5 stvari koje morate prestati raditi
Kroz odrastanje čini mi su da sam nebrojeno puta pomislila kako su moji roditelji zaista najgori i najstroži na svijetu. Morala sam sama pješke se vraćati iz muzičke škole, čak i kada mi se stvarno nije dalo. Nisam dobila onu princezu Barbie koju sam htjela, nisam smjela ostati se igrati vani na dvorištu do kada sam htjela. Ni kasnije kao tinejdžerka nisam mogla ostajati vani do kada sam htjela, niti su mi roditelji kupili novi auto odmah kada sam dobila vozačku... I, generalno, često sam čula riječ "ne" u svom odrastanju.
No kada se sada osvrnem na to znate što zaključujem? Da je u meni, i bez mog svjesnog znanja, ugrađen dubok osjećaj zahvalnosti pa sam danas zaista sretna što imam takve roditelje kakve imam i što nisam mogla učiniti ili dobiti sve što sam htjela. Ponekad mi zaista moramo biti strogi i "zločesti" prema našoj djeci kako bismo ih naučili važne životne lekcije koje će im pomoći napredovati u daljnjem razvijanju kao osobe.
Evo što biste morali prestati raditi ako želite odgojiti zahvalnu djecu:
1. Prestanite stalno govoriti "da". Imajte samopouzdanja reći im "ne".
Uskratiti dijete za nešto nije lako, osobito kada imaju "raspad sistema" s urlanjem usred punog dućana jer baš žele te bombone. Ili kada se prijete da će vam zagorčati život jer im ne dozvoljavate da ostanu sat vremena dulje vani jer idu na koncert i baš svi njihovi prijatelji ostaju dulje.
Govoreći "da" u tim situacijama postajete pasivni roditelj i kontrolu predajete u ruke svog nezrelog djeteta. Postavite granice, dajte do znanja oko čega nema rasprave i držite se toga, ma koliko god oni bili slatki ili nemogući.
2. Prestanite se osjećati krivima što im ne možete sve priuštiti
Djeci ne treba ama baš svaka nova moderna igračka koja se pojavi, niti moraju sudjelovati u svakoj izvannastavnoj aktivnosti. Svi mi želimo da su nam djeca sretna i imaju sve što im je potrebno, no nijedan roditelj ne može fizički, financijski i emocionalno udovoljiti na apsolutno sve prohtjeve. Vaše dijete neće biti zakinuto ako ne dobije najnoviju igricu za računalo ili Playstation, najnoviji iPhone ili privatne instrukcije iz jiu-jitsua.
Porazgovarajte otvoreno i realistično sa svojim djetetom o tome što želi, koliko mu je to zaista potrebno te o tome može li si to vaša obitelj priuštiti. Dajte im priliku da sami zarade stvari koje žele (obavljanjem kućanskih ili sličnih poslova).
3. Nemojte se pokušavati stalno nadmašivati
Oduprite se onom osjećaju da morate stalno činiti više i bolje stvari od... prošle godine ili od susjeda ili štogod već. Samo zato što su vam klinci prošle godine za Božić dobili trampolin ne znači da im ove godine morate dati nešto još bolje i veće. Samo zato što ste im priuštili nezaboravni veliki rođendanski party s puno djece ne znači da se ove godine morate pretrgnuti financijski i s organizacijom.
4. Prestanite prigovarati... Radije pokažite svoju zahvalnost
Ono što vi govorite, kako se ponašate i što sve radite – sve to ostavlja traga na vašem djetetu. Ako ste vi stalno negativno nastrojeni, stalno prigovarate i urlate... Pogodite što učite svoje dijete – da bude isto takvo. Zato umjesto prigovaranja i živčanjenja što vam je "crkla" perilica za veš, radije pred djetetom kažite kako je bila sreća što ste je uopće imali i što niste morali prati veš na ruke.
Isto tako pred djetetom što češće izgovarajte "hvala", "molim", "izvoli" i slično – u svim situacijama, njima, suprugu, prodavačici u dućanu... Vaša djeca su spužve koje najviše upijaju upravo od vas. Budite onakvi kakvi biste željeli da vaša djeca budu.
5. Prestanite pozornost posvećivati stvarima... Radije se fokusirajte na ljude i iskustva
Stvari su... samo stvari. Nepokretni objekti koji nemaju život niti dušu. Nemojte se previše vezati za njih niti ih "uzdizati u nebesa". Umjesto da se vežete za najnoviji ogromni televizor, za automobil ili ogrlicu – jasno dajte do znanja svojoj djecu da se ono što je zaista važno ne može kupiti novcima.
Provođenje više vremena s obitelji i prijateljima, doživljavanje okoline, prirode i samog života punim plućima, umjesto fokusiranje na stvari – u njima će razviti osjećaj zahvalnosti koji obične stvari definitivno neće.
No comments:
Post a Comment