak: Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Sirovo baby povrće s humusom

Ručak: Goveđa juha s ječmom, salata

Popodne: Kuhano jaje i šunka

Večera: Umak od rajčice ili juha sa špinatom

Dan 4.

Zajutrak: Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Hladna kuhana piletina, rajčice i oraščići

Ručak: Juha od graška i metvice - u povrtni temeljac dodajte 250 grama smrznutog graška, pirjajte dok ne omekša, dodajte 6 listova zelene salate te šaku metvice, sve pirjajte još nekoliko minuta. Smiksajte u blenderu.

Popodne: Sirovo baby povrće

Večera: Začinjene kozice

Dan 5.

Zajutrak : Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Salata od tri grahorice

Ručak: Sirovo baby povrće sa svježim sirom

Popodne: Malo pakiranje oraščića

Večera: Brza janjetina - začinite janjeći odrezak s limunovim sokom, prstohvatom cimeta i poprskajte maslinovim uljem. Pecite 4 minute sa svake strane ako volite ružičasto, a malo duže ako voite pečenije meso. Prije serviranja prelijte odrezak s malo svježe iscijeđenog narančinog soka pomiješanog s čilijem. .

Dan 6.

Zajutrak : Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Masline s malo feta sira ili punjene masline

Ručak: Juha o špinata, salata

Popodne: Malo pakiranje arašida

Večera: Brza svinjetina - pomiješajte 1 žlicu maslaca sa slatkim čilijem, začinite paprom i namažite jednu stranu svinjskog nemasnog fileta. Pecite na umjerenoj vatri oko  minute, okrenite meso, namažite drugu stranu i pecite još 2 minute. Poslužite s komadićima jabuke i svježim korijanderom ili mentom.

Dan 7.

Zajutrak : Svježe voće, voćni sok (cijeđeni), smoothie

Doručak: Sirovo baby povrće

Ručak: Juha od piletine i povrća, salata

Popodne: Štapići od celera s malo maslaca od oraha (ili obični orasi ako nemate maslac)

Večera: Pureći burger.

Ako ste gladni da ne možete zaspati, pomozite si s nekoliko žlica svježeg sira, žlicom meda, ili kašom, ali toga se ne smijete prejedati.