loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Monday, October 31, 2016

Nutella Cheesecake Bars

Slikovni rezultat za Nutella Cheesecake Bars




Nutella Cheesecake Bars Recipe

Makes 16 Bars | Prep Time: 30 minutes | Bake Time: 50 minutes (total)

Ingredients:

2 cups Oreo crumbs
1/4 cup unsalted butter, melted
16 ounces cream cheese, at room temperature
2 eggs, at room temperature
1/2 cup granulated sugar
1/4 cup + 1 tablespoon heavy cream
1 vanilla bean, halved and seeds scraped (or 1 tsp vanilla extract)
1/3 cup Nutella

Method:

Preheat oven to 325F (170C). Butter an 8×8 baking dish and line with parchment paper, making sure that the parchment is well pressed in the corners. Set aside.

In a food processor, pulse Oreos until they become crumbs. Add in melted butter and pulse until moistened. Press Oreo mixture evenly into the bottom of your baking dish. Bake crust until set, about 12 minutes. Set aside to cool.

Clean out the food processor. Add cream cheese, eggs, sugar, ¼ cup heavy cream, and vanilla. Pulse until smooth. Put 2/3 of the cream cheese mixture in a bowl and set aside.

Add Nutella and 1 tablespoon of heavy cream to the remaining 1/3 cream cheese mixture in the processor. Pulse until smooth.

To assemble, spread the plain cheesecake mixture over the cooled Oreo crust, being careful of the crust. Then pour the Nutella cheesecake layer on top of the plain cheesecake layer and spread evenly.

Bake on the center rack of the oven for about 35 minutes, or until the center jiggles slightly. Remove from the oven and cool completely on a cooling rack. Refrigerate for at least 3 hours.

When ready to serve, lift the bars out of the pan by lifting up the parchment paper (it should release easily). Cut into 16 squares and serve.

Cook’s Note:

Put the Nutella cheesecake mixture into a piping bag, then pipe on top of the plain cheesecake layer, to get more even layer than spreading.






Jedan sastojak vas može osloboditi od SIJEDE KOSE zauvijek!

Slikovni rezultat za peel potatoes for hair






Iako postoji široka paleta boja za kosu, ovi kozmetički proizvodi sadrže razne hemikalije koje čine više lošeg nego dobra za vašu kosu i vlasište. Komercijalne boje za kosu iritiraju vlasište i oštećuju folikule, što dovodi do opadanja kose i suhe, oštećene kose.

Ako redovno koristite boje za kosu za pokrivanje sijedih, bilo bi dobro da se okrenete ovom prirodnom rješenju koje je više korisno. Ne uzrokuje iritaciju vlasišta ili oštećenja kose, te osigurava dugoročnu korist.

Vrlo jednostavno možete napraviti ovaj recept kod kuće. Trebate samo dva sastojka i potrebno je vrlo malo vremena za njegovu pripremu.

Prvo, ogulite 5 krompira. Nećete koristiti krompir, već samo njegovu koru. Stavite koru krompira u lonac vode. Neka prokuha a zatim pirjati oko 5 minuta. Skinite lonac s vatre i ostaviti da se ohladi. Procijedite tekućinu i pohranite je u drugu posudu.

Kako biste poboljšali miris ovog prirodnog lijeka možete dodati malo eteričnog ulja ružmarina ili lavande. Nakon uobičajenog pranja masirajte kosu i vlasište sa ovom mješavinom. Vaš sijeda kosa će vratiti svoju prirodnu boju nakon samo nekoliko tretmana!

Masnoće ne debljaju, već ugljikohidrati

Slikovni rezultat za Masnoće ne debljaju, već ugljikohidrati






Mit o masnoćama kao glavnim krivcima za debljanje u ovom je istraživanju potpuno razbijen, a glavnim krivcima za višak kilograma proglašeni su ugljikohidrati

Gotovo svaka će vam dijeta ograničiti unos masnoća, govorit će se o proizvodima s manje masnoža, no neki su nutricionisti počeli sumnjati u ovu dogmu i nakon opsežnog istraživanja i praktičnog eksperimenta došli do zaključka da se radi o mitu i da su glavni krivci za višak kilograma zapravo - ugljikohidrati.

Kao rezultat istraživanja, švedski stručnjaci sada preporučuju prehranu siromašnu ugljikohidratima, jer je analiza preko 16 tisuća istraživanja bazirana na teoriji utjecaja raznih vrsta namirnica na hormone dala jasan odgovor.

Naime, najvažniji hormon za mršavljenje je inzulin, koji inače kontrolira skladištenje masnoća u tijelu. Kako način prehrane bogat ugljikohidratima povećava količinu glukoze u krvi, proizvodi se više inzulina pa se i skladišti više masnoća.

Ako slijedimo ovu teoriju, prehrana u kojoj će prevladavati špek, vrhnje, perad i slične namirnice trebala bi dovesti do bržeg gubitka masnoća u tijelu.

Teoriju je pokušao dokazati profesionalni trener Sam Feltham, koji je prvo tri tjedna bio na režimu prehrane od 5 tisuća kalorija dnevno s puno ugljikohidrata, a nakon toga je isti period proveo jedući hranu bogatu masnoćama, vježbajući umjereno u oba slučaja. Dosadašnje teorije rekle bi da će dobiti jednak broj kilograma, no, praksa je pokazala drugačije.

Naime, na prehrani s masnoćama Feltham se udebljao samo 1.5 kilogram i izgubio 2.5 cm u struku, dok je u ona tri tjedna na ugljikohidratima natukao 7.25 kilograma i dobio 9.5 cm u struku.

Tijeko perioda hrane bogate masnoćama iz njih je dolazilo 72 posto kalorija, 22 posto iz proteina i 6 posto iz ugljikohidrata, dok je u druga tri tjedna 63 posto kalorija dolazilo iz ugljikohidrata, 13 posto iz proteina i 22 posto od masnoća.

Ljudi s viškom kilograma i inače unoste najviše ugljikohidrata, a na taj način podižu razinu lošeg kolesterola u krvi, snižavajući pritom razinu dobroga. U isto se vrijeme proizvode i masne kiseline tijekom pretvaranja glukoze iz ugljikohidrata u masnoću. Takva je kombinacija glavni krivac za začepljenje arterija i povećanje rizika od srčanog i moždanog udara.

Masti su tako oslobođene krivnje, pa živio špek, a na kruh i tjesteninu zaboravite.

Dijeta 8 sati – osmosatna dijeta

Slikovni rezultat za 8 hour diet





Jedna od novijih dijeta, zapravo je stara priča, samo su se sada dosetili da podsete ljude na vrlo važna nutricionistaička pravila. Knjiga pod naslovnom : ” Osmočasovna dijeta : Gledajte kako kilogrami nestaju, dok jedete šta želite “, autora Davida Zinčenka i Pitera Mura je doživela da vrlo brzo postane hit u čitavom svetu. No, mora se priznati da autori nisu izneli gotovo nikakvu novu informaciju, ali je činejnica da je dobar marketing kome su zaista posvetili pažnju definitivno imao udela u tome da dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta postane planetarni hit.

O čemu se zapravo radi?
Jednostavno, dozvoljeno vam je da jedete sve, ali samo ukoliko jedete tokom osam sati u toku dana. Na prvi pogled vrlo jednostavno, ali da li je to baš tako? Naravno da nije, jer postoje neka pravila koja je neophodno poštovati da bi rezultati bili vidljivi. Na prvom mestu je neophodno jesti samo 8 sati u toku dana, a ostalih 16 je dozvoljeno samo piti vodu ili biljne čajeve, a dozvoljena je i nezaslađena limunada u tom periodu. Autori načina ishrane poznatog kao dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta savetuju da tih 8 sati bude u periodu od 9 do 17 časova, ukoliko je moguće, jer rezultati pokazuju da su tada rezultati nabolji.

No, svi znamo da urbani način života gotovo da ne dozvoljava ishranu u ovo doba, uzevši u obzir da je radno vreme upravo od 9 do 17 časova, zato su moguća odstupanja. Optimalno vreme je od 8 ujutru do 19 časova. Naravno, u tom periodu treba jesti, ali samo 8 sati u toku dana. I ono što je još važnije, dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta podrazumeva da tih osam sati ne moraju biti u isto doba dana svakoga dana. Recimo, tokom radnih dana može biti u periodu od 8 do 16, a u dane vikenda od 11 do 19 časova. Ali, najvažnije je nakon toga ne unositi ništa osim tečnosti ( voda, biljni čaj, blaga limunada i sve naravno bez šećera ). I ne zaboravite, razmak između glavnih obroka mora biti četiri sata.

Autori načina ishrane poznatog kao dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta smatraju da bi period privikavanja trebalo da bude tri dana u toku nedelje, uz postepeno povećanje sve dok se ne dođe do svih sedam dana u nedelji kada se praktikuje osmosatna dijeta .

Zanimljivo je da je u već pomenutoj knjizi navedena i preporuka autora da se svakoga dana sprovodi fizička aktivnost i to u trajanju od 8 minuta. Mada, mnogi smatraju da je to samo vrlo vešt marketinški trik, uzevši u obzir da je sve u znaku broja osam. A zašto baš broj 8, možda ćemo saznati u nekom novom delu ovih autora. Bilo kako bilo, fizička aktivnost je apsolutno preporučljiva, bez obzira dali držite osmosatnu dijetu ili ne.

Osmosatna dijeta – jelovnik

Ono što će vas posebno oduševiti jeste jelovnik, a pravilo je jednostavno : sve je dozvoljeno. Naime, jelovnik podrazumeva zaista sve namirnice, ali samo ukoliko ih jedete u određeno vreme. No, iako su dozvoljene sve namirnice, valjalo bi biti obazriv, te pokušati sa unosom zdravijih namirnica.

Jedan od primera jelovnika koji je dat u već pomenutoj knjizi izgleda ovako :

NAKON USTAJANJA : voda ili kafa ili čaj ( naravno, bez šećera )
DORUČAK : mleko sa muslijem i voće po izboru ili kajgana sa tostom, uz čaj ili kafu, po želji ( naravno, bez šećera )
UŽINA : gotov slatkiš od žitarica ( poput recimo ” Bonžite ” ) ili takozvane zdrave grickalice ( badem, lešnik, orasi )
RUČAK : pica ili pomfrit, kako je navedeno u knjizi, ali ipak je bolje odlučiti se za ” normalan ” ručak i 1 jabuka
UŽINA : 1 kolač ili sladoled ( a iz iskustva onih koji su primenjivali osmosatnu dijetu, može i voće po izboru )
VEČERA : pileća prsa, kuvani krompir i brokoli, preliveni puterom i sladoled.

Dijeta 8 sati – iskustva

Kada pogledate jelovnik verujem da ste pomislili da je idealan. No, iskustva onih koji su praktikovali režim ishrane dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta su saglasni u tome da ipak jelovnik treba prilagoditi sopstvenim potrebama.

Na prvom mestu ne treba se opterećivati, jer ovde je u pitanju način ishrane, a ne klasična dijeta iako se zove osmosatna dijeta, a zatim treba ipak voditi računa, te unositi kvalitetne namirnice, a ne recimo pomfrit, kako je navedeno u predlogu jelovnika.

Iskustva onih koji su primenjivali ovakav način ishrane tvrde da iako rezultati nisu toliko vidlivi u ssamoj kilaži odmah, sigurno su vidljivi u obimu.

Svakako, tvorci sistema ishrane dijeta 8 sati tvrde da rezultati ne mogu izostati. Naravno, pod uslovom da se pridržavate svih navedenih smernica. Takođe, autori navode da se u proseku gubi oko 4 kilograma nedeljno, a tako navode i brojna iskustva onih koji su primenjivali i još uvek primenju osmosatnu dijetu.

Dijeta 8 sati – rezultati

Kao i svaka dijeta, tako i dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta daje rezultate. Ali, oni se ne mogu dogoditi preko noći, kao što mnogi od nas očekuju.

U principu, kako pokazuju dosadašnja iskustva mnogih koji su do sada promenjivali ovu dijetu rezultati su zaista vidljivi vrlo brzo, a ponajviše u obimu. No, ne zaboravite da se ovaj režim ishrane prvo primenjuje svakog drugog dana, to jest tri dana u nedelji, kako bi se organizam postepeno navikao na ovakav način unosa hrane. Neophodno je to raditi postepeno, a posebno ukoliko ste prethodno bili skloni kasnom prejedanju.

Svakako, rezultati ne mogu izostati ukoliko se pridržavate režima ishrane osmosatne dijete, ali prethodno morate odlučiti da li to zaista želite ili ne, što je slučaj kod svih dijeta, naravno. No, ono što osmosatnu dijetu čini zaista psoebnom i vrlo lako primenljivom jeste činejnica da nije neophodno da se opterećujete koliko ste hrane, to jest kalorija uneli, da li nešto smete ili ne da jedete. Jedino o čemu treba da vodite računa jeste kada počinjete da unosite hranu ujutru i da osam sati nakon tog vremena, još jednostavnije – prestanete da je unosite. A rezultati će uskoro biti vidljivi.




Loše vijesti za tate: Dijete bi trebalo spavati s mamom do treće godine?

Slikovni rezultat za baby sleep with mom and dad






Kvalitetan san vrlo je važan za normalan razvoj mozga, posebno kod beba. Iako se do sada vjerovalo kako spavanje u roditeljskoj postelji ima mnogo više opasnosti nego prednosti, posljednje istraživanje je poljuljalo ovu teoriju.

Doktor Bergman sa Univerziteta u Cape Townu tvrdi da za pravilan razvoj novorođenčad treba spavati na majčinim prsima prvih nekoliko sedmica, a potom bi dijete trebalo ostati u majčinoj postelji sve do treće ili četvrte godine. Ovaj pedijatar tvrdi da bebe manje spavaju u krevetiću nego u majčinom naručju, što dovodi do porasta stresa, što čini štetu mozgu i može dovesti do problematičnog ponašanja kod djeteta u kasnijoj dobi.

Mnogi su se pobunili na ovu teoriju jer su istraživanja širom svijeta pokazala kako spavanje u krevetu s roditeljima povećava opasnost od iznenadne dojenačke smrti, ali Bergman, ovo ne smatra dovoljno dobrim argumentom jer do gušenja i iznenadne dojenačke smrti dolazi zbog otrovnih para, velikih jastuka i opasnih igračaka, a ne majčine prisutnosti.

Posmatrano je šesnaest beba koje su jedno vrijeme spavale u majčinom naručju, a kasnije u krevetićima. Kada su spavale u krevetiću više su bile izložene stresu tokom sna. Od šesnaest beba samo šest je imalo miran san u krevetiću i kvaliteta sna je bila mnogo lošija.

Doktor Bergman tvrdi kako promjene u mozgu do kojih dolazi zbog stvaranja hormona stresa mogu uticati na uspostavljanje odnosa kasnije u životu te čak mogu dovesti do promiskuitetnosti. Sve dok su roditelji nepušači, ne konzumiraju alkohol i droge, nemaju preveliku tjelesnu težinu, nisu bolesni ili pretjerano umorni smatra da bi bebe trebale spavati s mamom u krevetu.

Stavila je smjesu od KURKUME na lice i sačekala 10 minuta: Sada je svi mole za ovaj recept!

Slikovni rezultat za mask curcuma





Da biste koristili kurkumu za njegu vašeg lica i brisanje tamnih kolutova oko očiju, upotrijebite je na slijedeći način: pomiješajte prstohvat kurkume sa pastom napravljenom od pola kašičice limunovog soka, kašičice soka od paradajza i prstohvata brašna.

Nanesite pripremljenu smjesu na tamne krugove oko očiju i pustite da tako odstoji 10 minuta. Ova smjesa je jedna od najboljih prirodnih lijekova za liječenje podočnjaka te ima sposobnost da ih ukloni u rekordnom vremenu.

Postoji i druga mogućnost, a to je da uzmete smjesu pripremljenu od kurkume u prahu i soka od ananasa. Neka smjesa odstoji na koži oko očiju 10 minuta, a krajnji rezultat će biti svijetla koža bez kolutova i podočnjaka.

Ovaj recept je podijelila čitateljka koja ističe da su je prijateljice molile da im da recept kada su vidjele rezultate koje je postigla u rekordnom roku.

Brzi puding kolač

brzi kolac


Puding, keks i neskvik kuglice, čas posla gotovo. Ovo je manja mera, za pravougaoni kalup za kolače, vi možte po izboru. Deca oduševljena čak i bez šlaga odgore.


Sastojci:


-1l mleka
-puding od vanile
-puding od čokolade
-1/4 margarina
-12 kašika šećera
-21 petit keks
-neskvik kuglice po želji

Priprema:

400ml mleka staviti da provri a u 100ml razmutiti 6 kašika šećera i puding od čokolade pa zakuvati kad mleko provri.

Kad se zgusne, neće jako, dodati pola od 1/4 margarina pa mešati da se otopi.

U pravougani kalup staviti 6 komada petit keksa, toliko je meni stlao u pravi red, pa istresti pola vrelog pudinga. Nije potrebno keks namakati jer je puding redji i vreo pa će keks sam omekaniti.

Kad istresemo pola smese poredjamo kuglice, tačnije pobacamo odgore gusto pa preko njih lagano istresamo ostatka pudinga.

Odgore poslažemo red keksa, 7 komada jer se moj kalup prema gore širi.

Isto uradimo sa pudingm od vanile kao sa pudingom od vanile i pola smese prelijemo preko keksa, pa stavimo neskvik kuglice i preko još pola pudinga. Odgore poslažemo preostalih 8 komada keksa i ostavimo da se hladi. Kad bude mlako stavimo u friz ili frižider. Odgore može i ne mora šlag. Poslužite hladno.

Riblje-povrtna kašica: "Oslić na bijelo"

Riblje-povrtna kašica: "Oslić na bijelo" – Badnjak za bebe (od devet mjeseci)

9+

Sastojci:


40 g oslića
 50 g krumpira
1 mali režanj češnjaka
1 čajna žličica maslinovog ulja

Priprema:

Na sitno nasjeckajte režanj češnjaka i prodinstajte ga na 1 jušnoj žlici maslinovog ulja. Dodajte 1 dcl vode i na male kockice nasjeckani mladi krumpir
 Kuhajte 3 do 5 minuta i u posudu dodajte očišćeni (dobro očistite oslić od kostiju i provjerite!) i na sitnije isjeckani filet oslića, pred sam kraj dodajte jelu prstohvat kosanog peršina
Kuhajte dok oslić i krumpir nisu gotovi i dodatno zdruckajte jelo vilicom. Ako je potrebno dodajte još par kapi maslinovog ulja



How To Breastfeed a Newborn Baby and How Much To Feed

Slikovni rezultat za How To Breastfeed a Newborn Baby and How Much To Feed






The decision to breastfeed is sometimes a difficulty for new moms to make. There are many doubts and fears that new moms have and they have to learn breastfeeding a newborn.

Breastfeed a Newborn – Getting Started

As soon as the new mom holds her newborn in the delivery room, it is a great opportunity to start breastfeeding. The new mom’s body starts producing small amounts of colostrums that helps the baby fight infection. This is something that cannot be found in formula.

When positioning the baby, turn his whole body towards you, chest to chest. Touch his upper lip with the nipple and when his mouth opens wide, pull him into the breast. Make sure to hold the breast for support. His mouth should cover only the nipple but at much of the areola as possible.

Newborns are unsteady and may have trouble finding and staying on the nipple. Breastfeeding will require patience and persistence. Ask the nurses in the hospital to show you what to do and also ask for a lactation consultant to visit with you. Also, seek advice from other mothers who have recently breastfed. They will be a wealth of information.

Nursing should not be painful. If when the baby latches on and it hurts, break the suction and try again. To break the suction, insert your little finger between the baby’s gums and the breast. Keep trying to get the baby to latch on properly to stop any pain. Once the baby latches on properly, he will do the rest of the work.
How Much to Feed

Newborns must eat frequently and as much as possible. It is common for a breastfeeding mom to nurse a newborn eight to twelve times within a twenty four hour period. Follow the cues of the baby and nurse when the baby shows signs of hunger. It is best to start feeding the baby before the crying starts.

How Much To Feed a Newborn

Newborns may need to be gently awakened to nurse as they will not be a vigorous as an older baby. Make sure that the baby is eating at least every four hours. If the baby is sleeping, wake him to nurse. Feedings can take up to 40 minutes for the baby to ingest enough milk.

The actual amount of milk that the baby eats at each feeding cannot be measured when the baby is being breastfed. The best way to measure that the baby is getting enough food to eat is by weight gain and contentment. Breastfed babies should be weighed every few days to ensure that they are not losing weight. If they are steadily gaining weight then the baby is eating enough food to properly grow. The baby’s contentment level will also be an indicator of a full belly and enough food at each feeding.

Panang Curry Recipe



Chicken Panang Curry Recipe


Adapted from Thai Cooking Made Easy
Serves 2 | Prep Time: 10 Mins | Cook Time: 10 Mins

Ingredients:

1 skinless & boneless chicken breast, cut into small cubes
1 tablespoon oil
2 tablespoons Panang curry paste
1/2 cup coconut milk
1/4 cup water
1 teaspoon sugar
1 tablespoon fish sauce
1/2 cup frozen green peas
4-6 kaffir lime leaves (slightly bruised)

Method:

Heat up a pot with oil. Add in the Panang curry paste and do a quick stir until aromatic. Add in the chicken meat and blend well with the curry paste, then add in the green peas, coconut milk, kaffir lime leaves, water and the seasonings. Lower the heat to medium and let it simmer for 8-10 minutes. Serve hot with steamed white rice.


Sunday, October 30, 2016

3 najveće muške greške u seksu koje će odbiti ženu

Par u krevetu

Seks ponekad zna biti pravi izazov, pogotovo za muškarce koji uglavnom imaju potrebu za dokazivanjem u krevetu. Zbog pritiska koji su si nametnuli često rade greške tijekom seksa koje lako ugase strast kod žena

1. Imitiraju porno filmove


Jedan od razloga zašto muškarci često ‘posrnu’ u krevetu jest to što pokušavaju imitirati ono što su vidjeli u filmovima za odrasle. Neiskusni muškarci misle da su porno filmovima enciklopedija dobrog seksa, ali ne shvaćaju da je seks u njima uglavnom namijenjen zadovoljstvu muških glumaca i muških gledatelja.


2. Puštaju ženu da sama obavi sav posao.

Seks je aktivnost u kojoj obje strane moraju podjednako sudjelovati. Prepustiti ženi sav posao jedna je od najgorih stvari koje muškarac može napraviti tijekom seksa. Važno je da muškarac bude darežljiv partner koji zna uzvratiti.

3. Žele kompliciranije poze, a još ni klasične nisu 'magistrirali'.

Nema ništa loše u eksperimentiranju, ali ne morate visiti sa stropa kako bi seks bio dobar. I klasične poze mogu biti sjajan izvor zadovoljstva. Tako je dobra stara misionarska poza još uvijek vodeća na listi najboljih za zaljubljene parove.

8 Ways To Know When Your Baby Is Teething

Slikovni rezultat za When Baby Is Teething






Babies start teething around six months of age. Some start at an earlier age while others will not start teething until a little later. Every child will handle teething differently. There are signs to look for to let you know if the baby is teething.

8 Simple Ways To Know When Baby is Teething

Some easy ways to know if your baby is teething or not are listed below.

*A tooth will be visible below the gum. You will be able to feel and see part of the tooth even if it is still below the gum line.

*The gums are swollen and red. This indicates that the tooth is moving closer to the surface and will break through the gums soon.

*The baby will start biting or chewing on anything they can get their mouth on. The baby may try to suck on things to alleviate the pain that they are feeling. Once this starts, have several teething rings chilled and ready for the baby to enjoy.

*Drooling will increase. It is best to keep soft cloths readily available to keep the drool wiped away from the baby’s chin and neck. This will help keep the skin from becoming irritated.

*The baby will become increasingly irritable. You may notice that the baby cries and holds onto their mouth or they are unable to be consoled.

*Baby will rub his face often. He may tug at his mouth or grab at his cheeks to try to stop the pain that he is feeling. Baby may start grabbing at his ears and tugging.

*It will be difficult for the baby to sleep. He will be restless and could cry out in his sleep.

*Baby may turn away from food. The gums may be so sore that chewing or sucking will cause more pain to the baby.

New York Cheesecake

Slikovni rezultat za New York Cheesecake







Ingredients

For the crust

85g butter
 melted, plus extra for tin
140g digestive biscuit, made into fine crumbs
1 tbsp sugar, granulated or golden caster

For the cheesecake filling

3 x 300g/11oz pack Philadelphia cheese, or other full-fat soft cheese
250g golden caster sugar
3 tbsp plain flour
1½ tsp vanilla extract
finely grated zest of 1 lemon
 (about 2 tsp)
1½ tsp lemon juice
3 large egg, plus 1 yolk
284ml carton soured cream

For the soured cream topping

142ml carton soured cream
1 tbsp golden caster sugar
2 tsp lemon juice

Method

1. Position an oven shelf in the middle of the oven. Preheat the oven to fan 160C/conventional 180C/gas 4. Line the base of a 23cm springform cake tin with parchment paper. For the crust, melt the butter in a medium pan. Stir in the biscuit crumbs and sugar so the mixture is evenly moistened. Press the mixture into the bottom of the pan and bake for 10 minutes. Cool on a wire rack while preparing the filling.

2.For the filling, increase the oven temperature to fan 200C/conventional 240C/gas 9. In a table top mixer fitted with the paddle attachment, beat the soft cheese at medium-low speed until creamy, about 2 minutes. With the mixer on low, gradually add the sugar, then the flour and a pinch of salt, scraping down the sides of the bowl and the paddle twice.

3.Swap the paddle attachment for the whisk. Continue by adding the vanilla, lemon zest and juice. Whisk in the eggs and yolk, one at a time, scraping the bowl and whisk at least twice. Stir the 284ml carton of soured cream until smooth, then measure 200ml/7fl oz (just over 3⁄4 of the carton). Continue on low speed as you add the measured soured cream (reserve the rest). Whisk to blend, but don't over-beat. The batter should be smooth, light and somewhat airy.

4.Brush the sides of the springform tin with melted butter and put on a baking sheet. Pour in the filling - if there are any lumps, sink them using a knife - the top should be as smooth as possible. Bake for 10 minutes. Reduce oven temperature to fan 90C/conventional 110C/gas 1⁄4 and bake for 25 minutes more. If you gently shake the tin, the filling should have a slight wobble. Turn off the oven and open the oven door for a cheesecake that's creamy in the centre, or leave it closed if you prefer a drier texture. Let cool in the oven for 2 hours. The cheesecake may get a slight crack on top as it cools.

5.Combine the reserved soured cream with the 142ml carton, the sugar and lemon juice for the topping. Spread over the cheesecake right to the edges. Cover loosely with foil and refrigerate for at least 8 hours or overnight.

6.Run a round-bladed knife around the sides of the tin to loosen any stuck edges. Unlock the side, slide the cheesecake off the bottom of the tin onto a plate, then slide the parchment paper out from underneath.

Zašto nas ugljikohidrati debljaju ?

Slikovni rezultat za da li ugljikohidrati debljaju





Bilo da vježbate više od 3 sata tjedno, ili 30, vaša dijeta je jedan od najvažnijih faktora koji formiraju što ćete koristiti kao energiju. Današnje podijeljeno mišljenje o visoko-ugljikohidratnoj, nisko-masnoj dijeti se brzo mijenja, kako ljudi počinju shvaćati da iako konstantno vježbaju ipak ne gube tjelesnu mast. Pošto većina ugljikohidrata sadrži malo ili nimalo masti, nećete vjerovati da ugljikohidrati mogu završiti u vašim masnim naslagama.

Ipak, najmanje 40% od ugljikohidrata koje pojedete završavaju u masnim naslagama. Konzumirajući previše ugljikohidrata, čak bez masti, stvarno ćete nabaciti masne naslage. Zato što na taj način vaše tijelo čuva i koristi krajnje produkte ugljikohidrata koje konzumirate. Ugljikohidrati, bilo da su u formi bombona ili čokoladnog kolača, povećavaju glukozu jednom kada dođu u krvotok. Šećer je šećer - tijelo ih ne razlikuje.

Dakle ako konzumirate preveliku količinu ugljikohidrata, nivo vašeg šećera u krvi će porasti pokrećući vašu gušteraču da luči inzulin. Inzulin vrši kontrolu nad tim gdje će se šećer iz krvi sačuvati. Nešto se koristi kao energija, a nešto se skladišti u mišićima kao glikogen (sačuvana forma šećera). Pošto vaše tijelo može sačuvati samo 2000 kalorija kao glikogen, višak će biti sačuvan kao mast.

Inzulin takodjer sprječava postojeću mast da izađe iz skladišta i da se iskoristi kao energija. Ukoliko nemate pristup svojim masnim naslagama i sagorjevanju masti, vi ćete u kontinuitetu sačuvati ugljikohidrate kao masti. Ključ je u iskorištavanju što više nagomilanih masnih naslaga za energiju, drugačije rečeno, morate sagorjeti višak šećera i nagomilane masti.

Možete kontrolirati gorivo koje će vaše tijelo sagorjevati preko dijete, uzmimo za primjer da uglavnom jedete ugljikohidrate, tada nivo vašeg šećera u krvi postaje nestabilan, a njegovo sagorjevanje može postati nedostupno jer prisustvo inzulina sprječava da se mast iskoristi kao energija. Zato mnogi ljudi "udaraju u zid" na 20 kilometara u maratonu. Oni trče od ugljikohidrata, ne od masti. Ako izbjegavate visoko-ugljikohidratnu dijetu i jedete proporcionalno izbalansirane ugljikohidrate, proteine i masti, vaše tijelo će proporcionalno sagorjevati masne naslage.

Sve prirodne masti - kao što su omega 6 (koje se nalaze u biljkama) i omega 3 (koje se nalaze u ribi) - dobre su za vas ako ih koristite umjereno. Pošto je efikasnost ljudskih kemijskih procesa teško mjerljiva, zadržat ćete se na tome kako se osjećate. Opći simptomi prezasićenosti ugljikohidratima dokazuju se željom za spavanjem poslije jela, žudnjom za slatkišima, glad nakon 2 sata od visoko-ugljikohidratnog obroka, i potrebom za užinom po čitav dan.

Brzi metabolizam sagorjeva više masti koja hrani tijelo sa 2 puta više energije od ugljikohidrata. Više unesenih masti znače veću energiju, postići ćete veću izdržljivost kao i mišićavost uz uzdržavanje od hrane kakvo dolikuje.

Ukoliko ne možete približno 4 sata bez jela, a radite ili trenirate, postoji vjerovatnost da ste jeli previše ugljikohidrata. Stoga svaki obrok koji pripremate treba sadržavati približno 45% od ukupnih kalorija iz ugljikohidrata, 30% od proteina i 25% od masti. Stoga ostanite u zoni sagorjevanja masti, budite sigurni da vaše tijelo sagorjeva mast !

Kašica od cikle i palente

Slikovni rezultat za kašica od palente




Za bebe od 7-24 mjeseci...

Sastojci:

1 - 2 male cikle

palenta



Postupak:

Ciklu skuhajte u kori, kako bi zadržala sve dragocjene sastojke i vitamine (kuhana je kada se kora lako ljušti prstom). Posebno skuhajte nešto rjeđu palentu uz dodatak malo maslinovog ulja. Smiksajte ciklu pa pomiješajte sa palentom i ponudite bebi.

Cikla je visokovrijedna namirnica koju se može koristiti u slanim i slatkim kombinacijama, a poznata je i kao prirodni lijek za enemiju. Nije neobično primjetiti u crveno obojenu bebinu stolicu nakon konzumacije cikle.

Nenapredovanje bebe

Slikovni rezultat za beba napredna





Ali, šta ako beba ne napreduje kako treba?

Šta bebi treba da lepo napreduje?

Tek rođenoj bebi je potrebna mama i njeno mleko! To je idealna kombinacija! Podrazumeva se redovno presvlačenje i zdrav bebin san, koji je isprekidan “gladnim” plačem i podojima. Ako mama ima dovoljno mleka, a beba nema zdravstvenih problema – sve je lako, i svi su zadovoljni.

Šta je važnije, težina ili dužina?

U prvim mesecima života, pre svega treba pratiti težinu (telesnu masu) bebe. Važno je i napredovanje u dužini, ali se ono mnogo teže prati, jer nije lako odrediti pravu dužinu odojčeta. Telesna masa je jednostavniji parametar za praćenje. Beba do prvog rođendana utrostruči porođajnu težinu, a poraste samo 25 centimetara! Jasno je šta je lakše izmeriti. Naravno, to ne znači da ne treba meriti dužinu bebe, već da to treba činiti ređe – dakle, u dužim vremenskim intervalima.

Šta je sa obimom glave?

To je merenje koje treba ostaviti medicinskom osoblju! Babica ili pedijatar prate obim glave, a on se uglavnom meri jednom mesečno (kasnije i ređe), osim kada su u pitanju izuzetno retke bolesti – anomalije kostiju glave i mozga (koje se obično prepoznaju pre porođaja, ili u porodilištu).

Kako se najbolje prati napredovanje bebe?

Najbolji način za to je merenje bebine telesne mase (težine)! Idealno bi bilo da imate sopstvenu vagicu za merenje bebe, zato što je prečesto merenje kod pedijatra krajnje nepraktično. Nije baš zgodno ni da neko stalno dolazi kod vas da bi merio bebu.

Zato predlažemo da ipak nabavite vagicu (nije skupa). Možete i da je pozajmite od prijatelja, ili da uzmete “bakinu vagu” za kolače (koja meri do 10 kilograma) – ona može odlično da posluži. Nema potrebe da uzimate digitalnu vagu (iako je najpreciznija), sasvim je dobra i klasična vagica. Uostalom, kad pogledate šta ste sve morali da kupite za bebu, vagica nije preveliki trošak.

Kada i koliko često treba meriti bebu?

Novorođenče (prve četiri nedelje života) treba meriti jednom nedeljno!
Prvo merenje obavite po dolasku bebe u kuću (ne mora baš prvog dana). To je najbolje obaviti pre večernjeg kupanja (dakle, i pre obroka), u toplom ambijentu, a beba mora da bude gola. Pripremite sveščicu ili posebnu tabelu u koju ćete da beležite izmerene vrednosti, a korisnicima računara predlažemo da otvore poseban dokument za praćenje bebine težine (i dužine). Ova prva, “kućna vrednost” je veoma važna, iako može da odstupi od one koja je izmerena na otpustu iz porodilišta. Međutim, to ne treba da vas brine, jer se radi o različitim vagama. Za vas je vaša vaga etalon (osnovna mera). Pre svega, važno je upoređivati vrednosti telesne mase tokom narednih nedelja.

Sledeća merenja se vrše jednom nedeljno, pod istim okolnostima, i na istoj vagici! Posle četiri nedelje (mesec dana od prvog merenja), uporedite petu izmerenu vrednost sa prvom (posle dolaska iz porodilišta), pa ćete saznati koliko je beba dobila za mesec dana!

Dužinu merite jednom mesečno, ili to ostavite da se obavi na redovnim pedijatrijskim kontrolama.

Od drugog meseca, bebu treba meriti jednom u dve nedelje, a posle par nedelja dobrog napredovanja – jednom mesečno. Kada mame i tate nauče da pogledom prepoznaju napredno i zadovoljno dete, merenje će se obavljati samo na redovnim pedijatrijskim kontrolama.

Da li beba mora ravnomerno napredovati u težini?

Prvih par meseci, naročito prvih nekoliko nedelja, dobijanje u težini je veoma nepravilno. Ima beba koje najbolje napreduju u poslednjoj nedelji prvog meseca, a neke to “obave” ranije. Često se dešava da “sveža” mama nema dovoljno mleka prvih nekoliko dana, pa je i napredovanje bebe u tom periodu nešto sporije. Zato se upoređuju mesečne vrednosti napredovanja u telesnoj masi! Treba sačekati sa tumačenjem rezultata do kraja prvog meseca (pod uslovom da beba nema zdravstvenih problema).

Šta je normalno napredovanje u težini?

Moramo istaći da prave antropometrijske mere za naše područje nisu napravljene. Mi koristimo tablične vrednosti priznatih autora koji nisu uzimali u obzir činjenicu da su ljudi (pa i deca) sa ovih područja nešto veći (i viši, i teži). Zato navedene vrednosti treba shvatiti kao iskustvene za ovo geografsko područje!

Beba u prvom mesecu treba da dobije bar 700 grama (negde se donja granica spušta na 600 grama)! Govorimo o vrednostima koje su izmerene u kućnim uslovima. Sve ispod toga znači da beba ne napreduje dovoljno.

Koji su najčešći uzroci nenapredovanja u prvih šest meseci?

Nije uvek lako otkriti razlog nenapredovanja. Ipak, postoje dve najvažnije grupe uzroka nenapredovanja beba u prvim nedeljama i mesecima života.

Uvek prvo treba posumnjati da beba ne unosi dovoljno mleka. U tom slučaju je dete nervozno, stalno bi da sisa, često se budi, a stolice su mu zelenkaste, iako pije samo mamino mleko. Podoji traju dugo, a beba nekad posle desetak minuta prestane da “siki” (nema šta da izvuče).

Druga grupa razloga su bolesti koje mogu da uzrokuju nedovoljno unošenje mleka, ali i veću potrošnju energije. Infekcije su na prvom mestu, ali je lista bolesti duga, i u isključivom domenu pedijatra, pa se nećemo time baviti.

Važno je znati da bebe u prvim nedeljama (nekada i duže) ne moraju da imaju povišenu temperaturu, čak i ako imaju ozbiljnu infekciju! Zato, ukoliko beba nevoljno jede, neobično dugo spava i teško se budi za podoj – treba posumnjati na neko oboljenje!

Šta raditi ako beba ne napreduje?

Ako se utvrdi da nema dovoljnog porasta telesne mase, neophodno je da se roditelji obrate pedijatru! To je najbolji način da se utvrdi uzrok nenapredovanja. Naravno, i najbrži način da se otkloni taj uzrok, a beba što pre vrati na “pravi put”.

Treba li uraditi neke laboratorijske analize?

Veoma je korisno da se uradi krvna slika (kompletna krvna slika se uzima iz prsta, ili iz bebine pete), kao i “običan” pregled mokraće (koja se “hvata” u samolepljive kesice za uzimanje mokraće od beba). Ove dve analize mogu da se lako obave u nekoj od laboratorija (kojih sada ima “na svakom ćošku”), nisu skupe, a pedijatru će da “skrate put” do pravog uzroka nenapredovanja. Naravno, u dogovoru sa pedijatrom, ove analize mogu da se “ostave” za kasnije.

Šta možemo sami da uradimo?

Kod beba koje izgledaju sasvim dobro, često se bude za podoj, halapljivo i snažno sisaju – treba posumnjati na nedostatak maminog mleka. Postoji jednostavan test da se to proveri: napravite dve merice adaptiranog mleka (60 mililitara), pa posle podoja ponudite bebi da popije. Ako “osuši” bočicu, to je siguran pokazatelj nedostatka majčinog mleka!

Tada mama treba sve da učini kako bi pospešila stvaranje mleka (laktaciju) – pre svega dobrom ishranom sa dosta tečnosti, ali i redovnim odmaranjem, uz dobar san. Naravno, ako i dalje nema dovoljno mleka, bebine obroke treba dopuniti adaptiranom mlečnom formulom. Ali, uz očuvanje dojenja. Što duže – to bolje!

Kada treba potražiti lekarsku pomoć?

 U slučaju da dete predugo spava, teško se budi za podoj, kratko i teško sisa, posle par minuta zaspi na maminim grudima – odmah ga treba odvesti pedijatru!

 Ako beba ima povišenu temperaturu.

 Ukoliko beba često povraća između podoja, ili ima brojne prolivaste stolice.

 Kada beba posle nekoliko minuta sisanja naglo, sa vriskom odbaci dojku.

 Ukoliko posle svakog podoja dete obilno povraća (ne računa se bljuckanje – koje je normalno kod malih beba), a naročito ako sat vremena posle podoja povraća u mlazu!

Srećom, ogromna većina beba lepo napreduje u prvim mesecima života. Među bebama koje ne dobijaju dovoljno u težini, najveći broj nema na raspolaganju dovoljno mleka. Samo mali broj beba ima neku bolest koja ih ometa u normalnom rastu i razvoju. Skoro svako oboljenje u prvim nedeljama i mesecima života brzo dovodi do nenapredovanja bebe, pa je važno konsultovati se sa pedijatrom čim se prepozna ovaj problem.

DESERT BEZ ŠEĆERA: Kokos kuglice od badema

Kokos kuglice




Sastojci:

Za tijesto:
1 šalica badema,
1 šalica datulja,
1/2 šalice kokos brašna,
1/3 šalice kakao praha,
1/3 šalice kokos ulja,
2 žlice suhih chia sjemenki, nekoliko žlica vode.

Za posipanje kuglica: 1 šalica kokos brašna

Priprema:

Sve sastojke za tijesto stavite u blender i dobro izmiksajte.
Kad se pretvori u jednoličnu ljepljivu masu, izradite kuglice, pa svaku kuglicu uvaljajte u kokos brašno.
Kuglice preko noći ostavite u hladnjaku da se stisnu, a sutradan su spremne za posluživanje.

Kako kuhati ljekovite juhe

Vruća pileća juha




Najveći uzrok alergija, intolerancije hrane, upalnih crijevnih bolesti i autoimunih bolesti, zapravo je intestinalna propusnost (intestinal permeability) ili sindrom propusnih crijeva (leaky gut). Crijeva su filter kroz koji u krvotok smiju proći samo osnovne molekule nutrijenata i elektroliti i ništa drugo, a sindrom “propusnih crijeva” znači da se inače tijesno priljubljene stanice crijevnog zida razmiču, odnosno stvaraju se pukotine na crijevnom zidu kroz koje onda može proći i ono što ne bi smjelo: virusi, bakterije, gljivice i njihovi toksini, te nerazgrađeni ili djelomično razgrađeni proteini iz hrane.
Kad takvi nepotpuno razgrađeni dijelovi hrane uđu u krvotok, imunološki sistem ih prepoznaje kao strano tijelo i napada ih, pa tako dolazi do upalnih procesa, alergija, intolerancije hrane i autoimunoloških bolesti.

Uzročnici problema u crijevima: gluten i loše bakterije

Glavni uzročnici intestinalne propusnosti su gluten (neprobavljivi protein iz pšenice) i crijevna disbioza (loš sastav crijevnih bakterija, kad prevladavaju loši sojevi bakterija i gljivica). Kad nisu pod kontrolom korisnih ”prijateljskih” bakterija, oportunistički sojevi bakterija i gljivica dopiru do crijevnog zida, narušavaju njegovu cjelovitost i pridonose njegovoj propusnosti, pri čemu gluten nanosi još veću štetu.

Mnogi ljudi se muče da otkriju na koju su hranu alergični ili intolerantni, ali to je zapravo jako teško utvrditi kad je u pitanju propusnost crijeva. Zbog oštećene crijevne stijenke većina se hrane ne probavlja pravilno, što može izazvati trenutnu, ali i zakašnjelu reakciju, koja se manifestira tek nakon nekoliko dana. Kako se ove reakcije preklapaju, ne možemo nikad biti sigurni koja hrana je uzrokovala koju reakciju. Zapravo, kada bismo radili testove intolerancije dva puta dnevno tijekom dva tjedna, moglo bi se pokazati da reagiramo na sve što jedemo. Jedini pravi način za rješavanje problema sa alergijama i intolerancijom hrane je iscjeljenjenje crijevne stijenke i izgradnja zdrave crijevne flore. Tada će se većina hrane pravilno probavljati, a mnoge alergije će netragom nestati.
Nepravilna probava hrane, propusna crijeva i disbioza crijevne flore dovode i do drugih ozbiljnih bolesti. Nedovoljno iskorištavanje nutrijenata dovodi do ozbiljnog nedostatka vitamina, minerala i drugih vitalnih tvari o kojima ovisi naše zdravlje. Nepotpuno razgrađeni proteini glutena kroz propusna crijeva prodiru u krvotok gdje izazivaju kaskadu upalnih i imunoloških reakcija koje otvaraju put razvoju autoimunih bolesti.

O crijevno psihološkom sindromu

Pored svega, dr. Natasha Campbell-McBride je otkrila i uzročno-posljedičnu vezu između loše probave i osjetljive kemije mozga, što je nazvala GAPS – Crijevno psihološki sindrom. Neprobavljeni ugljikohidrati, slaba probava i brojčana nadmoć candide rezultiraju proizvodnjom toksina kao što su etanol i acetaldehid u crijevima, što može imati teške posljedice na kemiju i razvoj mozga, osobito kod djece, te može dovesti do poremećaja ponašanja, poteškoća s učenjem i koncentracijom, pa čak i autizma. Sve učestaliji kod djece, atopijski dermatitis, također je posljedica loše crijevne flore i propusnih crijeva. Roditelji takve djece znaju da tretiranje kremama ne pomaže, kao što uostalom ne pomaže nijedan lijek koji je dizajniran samo za prikrivanje simptoma. Srećom, prehranom možemo učiniti puno za ozdravljenje crijevne stijenke i ponovnu izgradnju zdrave crijevne flore. Uz dobro osmišljenu dijetu, kojom se izbacuju sve namirnice koje iritiraju (žitarice, mahunarke, mliječni proizvodi, šećer, procesirana hrana), uz domaći kefir koji pomaže izgradnju zdrave crijevne flore, postoji i jedna moćna namirnica koja pomaže zacjeljivanje crijevne stijenke. To je karika koja nedostaje u modernoj prehrani – juha od kostiju ili temeljac/bujon.
U neka ne tako davna vremena, dok su se životinje uzgajale lokalno, ništa se nije bacalo. Kosti i srž, koža i noge, tetive i ligamenti, odnosno dijelovi koji se ne mogu jesti izravno, koristili su se za kuhanje temeljca. U kuhinjama naših baka, kao i u tradicionalnih kuhinjama svih svjetskih kultura, juhe od kostiju imale su važnu ulogu u pripremi hrane i smatrane su lijekom za sve zbog svoje iscjeljujuće i hranidbene vrijednosti. Domaća pileća juha od davnina se davala bolesnima i slabima za brži oporavak, a temeljac se cijenio i kao vrhunski gurmanski dodatak jelima. Ova zaboravljena namirnica, koja je nekada bila neizostavna u kuhinji naših baka, čudesan je melem koji pomaže zacjeljivanju crijevne stijenke i predstavlja kariku koja nedostaje u modernoj prehrani.

Juhe od kostiju za obnavljanje crijevne stijenke

Puno je razloga da vratimo mesne, kokošje i riblje juhe od kostiju u našu prehranu. U današnje vrijeme, kad toliko puno ljudi ima probleme sa propusnim crijevima, treba znati da upravo juhe od kostiju osiguravaju potreban materijal za rast i obnavljanje stanica crijevne stijenke i imaju zacjeljujući učinak na upalne procese u crijevima. Osim što ova hrana ima zaštitni i iscjeljujući učinak na sluznicu probavnog trakta, također je ljekovita i za naše kosti i zglobove, te jača imunološki sustav organizma i ubrzava oporavak bolesnika.
Višesatno kuhanje kostiju oslobađa mnoge ljekovite komponente kao što su kondroitin sulfat i glukozamin, koji su važni za zdravlje kostiju i zglobova jer smanjuju upalne procese i bolove u zglobovima. Ove se komponente čak prodaju kao skupi suplementi protiv artritisa. Osim toga, juha od kostiju sadrži važne minerale u takvom obliku iz kojeg ih tijelo najlakše može apsorbirati i iskoristiti. Ona je izuzetno važan izvor kalcija, magnezija, fosfora, silicija, sumpora i drugih minerala u tragovima, koji su neophodni za zdravlje naših kostiju.
Kokošje juhe od kostiju sprečavaju infekcije i djeluju protuupalno pa su odlično sredstvo protiv prehlade i gripe. Aminokiselina cistein koja se oslobađa kuhanjem, smanjuje sluz u plućima i pomaže procesu ozdravljenja (tvar sličnog kemijskog sastava acetilcistein koristi se u lijekovima protiv kašlja). Aminokiselina arginin djeluje protuupalno kod svih vrsta upala u tijelu, važna je za imunološki sustav i zarastanje rana.

Ljekovite komponente želatina

Temeljac hlađenjem poprima želatinozni oblik. To je zbog sadržaja želatina koji se oslobađa kuhanjem kostiju, srži, hrskavica, tetiva i ligamenata. Želatin je vjerojatno najstarija funkcionalna hrana i stoljećima se znalo za njezinu ljekovitost, čak i u drevnoj Kini. Dr. Francis Pottenger, kao i drugi poznati svjetski istraživači, otkrili su mnoga ljekovita svojstva želatina:
Želatin je je hidrofilni koloid, što znači da privlači i zadržava tekućinu pa tako privlači i probavne sokove koji su neophodni za pravilnu probavu hrane.
Želatin sadrži velike količine aminokiselina prolin i glicin koje imaju zaštitni i iscjeljujući učinak na sluznicu probavnog trakta, što pomaže kod IBS-a, Crohnove boesti, ulceroznog kolitisa i refluksa.
Želatin pomaže u razgradnji proteina i omogućuje rast i obnavljanje stanica crijevne stijenke, što je važno za iscjeljenje propusnih crijeva i autoimunih bolesti (koje uvijek idu zajedno s propusnim crijevima).

Juhe od kostiju sadrže mnoge ljekovite komponente koje su važne za naše zdravlje na puno načina. Bogate su kolagenom koji je važan sastojak za zdravu kožu, kosu i nokte. Glutamin djeluje zaštitno na sluznicu probavnog trakta, ubrzava metabolizam i izgradnju mišićnog tkiva. Aminokiselina glicin iz želatina potrebna je našoj jetri za pravilan proces detoksifikacije. Juhe od ribljih kostiju i glava sadrže jod i tvari koje potpomažu pravilnu funkciju štitnjače. No, kad pričamo o zdravoj probavi i crijevima, zapamtimo da juhe od kostiju sadrže građevinski materijal koji je potreban za rast i obnovu stanica crijevne stijenke, kao i da imaju protuupalno djelovanje na sluznicu probavnog trakta. Zbog toga juhe od kostiju predstavljaju neizostavnan dio u svakom protokolu ili dijeti za propusna crijeva ili druge probavne tegobe i crijevne bolesti.
Osim što je izuzetno zdrav, želatin daje hrani izvrstan okus i zato je temeljac u svim poznatim kuhinjama svijeta imao glavnu ulogu u pripremi ukusne hrane. No, u drugoj polovici 20. stoljeća želatin pada u zaborav, jer je industrija otkrila kako u laboratoriju proizvesti umjetne okuse i arome. Otkriven je mononatrij glutaminat (pojačivač okusa) koji, na vrlo jeftin način, hrani daje jači, više mesni okus. Tako su nastale kocke i koncentrati za juhu, juhe iz vrećice, mješavine začina, gotovi umaci i sva gotova i polugotova jela. Domaći temeljac – ljekovita juha od kostiju bogata hranjivim tvarima, izbačena je iz našeg jelovnika u zamjenu za jeftin i vrlo štetan supstitut – MNG. Dakle, osim što domaće juhe od kostiju trebamo vratiti u naše jelovnike zbog zdravstvenih razloga, one su također i vrlo ukusan i okrepljujući napitak, a upotreba temeljca u kuhanju pridonosi općenito većem gurmanskom užitku.

Teleći ili juneći temeljac

Za pripremu ovog temeljca izaberite dijelove s kostima: koljenicu, zglobove, rebra, dijelove od vrata i sl. Zamolite mesara da koljenicu nareže na manje dijelove, kako biste kasnije mogli lakše doći do koštane srži. Stavite kosti u lonac i pokrijte ih vodom. Dodajte malo octa, može i jabučnog, to će pomoći da se minerali izvuku iz kostiju. Neka sve tako odstoji jedan sat. Dijelove kostiju koji na sebi imaju meso, možete u međuvremenu zapeći u pećnici na laganoj temperaturi dok ne uhvate boju. Ovaj postupak temeljcu daje bolji okus, ali nije obavezan. Zapečene kosti i sok koji su ispustile stavite u lonac s kostima pa još dodajte povrće: mrkve, luk i celer. Zakuhajte. Na vrhu će se skupiti dosta pjene, to je nečistoća pa je uklonite žlicom. Zatim smanjite vatru, dodajte svježi timijan (majčinu dušicu) i zdrobljeni papar u zrnu pa ostavite da temeljac kuha.
Za pravi, koncentrirani temeljac, trebali biste kosti kuhati 12 ili više sati na tihoj vatri. Prema Sally Fallon, autorici Nourishing Traditions: The Cookbook that Challenges Politically Correct Nutrition and the Diet Dictocrats (Prehrambene tradicije: Kuharica koja propituje politički korektne i službene prehrambene smjernice), čak i do 72 sata. Neposredno prije završetka kuhanja, temeljcu dodajte svježi peršin i sve prokuhajte još deset minuta, potom temeljac procijedite i ohladite. Ohlađeni temeljac izgleda kao želatina, a na vrhu će se izdvojiti stvrdnuta masnoća. Bacite je jer nakon toliko sati kuhanja neće imati dobar okus. Temeljac podijelite u male porcije i zamrznite, pa ga kasnije koristite kao dodatak jelima, za variva, umake, gulaše i juhe. Ovako kuhani temeljac vrlo je intenzivnog okusa pa ga treba razrijediti vodom ako ga želite jesti kao juhu. Obratite pažnju na to da temeljac nije posoljen pa uobičajeno solite jela u kojima ga koristite.
Drugi način kuhanja juhe od kostiju je kraći, prema dr. Campbell-McBride. U juhu se dodaje sol i kuha se tri sata, što je po mom mišljenju ipak prekratko. Ja je kuham najmanje šest sati. Ova juha se ne razrjeđuje vodom, već se jede ili pije takva kakva jest. Može se čuvati u hladnjaku do sedam dana, a osobe s probavnim smetnjama i crijevnim bolestima trebale bi je piti nekoliko puta tijekom dana. Čim procijedimo juhu, jako je važno da iz nje odvojimo sve masne i želatinozne dijelove oko kostiju i da izvučemo srž iz kostiju. To su najzdraviji dijelovi koje ne treba baciti već pojesti, jer su pravi lijek za zacjeljivanje crijevne stijenke. Samo gole kosti se bacaju. Podgrijavajte samo onu količinu juhe koju ćete upotrijebiti, ali nikad u mikrovalnoj pećnici jer ona uništava hranu. Umjesto tjestenine u juhu dodajte razmućeni žumanjak, a dodajte i žličicu maslaca ili kokosovog ulja, ako juha nije dovoljno masna.

Riblja juha

Za pripremu ribljeg temeljca ne koristite plavu ribu. Osjetljive višestruko nezasićene masnoće iz plave ribe mogu oksidirati tijekom dugotrajnog kuhanja, a osim toga plava riba daje gorak okus juhi. Birajte bijelu ribu, zajedno s kostima i glavama koje su bogate jodom i vitaminima topivima u masti. Povrće možete prvo malo popržiti na maslacu da omekša, pa ga dodati ribi, sve preliti vodom i zakuhati. A možete i sve sastojke staviti u hladnu vodu pa dodati maslinovo ulje i zakuhati. Ribljoj juhi obavezno dodajte i malo bijelog vina. Čim zakuha, uklonite pjenu pa dodajte peršin, timijan (majčinu dušicu), papar i sol. Kuhajte na tihoj vatri, što duže to bolje.
Ako imate probavne tegobe, IBS ili druge crijevne bolesti, povrće treba biti dobro raskuhano jer sirovo povrće može iritirati osjetljiva crijeva. Izbjegavajte jako vlaknasto povrće kao kupus, celer, stabljike cvjetače i brokule, i druge dijelove koji izgledaju previše vlaknasto. Povrće jedite sa dosta maslaca i nasjeckanog bijelog luka. Jedite juhe od kostiju sa kuhanim mesom i svom pripadajućom masnoćom, dodajte žumanjak kao dodatni izvor vitamina i dobrih masnoća.
Zdrava crijevna stijenka i normalna crijevna flora osiguravaju dobru probavu, a dobra probava je uvjet za cjelokupno dobro zdravlje. Ne zaboravimo da se u crijevima nalazi više od dvije trećine imunološke zaštite organizma. ”Sve bolesti počinju u crijevima” tvrdio je još i Hipokrat, ali trebalo je proći 2 500 godina da bi i nauka to napokon počela shvaćati.

Saturday, October 29, 2016

Easy meatloaf with spaghetti & tomato sauce

Easy meatloaf with spaghetti & tomato sauce



PREP: 15 MINS

COOK: 50 MINS

Ingredients


2 tbsp olive oil, plus extra for greasing and drizzling
2 onions, finely chopped
500g pork mince
1 large egg
75g fresh breadcrumbs
15 sage leaves, roughly chopped
100g feta, crumbled
3 bay leaves, 1 finely chopped
680g jar passata
600g spaghetti

Method

1. Heat oven to 180C/160 fan/gas 4 and grease an ovenproof dish. Heat the oil in a large frying pan over a medium heat, add the onions, sizzle for 5 mins, then remove half and put in a large bowl with the mince, egg, breadcrumbs, sage, feta and chopped bay. Season well and mix. Shape into a long sausage shape and transfer to the greased dish. Put the remaining bay leaves on top, drizzle with a little more oil and put in the oven for 40-45 mins until cooked through.

2. Meanwhile, keep the remaining onions on a low heat in the pan. Cook for 2 mins, then increase the heat and pour in the passata with 70ml water. Bubble for 30 mins on a low heat, stirring often, or until the meatloaf is ready to come out of the oven. Season to taste.

3. Cook the spaghetti following pack instructions. When everything is ready, toss the spaghetti in the tomato sauce, slice the meatloaf and let everyone help themselves.

5 ženskih poteza kod zavođenja koje muškarci zapravo ne vole

Slikovni rezultat za zavođenja zena




Zavođenje je ljubavna igra u kojoj svatko voli uživati. Razmjenjivanje pogleda, osmjesi, slučajni dodiri, sve je to dio ove seksi igrice u kojoj se moramo držati nekih pravila, odnosno neke poteze moramo izbjegavati. Ovih 5 poteza žene bi trebale izbaciti iz igre zavođenja jer muškarci tvrde da im se ne sviđaju

1. Govorenje 'dječjim' glasom
Kada žele zavesti muškarca žene automatski povisuju glas i čine ga nježnijim misleći da će tako lakše 'pasti'. Istina je da muškarci vole više ženske glasove, ali kada žena pretjera s glumljenjem 'dječjeg' glasa muškima je to iritantno.

2. Glumljenje naivke
Muškarci itekako mogu skužiti kada se žena pravi naivnijom i bespomoćnijom nego što to zaista je. Zato bolje nemojte moliti ih za pomoć u situacijama kada je očito da vam pomoć ne treba jer muški neće pasti na to. Znaju oni da ženski rod krasi pamet i sposobnost.

3. Kada se pravi nedostižnom 
Igrice toplo-hladno muškarca neće još više zainteresirati za vas. Štoviše, odbit će ga jer ga žena koja se pravi nedostižnom, odnosno teško osvojivom iscrpljuje. Ponašanjem u kojem žena glumeći nezainteresiranost želi da je muškarac lovi, a kada on posustane postane zainteresirana, muškima šalje zbunjujuće signale.

4. Pokušaji da ga napravi ljubomornim 
Muškarac će osjećati ljubomoru ako vidi da žena koja mu se sviđa flertuje s drugim. No iz te ljubomore neće proizići rezultat kakav žena očekuje. Ona se nada da će je ljubomorni muškarac više željeti, no veće su šanse da neće ni pokušati razgovarati s njom.

5. Glumljenje zajedničkog interesa 
Muškima ne smeta kada žene ne znaju ništa o njihovom hobiju ili omiljenom sportskom klubu pa nema potrebe za glumljenjem da znaju o tome više nego što je istina. Muškarac će kad tad shvatiti da pretjeruje sa svojim (ne)znanjem što će izroditi neugodnu situaciju.

Butternut Squash (4-6 months)

Baby Audrey



Babies usually love acorn and butternut squash because of their naturally sweet flavor and smooth, velvety consistency. Follow the same directions to make acorn squash.


Yield: 1 1/2 cups or 6 (1/4-cup) servings (serving size: 1/4 cup)

Ingredients

1 small butternut squash (about 1 pound)
Cooking spray
1 tablespoon water (optional)

Preparation

1. Preheat oven to 400°.

2. Cut squash in half lengthwise; remove seeds and membrane with a spoon. Place butternut squash, cut sides down, in a 13 x9–inch baking dish coated with cooking spray. Pierce squash multiple times with a fork. Bake at 400° for 45 minutes or until squash is very tender. Cool squash 10 minutes.

3. Remove cooked squash from skins using a spoon, and place in a food processor. Process until smooth, adding 1 tablespoon water, if needed, to reach desired consistency.

Kitchen Tip

Large squash can be difficult to cut. To make cutting easier and safer, pierce the squash several times with a sharp knife. Microwave it at HIGH 1 minute: cut it in half as directed in recipe.

Easy Freezing This recipe is based on 1/4-cup serving sizes. If you freeze batches in ice-cube trays, one cube usually holds 2 tablespoons. We recommend defrosting just one cube when baby is new to solid food. Later on when baby has started eating more, defrost two to four cubes (2 to 4 ounces or 1/4 to 1/2 cup).

Za izbjegavanje bolesti i prehlada, važno je usvojiti higijenske navike od najranije dobi

Slikovni rezultat za djeca i higijena




S dolaskom školske godine i jeseni, ali i hladnijeg vremena obično dolaze i razne bolesti i prehlade. Mjesta gdje se okuplja veći broj djece poput vrtića i škola uvijek su nažalost i mjesta gdje djeca “pokupe” različite bolesti. Posebice u vrtićkim danima djeci treba određeno vrijeme za stjecanje imuniteta i preležati određene dječje bolesti. Mjesta na kojima se u vrtićima i školama nalazi najviše klica i bakterija bolesti uglavnom su stolovi i stolice gdje djeca sjede, toaleti, tipkovnice i igračke, ali i dječje ručice.

Djeca nisu u potpunosti svjesna opasnosti koje vrebaju iza svakog kutka, ali potrebno je da od najranije dobi usvoje određene higijenske navike koje bi ih mogle očuvati od konstantno curećeg nosića i kihanja te izbivanja iz vrtića ili školskih klupa. Osim higijene, na opće zdravlje školarca utječe i količina sna te vrsta i uravnoteženost obroka.

Važnost pranja ruku

Djecu je od najranijih dana potrebno podučiti važnosti pranja ruku, ali i ispravnom načinu pranja ruku. Istraživanja pokazuju kako samo 5% ljudi ruke pere na ispravan način. Ispravno pranje ruku uključuje: vodu – namočiti ruke, staviti sapun te trljati najmanje 20 sekundi. Vrlo je važno oprati i stražnju stranu ruku, područje između prstiju i ispod noktiju. Zatim je ruke potrebno dobro osušiti u čistom ručniku ili papiru. Redovno pranje ruku najbolja je obrana protiv bakterija i različitih bolesti.

Važnost održavanja čistim školskog pribora

O školskom priboru kao što je pernica, torba za papuče, oprema za tjelesni, olovke, ali i školska torba također je važno voditi brigu te redovito čistiti i brisati. Dno školske torbe odličan je prenosnik svih bakterija i bolesti direktno u vaš dom. Stvari koje se ne mogu prati u perilici rublja, potrebno je prebrisati sterilnim vlažnim maramicama ili sterilizacijskom tekućinom barem jednom tjedno.

Važnost dugog i redovnog sna školarca

Iako je rutinu prije odlaska na spavanje potrebno ponuditi već i bebama, ona je iznimno važna kod vrtićke i školske djece. Nedostatak sna ili nepravilno spavanje mogu također utjecati na pad imuniteta i podložnost različitim bolestima. Rutina prije odlaska na spavanje trebala bi uključivati smirujuće aktivnosti poput čitanja slikovnice/knjige i kupanja, a mozak tako dobiva signale da se tijelo opušta i priprema na spavanje. Rutina prije spavanja ne bi smjela uključivati korištenje pametnih telefona, tableta, laptopa i igranje video igrica.

Preporučljivo je da djeca starija od godine dana spavaju noću između 11 do 14 sati, predškolci 10 do 13 sati, djeca školske dobi 9 – 11 sati, a stariji školarci i srednjoškolci oko 8 – 10 sati.

Važnost zdravih i uravnoteženih obroka

Uravnotežena i pravilna prehrana ključ je mentalnog zdravlja i fokusiranosti koja je od iznimne važnosti u školskoj dobi. Iako većina radije pribjegava brzinskim obrocima jer su dostupniji, brže pripremljeni, a i “svi ih vole”, njihova nutritivna vrijednost je mala te ne pruža dovoljno za mentalan i fizički razvoj školarca. Osim toga, dobro je poznato da pojedine vrste voća i povrća su prirodna zaštita protiv mnogih bolesti i prehlada te izgrađuju čvrst imunitet. I vrlo važno je za sve, a posebno za školarce, ne preskakati doručak. Doručak poboljšava kognitivne mogućnosti u područjima budnosti, pozornosti, rješavanja problema i pamćenja.



Oterajte bol prirodnim lekom

Slikovni rezultat za bolovi




sprobajte narodne lekove koji su veoma efikasni i svima dostupni. Napravite prirodne preparate za bol u grlu, dijareju i upalu bešike po receptima starim više od 3.000 godina.


Bol u grlu

Zbog virusne prehlade, prevelikog naprezanja glasa ili suvog vazduha, grlo postaje nadraženo. U oporavku će vam pomoći:
Zeleni čaj s medom
– Prelijte kašičicu listova zelenog čaja šoljom proključale vode i ostavite poklopljeno oko pet minuta. Procedite čaj, dodajte kašiku meda i ispirajte grlo četiri puta dnevno po pet minuta.
Jaje sa susamom i šećerom
– Dobro umutite jaje s kašičicom susamovog ulja i pola kašičice šećera. Prokuvajte dva i po decilitra vode i, lagano mešajući, dodajte smesu i kuvajte pola minuta. Krem ohladite i pijte dva puta dnevno.

Dijareja

Do dijareje dolazi kada organizam pokuša da se oslobodi bakterija, virusa i određenih aditiva iz hrane koji su dospeli u organe za varenje. U tim situacijama treba da umirite stomak i da obnovite crevnu floru.
U tome će vam pomoći:
Barena jabuka
– Ogulite i očistite jabuku, isecite na kriške i kuvajte na pari dok ne omekša. Jedite jednu dnevno.
Pečeni zeleni čaj
– U suvom tiganju prepecite, uz stalno mešanje, kašičicu zelenog čaja, pa ga prespite u šolju i prelijte sa dva i po decilitra prokuvane vode. Ostavite da odstoji pet minuta, procedite i popijte. Dnevno treba da popijete dve šolje čaja.
Masaža stomaka
– Dlanom desne ruke masirajte stomak oko pupka. Povremeno nežno pritisnite, a onda ublažite pritisak. Masažu počnite od desne stane donjeg stomaka, pomerajte ruku do predela ispod desnih rebara, preko sredine ka rebrima na levoj strani i dalje prema levoj strani donjeg stomaka.


Upala mokraćnih kanala i bešike

Ovaj zdravstveni problem može i leti da vas zadesi. Upalu izazivaju bakterije, a prepoznaje se po karakterističnim simptomima kao što su pritisak u bešici, bol ili peckanje pri mokrenju. Pomoći će vam:
Sok od brusnice
– Svakodnevno pijte tri šolje soka od brusnice, čiji sastojci ubijaju bakterije i ne dozvoljavaju njihovo umnožavanje. Uz to pijte i dva i po litra vode, kojom ćete ubrzati izbacivanje bakterija.
Oblozi od luka
– Šaku belog dela mladog luka usitnite u blenderu i stavite na pamučnu krpu. Oblog držite sat vremena na pupku, osim ako se ne pojavi alergijska reakcija.
Sok od celera
– Tri puta dnevno pijte tri rakijske čašice soka od celera napravljenog u sokovniku.

Bolonjeze sos sa pireom od povrća

Slikovni rezultat za za bebe bolognese sos





Ovaj ukusan ručak biće idealan obrok za vašu bebu (ukoliko ona ima više od devet meseci), ali i za sve ukućane!

Potrebno je:

Bolonjeze sos:
15 ml (dve supene kašike) maslinovog ulja
1 crni luk, sitno seckan
1 beli luk, sitno seckan
500g nemasnog mlevenog mesa
1 rendana šargarepa
1 koren celera, sitno seckan
1 kašika peršuna
1 šolja seckanog paradajza

Pire:

1 kg krompira iseckanog na kockice
500 g karfiola
¼ šolje jogurta

Priprema

Bolonjeze sos
Zagrejte ulje u tiganju i propržite crni i beli luk dok ne omekšaju. Pomešajte sa mlevenim mesom i pržite dok ne porumeni. Dodajte šargarepu, celer, peršun i paradajz i dobro promešajte. Smanjite temperaturu i kuvajte dva sata.

Pire
Zasebno obarite krompir i karfiol. Pomešajte i izgnječite sve. Dodajte jogurt u slučaju da je masa gusta.

Služite uz bolonjeze sos.

Napomena: Ukoliko kuvate samo za bebu, ova količina biće dovoljna za osam do 10 porcija.

Pripazite! 5 skrivenih izvora aditiva E 621 koji izaziva debljanje

Slikovni rezultat za bolognese





Zdrava prehrana uključuje ravnomjernu konzumaciju raznovrsnih namirnica, a ponajviše svježeg voća, povrća i ribe. S druge strane, industrijski proizvedena hrana puna je aditiva koje mogu narušiti zdravlje pojedinca

Mononatrijev glutaminat (MSG) je prehrambeni aditiv koji se na deklaracijama obično označava kao E 621. Čest je dodatak industrijski proizvedenoj hrani na kojoj može biti naveden i kao pojačivač okusa.
U posljednjih nekoliko godina došao je na loš glas zbog negativnog utjecaja na fizičko, ali i psihičko zdravlje pojedinca.

Studije iz 1998. i 2000. provedene na miševima pokazale su da unos 2 do 4 mg mononatrijevog gluminata (MSG) po kilogramu, te u roku od pet dana može potaknuti proces debljanje, bez obzira koliko kalorija unijeli u organizam.

Istraživanja provedena u Japanu otkrila su da MSG potiče lučenje inzulina zbog čega smo gladni, kao i pohranu viška masnoća što dovodi do povećanja tjelesne težine. Povrh svega, neki ga povezuju kao poticatelja glavobolja, migrena i napada tjeskobe.

Želite li regulirati svoju tjelesnu težinu, stručnjaci savjetuju da dobro čitate deklaracije, ali i da ograničite unos namirnica koje skrivaju nedorečene količine aditiva.

1. Gotovi umaci

Dobar dio industrijskih umaka od rajčice, jaja, začinskog bilja ili soje sadrži mononatrijev glutaminat, koje najčešće miješamo s tjesteninom, rižom i drugim ugljikohidratima.

2. Kašice za bebe

MSG se često može naći i u hrani za bebe. Stavlja se u ovaj tip proizvoda u obliku pojačivača okusa.

3. Kocke za juhu i juhe u vrećici

Ima li išta bolje od krepke juhice u hladno popodne? Imate li prilike, jedite juhe kakve su kuhale naše bake. One iz vrećice ili u kocki obično sadrže mnoštvo aditiva.

4. Proteinski praškovi

Proteinski praškovi koji se koriste za gubitak kilograma i povećanje tjelesne mase također mogu sadržavati ovaj aditiv, a obično u obliku hidroliziranog proteina dobivenog od soje.

5. Veganske kobasice i pljeskavice

Alternativni izbor 'mesa' napravljenog od soje poput specijaliziranih veganskih kobasica i pljeskavica također može sadržavati E 621.









http://zadovoljna.dnevnik.hr/

Spas u zadnji čas: Torta koju možete napraviti za 15 minuta

Čokoladna torta gotova u trenu




Umjesto da blagdansko prijepodne provedete pored pećnice u kuhinji, slatki i brzi spas krije recept za čokoladnu tortu koju možete napraviti za petnaest minuta. Osim što je gotova u trenu, ova varijanta torte zdrava je verzija omiljene slastice

Recept koji će vam uštedjeti vrijeme i osigurati slatki zalogaj na blagdanskom stolu.

Sastojci za tortu: 

30 grama kakao praha
90 grama brašna (može i pirovo)
malo soli
prašak za pecivo
20 grama šećera ili prstohvat stevije
(imajte na umu da je stevia puno slađa od šećera i da vam treba znatno manja količina)
6 malih žlica kokosovog ili biljnog ulja
80 ml mlijeka po izboru ( rižino, kravlje, bademovo )
pola žlice ekstrakta vanilije


Način pripreme: 
Pomiješajte suhe sastojke. Potom dodajte tekuće i sve dobro pomiješajte. Smjesu stavite u manji kalup za torte te pecite 14 minuta u pećnici na 170 stupnjeva Celzija. Ukoliko je ipak želite malo dekorirati čokoladna glazura bit će brzo i efektno rješenje. U slast!

Friday, October 28, 2016

Varivo od boranije

varivo od boranije


Ovo je recept moje bake, gde se boranija kuva u vodi a začinjava pavlakom. Ovo varivo od boranije je recept bez mesa ali vi uvek možete dodati piletinu ili junetinu, naravno, prvo je izdinstati pa uraditi sve dalje prema receptu, ili ovako kao na fotografiji, poslužiti uz varivo pileće pljeskavice ili ćuftice.


Sastojci:
500 gr boranije, žute
1 glavica crnog luka
1 kašika brašna
1 puna kašika pavlake
1 čen belog luka
1 jaje
suvi začin, so i biber
50 ml ulja

Priprema:

Luk sitno iseckati i propržiti na ulju sa malo vode.

Boraniju oprati, očistiti i iseći.

Dobro oceđenu boraniju dodati luku, dodati vode da predje preko boranije 1cm, pa kuvati.

Kuvati sve dok boranije potpuno ne omekani uz povremeno dodavanje po malo vruće vode.

Kada je boranija mekana dodati sitno iseckan ili izgnječen beli luk.

Posle 10 minuta umutiti jaje, pavlaku i brašno sa 50 mll vode.

Skloniti boraniju sa vatre i polako istresati umućenu masu uz mešanje.

Vratiti na vatru da polako vri još 5 minuta, posuti peršunom i biberom pa poslužiti.

Prva godina života: učenje kroz povjerenje

Slikovni rezultat za baby




Želite da dijete bude sretno i pametno? Na vrijeme mu ponudite ono što je važno za razvoj mozga

Kad bi barem približno mogla naslutiti što se upravo odvija u njima, novorođenčad sigurno ne bi prespavala većinu dana s takvim zadovoljstvom. U glavama beba starih nekoliko tjedana se naime događaju velike promjene. Mozgovi im od rođenja rade punom parom. Dok su roditelji i dalje potpuno obuzeti blaženom novom srećom, mališani su se već uputili u smjeru budućnosti. Sve bebe su genetski progamirane da postanu pametne. Otpočetka im je zabavno učiti, a ako ih roditelji pri tom podržavaju, sve će biti u redu. Novorođenčad će postati pametni mali prvoškolci. No pred njima je za početak napeta prva godina u kojoj prolaze neke važne prekretnice.

Povjerenje oslobađa glavu

Iskonsko povjerenje naziv je čarobne riječi koja i male i velike ljude može dovesti do najvećih uspjeha. Volja za životom i učenjem urođena je svakom zdravom djetetu. No ono što mu je potrebno da bi razvilo sve svoje talente je sigurnost. Bebe mogu najbolje razumjeti i otkriti svijet kad osjećaju stalnu prisutnost i zaštitu roditelja ili drugih bliskih osoba. Samo tada se osjećaju sigurno. Naime, njihovi mali mozgovi rade osobito učinkovito kad uče opušteno pa mogu bez straha i stresa usvajati informacije iz okoline. Osobito važno u prvih dvanaest mjeseci: snažna unutarnja povezanost s mamom i tatom.

Osjećaj sigurne povezanosti, iz kojeg raste iskonsko povjerenje, razvije se u prvoj godini života. Onda kad dijete osjeća da ga se razumije i kad se odmah ispunjavaju njegove potrebe za hranom, toplinom, nježnošću i poticanjem. Priroda se pobrinula da sve majke i očevi intuitivno osjećaju što je potrebno djetetu. Povezanost nastaje kad roditelji vjeruju toj intuiciji, u interakciji s bebom – dodirom, vizualnim kontaktom, povjerljivim razgovorima. Roditeljima se ljubav koju daju djetetu uzvraća: u obliku oduševljenog smješka, zadovoljnog ciktanja dok se maze i grle, osjećaja da mogu umiriti svoje dijete te puno malih napredaka u razvoju koje mogu promatrati.

Učenje bez stresa

Živčane stanice bebinog mozga od rođenja željno preuzimaju sve signale i informacije koje do njih prodiru preko osjetilnih organa. Pokušavaju ih razvrstati tako što ih međusobno umrežavaju – stvaraju se veze, grade se prijenosnice (sinapse). Nastaju složene strukture koje djetetu omogućavaju spoznavanje povezanosti stvari i složenih pravila, izvođenje logičkih zaključaka i odgovarajuće djelovanje. Što su djeca starija, strukture su stabilnije.

Primjerice, ako sedmomjesečna beba želi crvenog medvjedića koji leži pred njom na podu, to za nju više nije problem. Impuls ide do mozga i proces se odvija: ispružiti ruku, otvoriti šaku, uzeti. Još prije tri mjeseca za to su bili potrebni silni napori. Malo po malo, izgrađuju se pojedina područja mozga. Svaki stupanj napretka u prvim mjesecima popraćen je stvaranjem novih veza. Za to bebi treba mira i samo onoliko podražaja koliko može preraditi.

Dovoljno vremena za produbljivanje znanja

Na početku su mjesta spajanja živčanih stanica još prilično labava. Učvršćuju se tek kad ih se ponovo potvrdi. Promatranjem: bebe vode unutarnju statistiku. Što ponovno zajedno nastupi, pripada zajedno. Primjer automobila: beba već dugo sumnja da svi automobili imaju kotače. Što vidi više automobila, njezina pretpostavka sve više prerasta u čvrsto uvjerenje. Ponavljanjem: svijet se sastoji od pokušaja i pogrešaka. Beba danima pokušava upecati dudu varalicu koja leži u njezinom krevetiću. Nekad joj to uspije slučajno. Njezini pokreti su sve sigurniji i jednom će zgrabiti dudu i suvereno je staviti u usta.

Neka samo odredi materijal za učenje

Svijet je veliki eksperimentalni laboratorij i mali uživaju u zadovoljavanju radoznalosti. Neprestano promatraju i eksperimentiraju. Pokazuju mami i tati što ih zanima. Od petog mjeseca života pokazuju ručicama, još ranije iskazuju radost kad vide poznato lice, prvim gugutanjem i tepanjem pozivaju na razgovor.

Roditelji koji ohrabruju
 
Glasan glas susjede? Zasljepljujući bljesak munje? Je li to opasno? Kratak pogled na mamu i tatu smiruje, njihovo opušteno držanje tijela, prijateljska mimika i tihi glas signaliziraju da je sve u redu. Znanstvenici ovo povratno osiguranje koje već tromjesečne ili četveromjesečne bebe traže kod svojih roditelja nazivaju “check back”. Što su maleni aktivniji, postaje sve značajnije.

Djeca nikad neće tako brzo učiti kao u prvoj godini života. Veliki mozak se u tom razdoblju utrostručava. Sve važne veze u različitim područjima mozga su uspostavljene i već imaju intelektualne spoznaje koje su temelj za njihov daljnji duševni razvoj. Počinju apstraktno misliti: krajem prve godine znaju da stvari postoje i onda kad ih oni ne vide. Mogu prizvati u pamćenje sliku mame i tate – i kad su odvojeni od njih.

To je važno za put u samostalnost: što se dijete osjeća sigurnije povezano, to stabilnije nosi u sebi slike svojih bližnjih i utoliko mu je lakši prvi korak u veliki svijet.

Najbolja škola: uradi sam
 Nije vam potrebna Mozartova glazba u dječjoj sobi i čitanje ozbiljne književnosti na glas. Igre koje ćemo predstaviti u nastavku i ono što dijete samo izabere od poticaja dostaju u potpunosti. Tajna kasnijeg uspjeha u školi leži u tome da se djeci zarana dopusti da sama isprobaju kako stvari funkcioniraju. Kad roditelji pokažu djetetu kako se iz drvenih kockica pravi toranj, ono je možda nakratko fascinirano – no čini veći korak u razvoju kad samo shvati kako se kockice slažu jedna na drugu. Mala pomoć je naravno dopuštena.

Minhenska znanstvenica koja se bavi proučavanjem beba, profesorica dr. Mechthild Papousek, kaže: «Sve što pokažemo djeci, ona to ne mogu više učiti.« Uključujući da se djetetu ne gura zvečka u ruke, nego da ga se pusti da samo posegne za njom. Mali ljudi koji se naprežu postižu veći napredak. U načelu vrijedi: djeca najviše uče kad sama preuzmu inicijativu i aktivno stupe u dijalog s okolinom.

Podrška djetetu u prvoj godini života

* Prilagodite se djetetu i nek vas vode njegove potrebe. Dajte mu ljubav, blizinu i nježnost
* Razgovarajte s njim. Spremno je kad se okrene prema vama i ručice su mu opušteno otvorene. Ako   mu je dosta, okrenut će glavu
* Od trećeg mjeseca možete bebi pokazivati šarene predmete i slike, idealna je pokretna viseća        igračka iznad krevetića
* Od šestog mjeseca možete razgovarati s bebom. Kad nešto kažete, odgovorit će gugutanjem
* Igre prstima i škakljanjem vesele bebe od šest mjeseci nadalje
* Igre skrivača su idealne od sedmog mjeseca. Neka predmet nestane a onda ga opet čarolijom vratite


Mac and Cheese with Roasted Tomatoes

Baby Micah

Ingredients


Cooking spray
8 plum tomatoes (about 2 pounds), cut into 1/4-inch-thick slices
1 tablespoon olive oil
1 tablespoon minced fresh thyme
3/4 teaspoon salt, divided
4 garlic cloves, thinly sliced
1 pound uncooked multigrain whole-wheat elbow macaroni
2.25 ounces all-purpose flour (about 1/2 cup)
5 cups 1% low-fat milk
1 1/2 cups (6 ounces) shredded extrasharp white cheddar cheese
1 cup (4 ounces) shredded fontina cheese
1/2 teaspoon black pepper
1/2 cup (2 ounces) grated fresh Parmesan cheese
1/3 cup dry breadcrumbs

Preparation

1. Preheat oven to 400°.

2. Cover a baking sheet with aluminum foil, and coat foil with cooking spray. Arrange tomato slices in a single layer on baking sheet. Drizzle oil over tomatoes. Sprinkle with thyme, 1/4 teaspoon salt, and garlic. Bake at 400° for 35 minutes or until tomatoes start to dry out.

3. Cook pasta according to package directions, omitting salt and fat. Drain well.

4. Place flour in a large Dutch oven; gradually add milk, stirring with a whisk until blended. Cook over medium heat 8 minutes or until thick and bubbly, stirring constantly with a whisk. Add cheddar, fontina, remaining 1/2 teaspoon salt, and pepper, stirring until cheese melts. Remove from heat. Stir in tomatoes and pasta. Spoon into a 13 x 9–inch baking dish coated with cooking spray. Combine grated Parmesan cheese and breadcrumbs; sprinkle over pasta mixture. Bake at 400° for 25 minutes or until bubbly.

For baby: Omit black pepper. Serve spoonfuls in a small bowl. Cut the tomatoes and macaroni, if needed, into bite-sized pieces.





Zeleni pire od karfiola i blitve

Kuvar za bebe: Zeleni pire od karfiola i blitve

Ovu kašicu od povrća možete davati bebi već sa sedam meseci starosti.

Potrebno je:

•    šaka cvetova karfiola
•    četiri lista blitve
•    dve kašike pirinča
•    kašika maslinovog ulja
•    kuvano žumance (za bebe starije od osam meseci!)


Priprema

1.    U malo vode kuvati pirinač. Kad je polukuvan, nakon desetak minuta kuvanja, dodati šaku  cvetova karfiola i kuvati još pet minuta.

2.    Tada dodati četiri lista blitve koji su prethodno oljušteni od bele drške i sve kuvati još pet minuta.

3.    Po potrebi se može dodavati voda ukoliko pirinač svu upije, ali ne previše.

4.    Nakon kuvanja, sve izblendirati, dodati kašiku maslinovog ulja i umešati kuvano žumance.






http://www.yumama.com/