loading...

Oblatne s Jaffa keksima

 Ukusan kolač s Jaffa keksima i oblatnama koji se zaista brzo priprema, ali i zaista brzo nestaje s tanjura... Svakako provjerite naš slatk...

Thursday, August 31, 2017

Momak iz Zürich-a! Zivot u dvoje

599fff455a4e9.png







Živim i radin u Cirihu i ovim putem bih zeleo da upoznam ozbilju devojku radi veze i kasnije braka!! Zamolio bih sve ozbiljne devojke do 34 godine i bez dece da se jave bez ustrucavanja a isto tao osobe sa raznim psihičkim problemima i ostalim kompleksima zamolio da me ZAOBIDJU!!

Hvala.

Kontakt Viber ili Whatsapp 0041767665035 ili 00381638425330 posto sam trenutno u Beogradu kuci na godisnjem odmoru.. na svsjcarskom broju koristim viber,whatsapp.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sinisa Mirkovic
Zurich, Svajcarska

Wednesday, August 30, 2017

Usvojila je 2-godišnju djevojčicu, a njene prve riječi slomile su joj srce


Slikovni rezultat za 2-godišnju djevojčicu




Jedna žena je riješila da sa svima podijeli dvije srceparajuće riječi koje je izustilo njeno dvogodišnje usvojeno dijete i koje su joj slomile srce.

Odluka da postanete hranitelj istovremeno je i nagrada i iskušenje s vremena na vrijeme. Dijete koje dolazi u hraniteljsku porodicu već je prošlo kroz teška vremena. Zato je ogroman izazov da sa njim uspostavite normalan odnos i vezu, naročito ako je dijete bilo u više hraniteljskih porodica, čekajući da se vrati roditeljima ili da ga neka porodica usvoji. Jedna žena je riješila da sa svima podijeli dvije srceparajuće riječi koje je izustilo njeno dvogodišnje usvojeno dijete i koje su joj slomile srce.
Kada tako mlado dijete uđe u hraniteljski sistem, ono je u razvojno stadijumu, ali stvari koje uči mogu se razlikovati od stvari koje inače uče djeca u tom dobu. Zaplakaćete i sami kada čujete zašto je majka ove usvojene male djevojčice grcala u suzama i zašto je ova priča toliko puta podijeljena na društvenim mrežama.

Ona kaže da je djevojčica ušla u njen dom sa osmijehom na licu i puna samopozdanja kao da zna šta radi. Iako stara samo dvije godine,već pet mjeseci je bila u hraniteljskom sistemu i živjela u čak četiri hraniteljske porodice. “Ćao, slatkice, ja sam Džejmi”, rekla je djevojčici spuštajući se na koljena, “toliko sam srećna što ćeš živjeti sa nama. Hoćeš li da upoznaš drugu djecu?”

Džejmi je rekla da su ostala usvojena djeca voljela pridošlice i uživala da im budu turistički vodiči u novom domu. Uvijek je bila ponosna kada bi vidjela kako se ophode prema novajlijama i govore stvari poput: “ Ovdje si! Hoćeš li da vidiš svoj krevet? Volim te!”, činivši tako da se novo dijete osjeća kao kod kuće. “Ništa me ne čini ponosnijom nego da ih gledam kako to rade”, napisala je. “Ništa ne čini da ih osjećam više kao sopstvenu djecu nego gledajući ih u tim situacijama.” Nakon što je desetak minuta lutala sa ostalom djecom, djevojčica je pobjegla nazad u sobu rekavši Džejmi dvije riječi zbog kojih se duboko zamislila.

Iako je upoznala prije samo deset minuta, djevojčica je utrčavši u sobu rekla Džejmi “Pogledaj, mama!”. Tada je Džejmi shvatila da djevojčica misli da riječ “mama” znači odrasla ženska osoba u kući. Nakon toliko različitih hraniteljskih porodica, ova riječ je za nju dobila sasvim drugačije značenje. Džejmi je bilo jasno da je mama za djevojčicu osoba koja ti sipa sok i doda stvari koje sama ne može da dohvati. Ovo je značilo da je djevojčica imala pet mama za pet mjeseci. Za to vrijeme, ona nije imala šanse da nauči šta mama zaista predstavlja.

Ova dvogodišnja djevojčica ima biološku majku koja se svim silama trudi da je vrati. Ima i majku hraniteljku spremnu da uskoči i pomogne u svakom momentu. Zbog toga se Džejmi nada da će djevojčica naučiti istinsko značenje riječi “mama”. Na kraju, kaže: “Mama je tu da bude rame za spavanje, da ljubi ogrebana koljena i da te uči abecedu.” Takođe je napisala da biti mama znači sigurnost, posvećenost i ljubav za cijeli život. Ima još dovoljno vremena da ova djevojčica nauči da mama nije ime za žensku osobu koja ti pomaže, i ona će, zapravo, imati mamu vrlo uskoro.

Idealna prehrana i fitoterapija za dijabetičare

prehrana i fitoterapija za dijabeticare




Naravno, niti jedna bolest nije slatka, nitko ne želi biti bolestan, no ovdje ću vas upoznati sa stvarno slatkom bolešću, a to je Diabetes mellitus ili šećerna bolest. Šecer tj. GUK (glukoza u krvi ) je povišen, a i urin je sladak, jer se višak glukoze izlučuje iz organizma putem bubrega. Priroda se pobrinula za tu slatku bolest i dala nam je gorke biljke da je liječimo


Zapamtite najvažniju stvar za zdravlje – jetra, žuč, gušterača, pa i nas želudac baš i ne vole slatko. Više im odgovara gorak okus koji potiče lučenje želučanog soka, enzima, potiče probavu tj. metabolizam, a i ne opeterećuje gušteraču na lučenje inzulina.

Idealna prehrana za dijabetičare

S obzirom da je sećerna bolest metabolička bolest u kojoj imamo poremećaj metabolizma i masti i šećera i bjelančevina, pravilna prehrana, da ne kažem dijeta, jedan je od najvažnijih faktora za zdravlje. U zabludi su oni koji misle da dijabetičar ne smije jesti slatko. Smije jesti sve. I mora jesti sve. Ali otprilike u omjeru 40% proteina, 30% masti, 30% ugljikohidrata. Svakako treba birati kvalitetne masnoće, ali i ugljikohidrate manjeg glikemijskog indeksa, tzv. spore ugljikohidrate.

Umjesto bijelog šećera, kolača od šećera i bijelog brašna, bombona i čokolade, treba birati crnu čokoladu, kolače s intergralnim sastojcima, cimetom i ostalim začinima, treba birati cijelozrnate žitarice.... Povrće je više manje dozvoljeno sve. Voće treba izbjegavati. Dnevno su dozvoljene dvije voćke veličine prosječne jabuke, pomogućnosti citrusi.

Navečer je najbolje jesti samo proteine koji će izgrađivati mišiće (meso, jaja,mlijeko i mliječni proizvodi), a ne ugljikohidrate koji će se preko noći pretvoriti u salo.


Fitoterapija za dijabetičare

Maslačak list ili još bolje korijen, iskopan u jesen (jer je tada bogatiji inulinom) pomaže gušterači u manjem lučenju inzulina. Vodopija ili cikorija, također bogata inulinom. Zato je i kava od cikorije, instant za bijelu kavu, odličan doručak ili večera za dijabetičara. Oman, gorki korijen, sličnog je djelovanja kao i maslačak i vodopija. Borovnica list bogata je mirtilinom koji također štiti gušteraču od pretjeranog lučenja inzulina i uravnotežuje metabolizam.

Kod dijabetičara moramo pomoći i slabijoj cirkulaciji biljkama kao što su kopriva, preslica, zlatnica, breza, grah komusine... To su ujedno i diuretičke biljke koje će pojačati bubrežnu funkciju, a bubrezi su često kod dijabetičara zahvaćeni bolešću, tj. oštećenjima koja proizlaze iz povišenih razina sećera koji stalno cirkulira krvlju. I čaj od šipka ili hibiskusa će biti odličan jer će organizmu donijeti C vitamin, antioksidans za naše stanice.

Važne su i metvica, matičnjak, lavanda, hmelj ili kamilica, gospina trava - biljke koje smiruju stres i nervozu, olakšavaju san, ali i spuštaju tlak koji je često povišen kod dijabetičara.

Ove biljke nabrajam samo informativno jer svaku terapiju pripremam individualno, pa će o dijagnozi, godinama pacijenta, komplikacijama, kronicitetu bolesti i anamnezi ovisiti koje ću biljke staviti u čaj, kapljice, kremu, tonik, kupku... Promijenite prehranu, šetajte i krećite se što više na svježem zraku, uživajte u prirodi. Budite i dalje slatki, ali kao osobe. A vrijednosti šećera u krvi ipak održavajte u granicama normalnih vrijednosti, po mogućnosti ispod 8.

Tuesday, August 29, 2017

Srce mi ubrzano kuca – što štitnjača ima s tim?

Slikovni rezultat za Srce mi ubrzano kuca







Mnogi se začude kad čuju kako je glavni krivac za njihove probleme gubitka kose, drhtanja ruku, neugode prilikom boravka u toplim prostorijama ili poremećaja probave i sna - mala žlijezda štitnjača.

Štitnjača se nalazi u vratu, otprilike ispod grkljana. Iako male veličine, ima itekako značajnu ulogu u čovjekovoj fiziologiji.

Hormoni koje štitnjača stvara su T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin). Ta dva hormona daju ritam cijelom tijelu i snažno utječu na naš život.

U slučaju stvaranja previše hormona, dolazimo u stanje koje se zove hipertireoza. Posljedica prevelike prisutnosti hormona T3 i T4 je ubrzan rad cijelog organizma. Ubrzan rad crijeva uzrokuje proljev, ubrzan metabolizam potiče mršavljenje, a ubrzan rad srca očituje se njegovim snažnim lupanjem, nesanicom, nervozom, mršavljenjem itd.

U obrnutom slučaju, kad štitnjača stvara premalo hormona, dolazimo u stanje koje se zove hipotireoza. Obilježava ga stalni umor, pospanost, sporiji rad crijeva (opstipacija), zadržavanje tekućine u tijelu (vaga pokazuje više!), opadanje kose i kosa koja se češće masti...

Sada se možemo zapitati što je to što određuje kako će štitnjača raditi.

Hormon jedne druge male žlijezde, hipofize, određuje rad štitnjače. Taj se hormon zove TSH (tiroideja stimulirajući hormon). Dakle, hipofiza „osluškuje“ rad organizma i ako otkrije da je učinak hormona T3 i T4 preslab, brzo stvori dodatni TSH i pošalje ga do štitnjače kako bi je natjerao na stvaranje više T3 i T4.

U obrnutom slučaju, ako je razina hormona T3 i T4 u organizmu previsoka i on je zasićen njihovim učinkom, hipofiza stvara manje TSH pa je i manje poticaja štitnjači da stvara dodatni T3 i T4.
Radi bolje kontrole rada vaše štitnjače, obratite pozornost na sljedeće pojmove na vašem nalazu:

T3 - trijodtironin
T4 - tiroksin
TSH - tiroidea simulirajući hormon
fT3 - slobodna frakcija T3 (ukoliko već uzimate lijekove za štitnjaču)
fT4 - slobodna frakcija T4 (ukoliko već uzimate lijekove za štitnjaču)
A-TPO - mikrosomalna protutijela štitnjače
A-Tg - tireoglobulinska protutijela štitnjače

Zaključak:

hipertireoza: povišeni T3 i T4, a snižen TSH
hipotireoza: sniženi T3 i T4, a povišen TSH

Preporučuje se, osobito ženama, započeti s pregledima hormona štitnjače u 35. godini života i ponavljati ih svakih 5 godina. U slučaju gore navedenih simptoma, svakako obavite ovu pretragu. Možda otkrijete rješenje problema koji vas već dugo muči.

Nema razloga za sram! Situacija u seksu koje se plaše i žene i muškarci

Povezana slika






Prema mnogim istraživanjima, seks tijekom menstruacije našao se visokom mjestu liste najvećih neugodnjaka u spavaćoj sobi.
Ženama je ideja seksa tijekom menstruacije često odbojna jer je prvo na što pomisle "nered" koji se može dogoditi u toj situaciji.

Istodobno se srame priznati da je njihova želja za seksom tih dana u mjesecu izrazito velika, a razlog za to je navala hormona koja se događa tijekom menstruacije.

S druge strane, muškarcima je neugodno priznati partnerici da ih menstruacija ne odbija od seksa.

Postoji puno mitova i zabluda o seksu tijekom menstruacije, a u nastavku pročitajte sve što morate znati o tome.

1. Liječnici ga odobravaju. S medicinske strane nema prepreka za seks tijekom menstruacije. "Partneri mogu slobodno nastaviti sa seksualnim odnosom tih dana u mjesecu, dokle god je ženi ugodno u toj situaciji. To je potpuno normalno i sigurno za oba partnera", rekla je za Health doktorica Tara Ford iz Medicinskog centra za žensku seksualnost u New Yorku.

2. Mogao bi vam se svidjeti. Razina estrogena i testosterona niska je u prvom danu menstruacije, ali onda se počinje dizati. S rastom hormona događa se i veliki rast seksualne želje pa se mnoge žene lako uzbude tijekom menstruacije.

Naravno, one žene koje imaju teške menstruacije popraćene bolnim grčevima ne mogu se fokusirati na seksualno zadovoljstvo, ali mnogi stručnjaci kažu da je upravo orgazam ‘tableta protiv bolova’ koja im može pomoći u ublažavanju menstrualnih grčeva.

3. Nemojte zaboraviti na zaštitu. Neki muškarci raduju se seksu tijekom menstruacije jer misle da žena tijekom nje ne može zatrudnjeti pa ne trebaju koristiti kondome. Upravo je to jedna od najvećih zabluda.

Kod žena čija menstruacija traje više od 6 dana može se dogoditi poklapanje s ovulacijom, a uz to spermatozoidi mogu preživjeti od 3 do 5 dana pa može doći i do nenadanog začeća.

Puding torta sa šumskim voćem - bez pečenja


puding torta sa sumskim vocem


Sastojci:


Podloga od keksa:

- 350 g čajnog keksa (npr. Petit beurre)
- 150 maslaca
- 50 g mliječne čokolade
- prstohvat soli
- 1 vanilin šećer
- 1 žlica šećera u prahu
- 10 žlica mlijeka

Puding krema sa šumskim voćem:

- 800 ml mlijeka
- 4 praška za puding s okusom vanilije
- 150 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 450 g zamrznutog šumskog voća
- 200 g Milerama

Bijela krema:

- 300 ml slatkog vrhnja
- 200 g Milerama
- 1 vanilin šećer
- 1 žlice šećera u prahu

Priprema:  Kekse sameljite, a maslac i čokoladu otopite na laganoj vatri. Keksima dodajte otopljenu smjesu i sve ostale sastojke pa dobro izmiješajte. Smjesu od keksa utisnite na dno kalupa za torte (26-28 cm) kojeg ste prethodno obložili masnim papirom. Šumsko voće odledite, dobro ocijedite pa izmiksajte u blenderu tako da dobijete pire. Prašak za puding razmutite s malo mlijeka, a ostatak mlijeka zajedno sa šećerom zagrijte do vrenja. Dodajte razmućeni puding i kuhajte ga na laganoj vatri dok se ne zgusne. Vrući puding pomiješajte s mileramom, a zatim umiješajte i pire od šumskog voća.

Istresite kremu na priremljenu podlogu od keksa pa ostavite tortu neka se ohladi na sobnoj temperaturi. Za pripremu bijele kreme slatko vrhnje lagano izmiksajte pa pomiješajte s mileramom i šećerima. Vrh torte premažite bijelom kremom pa spremite tortu u hladnjak na 5 sati. Prije posluživanja tortu dodatno ukrasite po želji.

Ova beba je senzacija u Turskoj: Nisam mogao a da ne zaplačem od sreće






Cinar Engin je specijalna beba iz Turske koja je “odlučila” da svojim roditeljima na rođenju zahvali na neubičajeni način, prenosi portal Noizz.rs. Kada je Cinar došao na svijet, rodio se sa belegom u obliku srca na čelu.

“Po rođenju, kada ga je babica očistila od krvi, vidio sam njegovo obilježje. Bio sam iznenađen. Kada sam mu se približio vidio sam da ima mladež u obliku srca. Nisam mogao a da ne zaplačem od sreće”, rekao je njegov tata Murat Engin.

On je rekao da su sestre iz porodilišta u Ankari jurile do Cinara kako bi napravile selfi sa njim i dobio je nadimak – beba ljubavi.

Mališa sada ima dvije godine, ali nastavlja da privlači pažnju i dalje.
“Kada šetamo, svi ljudi se osmjehuju kada ga vide. Prosto ga obožavaju”, izjavio je ponosni tata.

Monday, August 28, 2017

Koliko je zdravo smrznuto povrće i voće?

Slikovni rezultat za smrznuto povrće i voće?






Čini se da bi određene vrste smrznutog povrća i voća mogle biti zdravije od svježeg povrća i voća, koje je odstajalo nekoliko dana… No, uvijek postoji ali…

Zimsko vrijeme najčešće pretpostavlja oskudicu svježeg voća i povrća, a i ono koje se nudi, često je vrlo loše kvalitete, tretirano raznim sredstvima kako bi se što duže održalo, upitnog porijekla i nadasve skupo.

Alternativa je smrznuto povrće i u manjoj količini voće, koje isto tako je iz uvoza, iako je na njima marka hrvatskih proizvođača. Zbog toga se postavlja pitanje, što je na kraju zdravije – smrznuto ili svježe povrće i voće?

Što je pokazalo istraživanje?

Vjerovali ili ne, istraživanja su pokazala da je određeno smrznuto povrće i voće čak i zdravije od svježega. Naime, smrznuto povrće i voće upravo zbog toga jer se smrzava posebnim metodama vrlo brzo nakon branja zadržava više vitamina, minerala, antioksidansa i drugih hranjivih sastojaka, nego neko svježe povrće i voće koje stoji nekoliko dana.

Prednosti smrznutih namirnica

Proces brzog smrzavanja sprečava razvoj bakterija, koje uzrokuju kvarenje i trulež. Primjerice, istraživanja su pokazala da smrznuta brokula ima veće količine vitamina C, luteina i četiri puta više beta-karotena nego svježa brokula koja je stajala tri dana. Smrznute mrkve imale su tri puta više luteina i dvostruko više beta-karotena, te su imale visoke razine vitamina C i polifenola. Kod smrznutog graška i borovnica pronađene su više koncentracije vitamina C i polifenola. S druge strane, svježi se špinat ipak pokazao boljim od smrznutog špinata.

Svakako, gledajući u globalu, ne morate previše brinuti brinuti kada je u pitanju smrznuto povrće i voće provjerenih proizvođača. Važnija je redovita konzumacija voća i povrća, te raznolika prehrana.

Nedostatci smrznutog voća i povrća

Naravno, ono što je isto tako važno jest porijeklo određene hrane, te na koji je način ona uzgajana i tretirana za vrijeme rasta. Zasigurno je svježe povrće iz domaćeg ili ekouzgoja zdravije, upravo zbog njegovog tretiranja, pa i po cijenu manje količine vitamina i drugih hranjivih sastojaka, ako odstoji nekoliko dana.

Također, ne znači da su određene patogene bakterije nestale smrzavanjem, one se mogu vrlo lako aktivirati otapanjem hrane, pa je tu hranu potrebno dobro termički obraditi, čime ona gubi svoja određena hranjiva svojstva. Jednako tako, činjenica je da smrznuta hrana nije toliko ukusna kao svježa hrana.

I na kraju, svakako treba izbjegavati bilo koju vrstu smrznute procesuirane hrane. Svježe smrznuto voće i povrće – da, procesuirano povrće i voće – ne, ili vrlo rijetko, ako baš nemate drugog izbora.

Dark Chocolate Cake



While it takes slightly longer to prepare this recipe than a box mix, the resulting moist, delicious cake makes it VERY worth the little extra time. I consider this 'perfect' chocolate cake. This cake is excellent with both with Butter Cream Icing (Buttercream Frosting) and Chocolate Buttercream Frosting (the dark flavor version). (I use Decorator Buttercream Icing when I'm decorating the cake.) 


I love how the leftovers are still moist even a day or two later. (I store my loosely covered with plastic wrap.) My father adores this cake with Butter Cream Icing (Buttercream Frosting) on it. For his birthday, Father's Day etc. I make him cupcakes with the icing on them and individually wrap them. He keeps them in his freezer for when he wants "a piece of cake". He claims they are as good as when they are fresh. (Even though it isn't where I got the recipe from so I can't vouch for it, reviewers have said it is the recipe on the Hershey's cocoa can. I would recommend using their Special Dark Cocoa if possible.)



INGREDIENTS

* 2 cups sugar
* 1 3⁄4 cups flour
* 3⁄4 cup baking cocoa (dutch process or dark cocoa preferably)
* 1 1⁄2 teaspoons baking powder
* 1 1⁄2 teaspoons baking soda
* 1 teaspoon salt
* 2 eggs
* 1 cup milk
* 1⁄2 cup vegetable oil
* 2 teaspoons vanilla extract
* 3⁄4-1 cup boiling water (see note below)



DIRECTIONS

Heat oven to 350°F.

Grease and flour two 9 inch round baking pans or one 13x9 inch pan.

In large mixer bowl, stir together dry ingredients.

Add eggs, milk, oil, and vanilla; beat on medium speed for 2 minutes.

Stir in boiling water by hand (batter will be thin). NOTE: I have tried it with 1/2 cup, 2/3 cup and 3/4 cup boiling water and we prefer it with less than 1 cup water. I usually use between 2/3 & 3/4 cups. 

The cake is still very moist but it doesn't seem to "fall" as much as it cools. This might have to do with our high humidity or brand of flour or other factors so I don't know if it will work for everyone.

Pour into prepared pan.

Bake 30 to 35 minutes for round 9-inch pans, 35 to 40 minutes for rectangular pan or until wooden pick inserted in center comes out clean. (Do not use 8-inch pans or the batter will overflow.).

Because they have a tendency to overflow if you fill them more than 2/3 full, I usually get about 27-28 cupcakes per batch. Bake for approximately 18-20 minutes.

Cool 10 minutes; remove from pan to wire racks.

Please note: baking cocoa isn't hot chocolate drink mix! Baking cocoa contains no sugar and it is found on the baking aisle. Chocolate drink mixes that you add to milk or water to drink WILL NOT work in this recipe.




Posao pomoćnog radnika za rad u vrtlarstvu-Njemačka-Lilienthal bei Bremen


Povezana slika






Opis: Traži se što je prije moguće pomoćni radnik za rad u vrtlarstvu. Bitno je da imate dobre govorne vještine njemačkog jezika. Radno iskustvo je prednost. Treba da pošaljete svoj CV zajedno sa slikom. Molimo da navedete referentni broj oglasa pri slanju: 10000-1155740376-S

Vrsta ugovora: Puno radno vrijeme
Početni datum: Hitno!
Oglas je i za ljude:
*sa EU pasošom
*bez EU pasoša ( Na sljedećem linku pogledajte dodatnu papirologiju za predavanje vize u ambasadi:
https://www.euskola.com/pogledajte-koji-vam-dokumenti-trebaju-od-01-01-2016-prilikom-predaje-za-vizu/


Poslodavac:
A&M
Mooringer Str. 16, 28865 Lilienthal bei Bremen, Worphausen, Deutschland
Telefon: +49 (47 92) 9 87 91 99
Fax: +49 (47 92) 95 51 16
Mobil: +49 (1 73) 1 78 44 50
Obavezno navesti referentni broj oglasa pri slanju
Osoba za kontakt: Herr Axel Mitterer

Kako se prijaviti: Poslati molbu + životopis na gore navedenu adresu poslodavca ili na kontakt telefon (sve mora biti napisano na Njemačkom jeziku), za više detalja na Njemačkom jeziku kliknite na sljedeći link:https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html;jsessionid=ZpIpMZOTtJq1gvZGvPESpV9g4n4AID3QChM3Yc8Ruv3-LzU2Ui9M!687763515?&bencs=kmBdXWe7YPPhbMegv6ftSCk%2F%2Fx4LbpSyYHAeiEm6kiHYWwKXOOgw0m1XtP9bYwk5&bencs=r%2BXWPivRW8WF9%2BUk5xbnjH%2B64QeZwJeIiiuIOQZPJOCz1drsSLGqtyL%2FpAt1dskVdw1eC4s5xFc3mPAD%2BwKPHQ%3D%3D&bencs=PpjfBncakd61JzAlM6yX5D9nIfohCx%2BD4P6ozkRD75K3w0r%2Bnc0WCyHgQVLAMPMSGonHCa0pDa0oXUBiYQGwZ3FFt0Itr1jDIZWuzfsb9PY%3D&bencs=fXvcOnxiVrpcaCEct7Z2n5nDTIuxt0Ac8vLGUgnDzUBDyWOkr38v1jGm2t2H7qhB



Ispovest: Pijavice su mi izlečile štitnu žlezdu

36436_Zorica-Ivanova_070313_Ras-Foto-Emil-Conkic-001





Kada su lekari Zorici Ivanovoj (60), pravnici iz Beograda, otkrili smanjenu funkciju štitne žlezde, bila je očajna. Iza nje su bile i dve operacije vratne kičme, od kojih se teško oporavljala. Klasični lekovi nisu puno pomagali, a bol je ponekad bio neizdrživ. A onda je otišla kod dr Natalije Gušlo Petrić, anesteziologa, akupunkturologa, homeopate i hirudoterapeuta, koja svoje pacijente leči pijavicama. Desilo se čudo! Za nekoliko tretmana funkcija štitne žlezde joj se povratila, a endokrinolog je prepolovio dozu hormona.

Zamalo da pobegnem dok sam stajala pred vratima ordinacije. Na kraj pameti mi nije bilo da ću jedva čekati drugi tretman i da će mi pijavice zaista spasiti zdravlje, kaže Zorica Ivanova
Ove čudesne životinjice su za mene božanske duše! Niko mi nije pomogao kao one. Već posle nekoliko tretmana pijavicama povratila mi se funkcija štitne žlezde, tako da mi je endokrinolog prepolovio dozu hormona, priča Zorica Ivanova (60), pravnici iz Beograda, dok se priseća svog prvog susreta sa malim, crnim crvima koji su joj promenili život.

Kada su lekari Zorici otkrili smanjenu funkciju štitne žlezde, bila je očajna. Iza nje su bile i dve operacije vratne kičme, od kojih se teško oporavljala. Klasični lekovi nisu puno pomagali, a bol je ponekad bio neizdrživ. A onda je od prijatelja čula za dr Nataliju Gušlo Petrić, anesteziologa, specijalistu akupunkture, homeopatije i hirudoterapije, koja svoje pacijente leči pijavicama. Odlučila je da pokuca na vrata njene ordinacije jer joj više ništa nije ulivalo nadu.

NIŠTA ME NIJE BOLELO

– Zbog zdravstvenih problema odlučila sam da probam nešto novo, nešto van klasične medicine. Tako sam se našla pred vratima doktorke Natalije. Pomisao kako pijavice gmižu po mom telu nije mi bila nimalo prijatna. Tresla sam se od straha i razmišljala da je najbolje da pobegnem. Tada su se otvorila vrata i doktorka Natalija me pozvala da uđem. Srce mi je tuklo kao ludo...

Zorica priznaje da u tom trenutku nije ni slutila da će uskoro s velikom radošću ići na svaki tretman.

– Doktorka mi je prvo strpljivo objasnila sve o hirudoterapiji. Posle pregleda stavila mi je pijavice na mesta koja je odredila. Osetila sam ih kao ubode komarca, ništa više. Dok je trajala terapija, pitala sam samu sebe kako ti crvi mogu da mi pomognu, ali mi je neki unutrašnji glas govorio da treba da pokušam. Posle terapije, koja je trajala oko sat vremena, bila sam jako umorna i pospana. Sutradan kada sam se probudila, osetila sam neverovatnu snagu, bila sam naspavana, puna energije, opuštena... Rešila sam da ipak ne odustanem. Danas sa velikom radošću odlazim u ordinaciju doktorke Natalije. Verujte mi da obožavam pijavice jer su mi povratile osmeh na lice, bolja mi je pokretljivost zglobova, imam lepšu kožu, oči su mi sjajnije, osećam se bolje, zadovoljnija sam. Pijavice su za mene božanske duše jer mi niko nije pomogao kao one. Svako može da pokuša i vidi uspeh, zato što je efekat vidljiv već posle prvog tretmana.

Dr Natalija Gušlo Petrić, anesteziolog, specijalista akupunkture, homeopatije i hirudoterapije, otkriva sve prednosti lečenja pijavicama.

– Već posle nekoliko terapija pijavicama nestaje bol u donjem stomaku. Tri, četiri meseca su dovoljna da se normalizuje menstrualni ciklus, smanji debljina endometrija, kao i dimenzije materice. Zahvaljujući pijavicama, nestaju ciste i vrlo često žena ostaje u drugom stanju posle dužeg perioda neplodnosti. Recimo, egipatska kraljica Kleopatra zatrudnela je baš zahvaljujući pijavicama. Zbog toga su one iscrtane na zidovima faraonskih grobnica. Hirudoterapija normalizuje metabolizam, poboljšava rast kose i zaustavlja osteoporozu. Ne isključuje druge metode lečenja, a uspešno ih dopunjuje.

Pijavica je odlična kao profilaksa kod zapaljenskih oboljenja, ateroskleroze, tromboze krvnih sudova mozga, u otorinolaringologiji nakon operacija na oku...

Međutim, njoj ne smeju da se podvrgnu jedino osobe obolele od hemofilije i drugih bolesti krvi.



ČAK NI BORE NEMAM VIŠE

Zorica kaže da se na vlastitom primeru uverila da pijavice mogu da očiste organizam, izleče bolest, ali i da nas podmlade.

– U zoni koju određuje lekar ova pametna životinjica nepogrešivo pronalazi biološki aktivnu tačku i prilepljuje se baš na to mesto i na njemu izaziva mehanički nadražaj. Doktorka mi je objasnila da pijavica može da se stavi na akupunkturne tačke, čakre i na bolna mesta. Ona onda ubrizgava u krv jedinstven kompleks fermenata koji stimulišu unutrašnje organe, ozdravljuju ih i podmlađuju. Njeni fermenti u koži izazivaju raspad starog kolagena i zamenjuju ga novim elastičnim, što se vidi kao efekat liftinga i smanjenja bora već posle tri ili četiri terapije. Nakon tretmana pijavicama smanjuje se otečenost i normalizuje cirkulacija krvi – priča Zorica.

PIJAVICE ZASLUŽUJU SPOMENIK

Ona kaže da joj najviše poverenja uliva činjenica da je Ministarstvo zdravlja u Rusiji priznalo hirudoterapiju kao oficijalnu medicinsku metodu lečenja.

– Koliko Rusi poštuju pijavice i njihova lekovita svojstva, najbolje govori podatak da su joj u Sankt Peterburgu podigli spomenik. A tako i treba! Rusi vekovima koriste pijavice u kozmetici. Njihove carice su pre balova stavljale pijavice iznad ušne školjke, posle čega su im obrazi bili rumeni, a one vedrije i pune energije. Danas mnoge holivudske zvezde koriste pijavice za zdravlje i lepotu, a među njima i Demi Mur, koja je, kao i ja, opsednuta ovim čudesnim crvima. Doktorka mi je objasnila da je pijavica u stvari crv koji se hrani krvlju i u prirodi napada tritone, žabe i druge životinje. U ustima ima tri vilice sa zubićima pomoću kojih seče kožu i sisa krv u obimu od pet do 15 milimetara – fascinirana je Zorica.

Sunday, August 27, 2017

Strawberry Lime Mojito Cheesecake Recipe


How to make Strawberry Mojitos at Home






I don’t know what I should say before I write about this dessert but you have to try it yourself. All I can say is ‘it surely is a family favourite treat’. Have a look:


Ingredients:

Frozen strawberries: 10 ounces
Fresh strawberries: 16 ounces
Fresh lime juice: 1 cup
Whole eggs: 2 large
Egg yolks: 6
Coconut oil: 1/3 cup
Coconut cream: ½ cup
Tapioca starch: 2 tbsp.
Raw honey: ½ cup
Coconut sugar: ¾ cup
Butter: 6 tbsp. melted
Almond flour: 2 cup
Medjool dates: 1 cup
Vanilla extract: 1 tsp.



Instructions:

Take a 9” cheese cake pan and grease with coconut oil and prepare the dough.
For Dough: Put almond flour, dates and vanilla extract in the food processor and blend until mixed well and forms a sticky mixture. Put this mixture in already greased pan and place in refrigerator meanwhile you prepare the cake filling
For Filling: Take a bowl and put softened butter and sugar and beat with electric beater add honey and keep beating until it forms a little runny smooth mixture. Now add all the eggs and egg yolks one by one and beat for 4-5 minutes until it is well mixed and in fluffy creamy texture.
Take another bowl and combine lime juice and tapioca starch and mix with a spoon until the starch is dissolved completely. Now add this mixture to the creamy mixture and run the beater again for 2-3 minutes to combine all the ingredients.
Now take a heavy bottom sauce pan and pour this mixture into it and cook over low-medium heat and constantly stir until the mixture is smooth and forms thick texture. Remove from the heat and add coconut cream and coconut oil in it and mix by folding with a spatula until it is mixed well.
Get the previously made crust out of the fridge and pour this creamy mixture over it and refrigerate overnight or for 5-6 hours. I prefer overnight so it will settle properly.
Now liquefy the frozen strawberries in a bowl and press over strainer until you get a fine ½ cup of strawberry juice. Set aside the drained strawberries we will be using them later. Add the remaining 1 tbsp. of tapioca starch in strawberry starch and heat the mixture until it is thick and smooth. Now mix the drained strawberries in it and let it cool. When cool properly pour this mixture over the cheese cake. Now slice the strawberries and decorate the cake with fresh strawberry slices and return to refrigerator for further 2-3 hours.

Gluten-Free Chocolate Cake Recipe


Gluten-Free Chocolate Cake




Gluten is a mixture of some proteins found in wheat and grains like oats, barley, and other related items. Gluten basically meant glue which means it has something in it that makes the dough sticky and combined together to give chewy consistency. Gluten might have adverse reactions over some people and for people like these and for who are on a diet and avoiding gluten from their diets shouldn’t be sad about. Here is the recipe of gluten free Chocolate cake.

Ingredients:

Butter 2 cups (little for greasing)
Gluten free flour 2 cups (little for dusting)
Golden sugar 2 cups
Eggs 4 large
Baking powder 1 tsp. (Gluten free)
Vanilla extract 1 tsp.
Xanthan Gum ¼ tsp.
Cocoa Powder 6 tbsp.
Milk 3 tbsp.
 

For Icing and Filling:

Sugar 1- ¼ cups
Cocoa powder 4 tbsp.
Unsalted butter 6 tbsp.
Cream cheese 6 tbsp.
Raspberries a handful or 5-6 tbsp. (fresh)
A bar of dark chocolate to sprinkle and serve


Instructions:

1.  Preheat the oven and grease two normal sized round cake pans with butter and dust the sides of it with gluten free flour and set aside.
 2.  In a large bowl beat butter and sugar, until it forms creamy and fluffy texture. Now add eggs and vanilla extract and beat well until smooth.
3.  Now pour gluten free flour, cocoa powder, xanthan gum and baking powder in egg and butter mixture and fold the mixture well with the help of spatula until it forms smooth and nice form of batter.
4.  Pour the mixture carefully and equally in two cake pans and place in the preheated oven for 15-20 minutes or until cooked completely. You can check by inserted skewer into the cake if it comes out clean it means the cake is ready. Before getting is out of the pan allow it to cool down completely. Meanwhile, you can prepare filling and icing.

Čaj od korijena maslačka


Slikovni rezultat za maslačka




Maslačak je biljka koja uspijeva na svakom tlu jer razvija snažni i vretenasti korijen koji se širi do dubine oko 30 centimetara. Listovi maslačka su dugi oko 20 centimetara, a cvjetovi su svijetložute boje i sadrže mliječni sok. Kod zrelih plodova nastaje dugi kljun koji je pri vrhu pun raširenih dlačica koje se lagano šire vjetrom.

Maslačak se još naziva radičem i žutinicom, a ljekoviti dijelovi su mu korijen i nadzemni dijelovi. Maslačak raste od ožujka do svibnja na travnjacima, voćnjacima, livadama, vrtovima i parkovima, tj svugdje gdje vjetar uspije raspršiti plodove. Može ga se vidjeti uz svaki puteljak, prolaz, cestu i na pločnicima.

Bere se u proljeće uz pomoć prikladnog oruđa za iskapanje korijena, nakon čega se razreže i vješa u zračnom prostoru kako bi se posušio. Moguće ga je sušiti i na umjetnoj toplini.

Ljekovita svojstva maslačka

Korijen maslačka sadrži ljekovite tvari poput gorke tvari, saponina, mineralnih tvari, eteričnog ulja, kolina, vitamina, tvari koje imaju enzimatsko djelovanje, tanina, elemenata u tragovima, inulina i bjelančevina.

Za čaj od korijena maslačka će vam biti potrebne 2 žlice narezane suhe biljke koju je potrebno preliti sa 1/4 l hladne vode. Zatim je vodu potrebno zagrijati i ostaviti da kuha oko jedne minute. Nakon što kuhani čaj odstoji 10 minuta, spreman je za konzumaciju.

Čaj od korijena maslačaka pomaže i u izlučivanju bubrežnih kamenaca, tako da se napravi čaj od 2 žlice maslačka, koji se prelije sa 1/2 l hladne vode, pa se sve zajedno stavi kuhati i kada zakipi nakon 20 minuta čaj se ocijedi. Gotovi čaj pomiješajte s još 300 dcl tople vode i popijte ga u roku od 20 minuta.

U narodnoj medicini maslačak je jedan od čestih sastojaka, a cijenjen je i kao salata koja se radi od listova maslačka, dok se listovi mogu kuhati i kao povrće.

Maslačak je odličan kod poticanja apetita, a glasi kao biljka koja ima nevjerojatno okrepljujuće djelovanje. Čaj od maslačka nema štetnih nuspojava, ali svježi maslačak može prouzročiti trovanje kod djece zbog čega valja biti oprezan kod igranja djece s maslačkom. Saznajte koje su još bilje otrovne za ljude.

VEROVALI ILI NE: Tri seks poze koje muškarci ne vole


Slikovni rezultat za seks poze koje muškarci ne vole





Iako je opšte prihvaćeno mišljenje da muškarci preferiraju seks uvek i bilo kako, ipak to nije tačno.

Postoje poze koje im nisu baš drage, pre svega jer su neudobne.

Seks u kadi

Nedostatak prostora i voda su razlozi zbog kojih bi muškarci izbegli seks u kadi. Nema ništa gore nego kad vas tokom odnosa slavina bode u leđa ili kad se iznenada okliznete i završite u vodi. Osim toga, voda je loš lubrikant.

Seks u stojećem položaju

Iako u filmovima uvek izgleda strasno i spontano, u stvarnosti je stojeća poza jako teška. Za početak, muškarac mora na rukama da drži celu težinu partnerke, a čak i ako mu je to u početku lako, kasnije će postati bolno.

Kašika

Ženama je to jedna od najromantičnijih poza, ali muškarcima nije baš omiljena. Dok u misionarskom položaju mogu da uživaju u pogledu na lice i grudi partnerke, u ovoj pozi ne vide ništa posebno.

Saturday, August 26, 2017

Ovo je idealna prehrana za usporeni rad štitnjače


Slikovni rezultat za prehrana za usporeni rad štitnjače





Opstipaciju rješavajte pravilnim odabirom namirnica. Bijeli kruh, brašno, kukuruzne pahuljice i tjesteninu od bijelog brašna pokušajte u potpunosti zamijeniti onom integralnom


Usporeni rad štitnjače ili hipotireoza traži poseban tip prehrane, a preporučuju se namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, kao što su zobene pahuljice s jogurtom i cimetom. Savjete za prehranu kod usporenog rada štitnjače donosi nutricionist Nenad Bratković.

Očekujete li formulu ili jednostavnu dijetu koja bi mogla riješiti problem preko noći, moramo vas razočarati jer “čarobne formule” nema. No, slučaj opak nije posve beznadan. Krenite sa smanjivanjem ugljikohidrata u svojoj prehrani koji dolaze iz kruha, tjestenine, riže, keksa, zaslađenih sokova. Ugljikohidrate konzumirajte iz neškrobastog povrća, voća, grahorica i žitarica kao što je zob, heljda, quinoa, eventualno ječam i raž. Prevelik unos ugljikohidrata znatno opterećuje inzulinsku aktivnost koja je i u hipotireozi smanjena.

Ako niste tjelesno aktivni, dodatno usporavate svoj metabolizam koji je zbog zdravstvenog stanja usporen. Masti su izuzetno bitne i kod hipotireoze, i zato suncokretovo i sojino ulje smanjite u prehrani, a povećajte unos maslinova ulja (ne pržiti na njemu) te konzumirajte plavu ribu. Dobar je izbor laneno ulje, lanene sjemenke i omega-3 iz badema, oraha. No njihov smanjeni sadržaj omega-3 masnih kiselina potrebno je kompenzirati većom dozom unesenih količina.

Dodaci prehrani koji se nerijetko uzimaju kao alat za postizanje brzih rješenja kod hipotireoza nisu potpuno bezopasni s obzirom na to da zadiru u metabolizam štitnjače, naročito ako se primjenjuje terapija lijekovima koju je preporučio liječnik. Iako postoje dodaci prehrani s koncentriranim sadržajem ekstrakta fukus alge (atlantski bračić), sadržaj joda u takvim preparatima može interferirati sa samim lijekovima te s koncentracijama valja biti oprezan i savjetovati se s liječnikom. Dodatke prehrani trebate primjenjivati svaki dan, ne samo određenih dana. Svakako uzimajte koncentrirane dodatke prehrani s kvalitetnim ribljim uljem (ne one u omjeru EPA:DHA 180:120, već one jače) koji se dobivaju iz pročišćenog ribljeg ulja. Regulacija prehrane ide ruku pod ruku s redovitom tjelesnom aktivnošću. “Napadaji” prejedanja znak su neravnoteže i hormona, ali i glikemije (glukoze/šećera u krvi). Redovita tjelesna aktivnost (nordijsko hodanje, brzo neprekidno hodanje u trajanju od jednog sata, bicikliranje u trajanju od jednog sata) odličan je saveznik koji će podići razinu serotonina i endorfina u organizmu, potaknuti zadovoljstvo samom sobom, potaknuti procese mršavljenja i sagorijevanja masnog tkiva te smanjenje periferne rezistencije na inzulin u masnom tkivu.

Opstipaciju ili zatvor rješavajte sljedećim odabirom namirnica: naglasak u prehrani stavite na brokulu, prokulicu, cvjetaču, grah, leću, luk, papriku, kruh s mekinjama (švedski/vestfalski kruh), kompot od suhih smokvi, šljiva, kruške ili pak frape od navedenog voća i jogurta, lanenih sjemenki, smokvi i grožđica u kombinaciji s raženim pahuljicama. Bijeli kruh, brašno te kukuruzne pahuljice i tjesteninu od bijelog brašna pokušajte u potpunosti zamijeniti onom integralnom. Umjesto kave s mlijekom koristite (bijeli, žuti) nezaslađeni čaj više puta dnevno te biljne čajeve, poput čaja od komorača ili koprive koji će pridonijeti izlučivanju viška tekućine.

Napadaji prejedanja

Usporena aktivnost štitnjače nerijetko rezultira debljanjem. Donosimo tri glavna čimbenika u hipotireozi

● Hipotireoza, odnosno usporena aktivnost štitnjače jest uistinu značajan i ozbiljan zdravstveni čimbenik koji nerijetko rezultira debljanjem, što dovodi do otežanog mršavljenja i regulacije normalne tjelesne mase. Postoje tri glavna čimbenika u hipotireozi koji dovode do začaranog kruga pri nastojanju da se izgube prekomjerni kilogrami.

Prvi – opstipacija (probavni zatvor) popraćen čestim osjećajem napuhnutosti.

Drugi – napadaji prejedanja povezani s osjećajem umora i klonulosti, nedostatka energije, što je posljedica hormonski uvjetovanog snižavanja bazalnog metabolizma.

Treći – napadaji prejedanja s namirnicama bogatima jednostavnim ugljikohidratima (kao brzim i visokokaloričnim izvorima energije).

Nakon unosa takvih namirnica dolazi do takozvane postprandijalne depresije koja pak doprinosi ukupnoj metaboličkoj depresiji, a koja je u biti posredovana hipotireozom.

Jelovnik za malene bogat kalcijem


Povezana slika





Doručak: Zobene pahuljice i domaći voćni jogurt, od 8 mjeseci

40 g zobene pahuljice – preko noći namočene u mlakoj vodi
1,5 jž sušeno voće – brusnice i grožđice – namočene preko noći
1 jž mljevenih badema
5 jagoda
180 g jogurta
Jogurt i jagode smiksajte i na taj način pripremite domaći voćni jogurt te dodajte navedene druge sastojke. Ovo je idealan doručak za dijete od 2-3 godine.

Napomena: Za mlađe dijete ili dojenče sastojke sameljite štapnim mikserom u kašicu.



Ručak: Tjestenina sa špinatom i gljivama, od 1,5 godine

70 g kuhane tjestenine s jajima
300 g špinata
1 jž maslaca
1 čž maslinovog ulja
5 šampinjona
100 g kiselog vrhnja
Skuhajte tjesteninu i špinat, zajedno s na tanko narezanim gljivama izdinstajte na maslacu i maslinovom ulju i na kraju dodajte kiselo vrhnje. Tjesteninu umiješajte u dobiven umak od špinata i gljiva.

Napomena: Ukoliko uklonite gljive, ovo jelo možete dati djetetu od 6-7 mjeseci.



Užina: Sladoled kod kuće, od 1 godine

1 banana
100 ml punomasnog mlijeka
200 g smrznutog ribiza
2 jž agavinog sirupa
Sve sastojke smiksajte štapnim mikserom, prvo bananu i smrznuto voće, te postupno dodajte mlijeko i agavin sirup. Ovaj sladoled ne trebate posebno zaleđivati jer smrzuti ribiz daje konzistenciju sladoleda.

Napomena: Ribiz je voće bogato kalcijem, no s obzirom na dosta trpki okus, možete ga zamijeniti smrznutim jagodama ili malinama.



Večera: kvinojin puding, od 1 godine

250 ml mlijeka
3 žlice kvinoje
2 žlice pirovog griza
Prstohvat cimeta
1 jž meda
U 2,5 dcl vrelog mlijeka dodajte kvinoju koju kuhajte u mlijeku 10 minuta, dodajte griz od pira i kuhajte još 10ak minuta. U ovakvu smjesu, mlaku, dodajte prstohvat cimeta i 1 žlicu meda.

Bolji san može značiti i bolji seks za starije žene







Prema novom istraživanju žene iznad 50 godina zadovoljne su seksualnim životom samo ako su dobro naspavane

Istraživači predvođeni doktoricom Julianom Kling iz klinike Mayo u Scottsdaleu ispitali su gotovo 94 tisuće žena između 50 i 79 godina. Otkrili su da 31 posto ispitanica pati od nesanice, dok ih je više od polovice, odnosno 56 posto, donekle ili veoma zadovoljno svojim seksualnim životom.
Premalo sna, manje od sedam sati tijekom noći, povezano je s nižom vjerojatnošću za seksualnim zadovoljstvom, pokazali su rezultati.

“Ovo je veoma važno istraživanje, budući da se razmatra pitanje koje ima izniman utjecaj na živote žena”, rekla je doktorica Jill Rabin, koja je pregledala rezultate.

Godine su odigrale ključnu ulogu u rezultatima. Na primjer, istraživanje je pokazalo da je puno manja vjerojatnost da će starije žene biti seksualno aktivne ako ne spavaju sedam do osam sati po noći, za razliku od mlađih žena. Žene starije od 70 godina, koje spavaju oko pet sati dnevno, imaju 30 posto manju vjerojatnost da će biti seksualno aktivne od žena iste dobi, koje spavaju barem sedam sati. Medicinski stručnjaci istaknuli su kako je dobar san presudan za brojne aspekte zdravlja žena.
Osim što koči seksualni život, loš san također je povezan s nizom zdravstvenim problema kao što su sindrom nemirnih nogu, apneja u snu, stres i tjeskoba. Ostali zdravstveni problemi povezani s nesanicom su bolesti srca i visokog krvnog tlaka, artritis, dijabetes, depresija i neurološki poremećaji.

“Znamo da su opstruktivna apneja u snu i seksualna disfunkcija u pozitivnoj korelaciji. Ostali faktori koji mogu dovesti do smanjene kvalitete sna su različiti životni događaji koji mogu doprinijeti razini stresa, kronične bolesti, lijekovi i još brojni drugi”, objasnila je doktorica Rabin te nadodala da žene u menopauzi zbog hormonskih promjena imaju brojne simptome koji utječu na trajanje i kvalitetu sna.

Ipak je moguće – brzi obrok koji nije ‘junk food’




Brz način života primorao nas je da uvedemo više praktičnosti u svoju kuhinju. Kako pojesti kuhani obrok, a da na njega “ne potrošimo” puno vremena? Možda da pripremite one-pan-pastu? One-pan-pasta pravo je rješenje, jer u samo jednom komadu posuđa (ovom slučaju tavi) možete u vrlo kratkom vremenu napraviti ukusan obrok.

U tavi je objedinjeno nekoliko vrsta hrane – meso, povrće s tjesteninom, umak… koje bismo inače spremali odvojeno u tri posude. Ovakav brzi obrok ipak zbog svojih sastojaka i načina pripreme ne spada u fast food, nego je prilika da pojedete skuhan, zdrav i ukusan obrok nakon što dođete kući s posla. I onda kada ste na dijeti, jer ‘one-pan-pasta’ može imati širok raspon kalorija. A nakon jela, osim tanjura, pribora za jelo i daske za rezanje začina i mesa jedini komad posuđa koji trebate oprati jest – tava.

Priprema:

Zagrijte tavu na štednjaku. Nakon toga, stavljate na masnoću one sastojke koji se prže (meso, riba, pinjole…), zatim ih sklonite s tave na tanjur ili dasku za rezanje. U tavu onda stavite vodu i prstohvat soli, te po želji maslinovo ulje. Dodajte tjesteninu i povrće, šunku, sir… Pri kraju vratite meso, odnosno pržene sastojke, te pustite da se svi okusi prožmu zajedno ih kuhajući oko dvije do tri minute, dok voda ne ispari.

Thursday, August 24, 2017

Kofein, brokula, kupus i senf ometaju pravilan rad štitnjače


Slikovni rezultat za pravilan rad štitnjače






Pojačani rad štitne žlijezde prate uznemirenost, mršavljenje, ubrzani rad srca i treskavica, a usporeni su debljanje, osjećaj hladnoće i opadanje kose

Poremećaji rada štitnjače, jedne od najvećih žlijezda u našem tijelu, sve su učestaliji te u svijetu od njih boluju čak dvije milijarde ljudi. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u skupini endokrinoloških bolesti bolesti štitnjače su na visokome drugome mjestu, odmah nakon šećerne bolesti.

Svaka deseta žena nakon 50. boluje od nepravilnog rada štitne žlijezde, no zbog stresa su sve češće žrtve bolesti i muškarci. Hormoni koje proizvodi štitnjača, žlijezda u oblika leptira smještena ispod Adamove jabučice, pomažu u reguliranju broja otkucaja srca, krvnog tlaka i tjelesne temperature te u reguliranju brzine kemijskih reakcija, odnosno stope kojom se hrana pretvara u energiju. Upravo su zato hormoni štitnjače od ključne važnosti za funkcioniranje svake stanice u tijelu.

Najčešće bolesti štitnjače su gušavost, pojačan rad štitnjače ili hipertireoza te oslabljena funkcija štitnjače (hipotireoza), no česte su i upale štitnjače te tumori. Posljednjih pedeset godina broj oboljelih od karcinoma štitnjače povećao se čak pet puta te u Hrvatskoj od te zloćudne bolesti na godinu oboli od 400 do 500 ljudi, od čega je 300 žena. Nasreću, ako se otkrije na vrijeme, karcinom se u većini slučajeva lako liječi.

- Bolesti koje dovode do pojačanog rada štitnjače (hipertireoze), čime se proizvodi više hormona štitnjače (T3 i T4) no što je organizmu potrebno, obično izazivaju simptome kao što su uznemirenosti, mršavljenje unatoč dobrom apetitu, nervoza, ubrzani rad srca, treskavica, učestale stolice (proljevi), umor, opadanje kose, loš san, poremećaji menstrualnog ciklusa, problemi s plodnošću, opći nemir i slično - kaže prim. dr. sc. Miodrag Lacić, specijalist nuklearne medicine - tireolog, znanstveni suradnik Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

S druge strane, dodaje Lacić, bolesti koje dovode do oslabljenog rada štitnjače (hipotireoze) vrlo su česte, no nažalost, kasno se otkrivaju.

- Te bolesti usporavaju metabolizam te, kada su jače izražene, dovode do debljanja, umora, povišenih masnoća u krvi (kolesterol i trigliceridi), glavobolja, različitih promjena na koži, psihičkih promjena, fizičke i intelektualne usporenosti, osjećaja hladnoće, problema s opadanjem kose, zatvora, poremećaja menstrualnog ciklusa, problema s plodnošću i slično - objašnjava.

Bolesti i poremećaji rada štitnjače mogu se, tvrdi, pojaviti u svakoj životnoj dobi, no zloćudni tumori štitnjače, kao i pojačani rad štitnjače (hipertireoze), relativno se češće pojavljuju kod mladih, a oslabljen rad štitnjače češće se pojavljuje kod starijih osoba. Uz nasljedne faktore, stres i neke lijekove, faktor koji pospješuje razvoj bolesti štitnjače može biti i neadekvatna prehrana. Namirnice poput kelja i kupusa, senfa, brokule, kikirikija te proizvodi od soje ometaju apsorpciju joda te na tjednom jelovniku ne bi trebale biti više od dva, tri puta. Za zdravlje štitnjače smanjite i napitke koji sadrže kofein te alkohol i pušenje. Obogatite prehranu voćem, povrćem, ribom, cjelovitim žitaricama, mesom peradi, mahunarkama i grahoricama.

Za dobro funkcioniranje štitnjače jedite mrkvu, špinat, marelice, šparoge, maslinovo ulje, avokado, sjemenke suncokreta, cjelovite žitarice, banane i riblje ulje, preporuka je iz Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Kod hipotireoze probavu pospješite povrćem, voćem, cjelovitim žitaricama i ostalim namirnicama bogatim vlaknima. Metaboličke procese pospješite pijući najmanje osam čaša vode na dan, a pomoći će i 30-45 min tjelovježbe na dan.

Ubrzani i usporeni rad utječu na tjelesnu težinu
Čest znak poremećaja rada štitnjače je nagla promjena tjelesne težine. Ako štitnjača proizvodi previše hormona, kilogrami se tope, a ako je razina hormona štitnjače niska (hipotireoza), debljamo se, tako je Oprah dobila 18 kilograma.

Ako se ne otkrije na vrijeme, može izazvati zatajenje srca
Poremećaje u radu štitnjače vrlo je važno na vrijeme otkriti jer prekomjerni rad štitnjače iscrpljuje tjelesne organe i može izazvati zatajenje srca, dok usporen rad štitnjače, hipotireoza, slabi otpornost tijela na infekcije.

Uz nekoliko gutljaja napravite samopregled 
Napravite samopregled ispred zrcala. Zabacite glavu unatrag, otpijte malo vode te, dok gutate, promatrajte pojavljuje li se ispod Adamove jabučice i iznad ključne kosti oteklina. Ako je uočite, obratite se odmah liječniku.

Prepoznavanje bolesti prema glavnim simptomima
Hipotireoza može podići razinu kolesterola te povećati rizik od srčanog ili moždanog udara. Simptomi hipertireoze su tjeskoba, nesanica i razdražljivost, slabost u mišićima, drhtanje ruku, problemi s vidom i proljev.

Nakon 35. na pregled krvi svakih pet godina
U sklopu prevencije bolesti štitnjače izbjegavajte ekstremna ponašanja u prehrani i stilu života te što brže rješavajte konfliktne, stresne situacije.

Preporučljivo je svakako napraviti i preventivne preglede štitnjače jer mnoge bolesti počinju i razvijaju se mnogo prije pojave prvih simptoma. Ako se pojave problemi sa štitnjačom, potražite pomoć u specijaliziranim centrima za bolesti štitnjače koji su u mogućnosti primijeniti individualizirani, tj. personalizirani medicinski pristup u dijagnosticiranju i liječenju što, nažalost, nije čest slučaj u svakodnevnoj liječničkoj praksi, savjetuje dr. Miodrag Lacić. Nakon 35. svakih bi se pet godina trebalo podvrgnuti testiranju krvi.

U muškaraca se javlja tiho, a prvo slabi potencija
Bolesti štitnjače se znatno češće nego kod muškaraca pojavljuju kod žena u dobi od 20 do 40 godina, a omjer iznosi oko 4:1. No zbog stresa su poremećajima štitnjače sve više izloženi i muškarci, kod kojih su najčešći simptomi ubrzan puls, osjećaj gušenja ili knedle u grlu te slabljenje potencije i depresija.

Okidači bolesti štitnjače: Genetika, prehrana i stres
Ako je potreba za jodom u prehrani zadovoljena, najveći rizik razvoja bolesti i poremećaja rada štitnjače nose nasljedni faktori. No iako je u većini zemalja razvijenog svijeta jodiranjem kuhinjske soli potreba za jodom zadovoljena, još ima dijelova svijeta gdje to nije slučaj te su tamo i problemi s gušavošću izraženiji. No faktori koji pospješuju bolesti štitnjače mogu biti i neadekvatna prehrana, kao i uzimanje nekih lijekova, te stres kojemu je suvremeni čovjek sve više izložen, kaže dr. Lacić.

OBLIK NOSA OTKRIVA KAKVA STE OSOBA: Saznajte da li ste odani ili vam je suđeno da švrljate





Kažu da je naše tijelo materijalni oblik našeg uma, pa zato svaki dio tijela otkriva ponešto o našoj unutrašnjosti. Evo šta nos otkriva o vama.


Pronađite na slici koji oblik vam najviše odgovara i pročitajte tumačenje. Ako ste kombinacija dva oblika, pročitajte tumačenja za oba.

1. Nubijski nos
Nubijski oblik se odlikuje prije svega dužinom. Most je gotovo ravan, a široka tačka nosa usmjerena je prema dole. Za ljude sa ovim oblikom nosa kažu da su znatiželjni. Oni su optimistični, simpatični i uvijek traže rješenje za svaki problem. Neće odustati i svaliti posao nekom drugom na leđa, čak i kad im ne ide ili im se to uopšte ne radi.

2. Grčki nos
Ime mu dolazi od skulptura grčke antike. Većina njih je dobila taj nos od umjetnika. Odlikuje ga to da je uzak, dug i ravnog oblika. Vlasnici ovakvog nosa su uzdržani i ne vole da budu u centru pažnje. Oni su vrlo praktični i odani. S njima je teško otvoreno razgovarati o svojim osjećanjima, jer misle da takve stvari čovjek treba da zadrži za sebe. Smatra se da su povučeni.

3. Kukasti nos
Mnogi upoređuju taj oblik s ptičjim kljunom. Osobe s ovakvim nosom su kreativne i požrtvovane. One brane svoja uvjerenja i ne boje se rizika da bi ostvarile svoje ciljeve. Hrabre osobe koje kroz život idu uzdignute glave.

4. Izbočen nos
Slično kukastom nosu, zakrivljen je iz nosne kosti do vrha. Ljudi sa ovakvim nosom smatraju se veoma odlučnim. Njihova ličnost je usko povezana s njihovim poslom i dobri su organizatori. Ako im se ne desi nekakva posebna zla sreća, skoro je sigurno da će steći bogatstvo.

5. Prćast nos
Vrlo kratak i izgleda nježno. To je najpopularniji oblik, jer nije tako uočljiv. Vlasnici ovakvog nosa su vrlo često spontani u svojim odlukama koje često iritiraju druge ljude. Oni su jake volje i rado odlaze na posao, jer vole da rade.

6. Ravan nos
Ovaj oblik nosa je najčešći u Aziji. Malo je ravniji nego većina drugih oblika. Njegove nozdrve su široke. Osobe sa ravnim nosom imaju jak karakter. Oni su vrlo temperamentni i strastveni. Ako se igrate sa njihovim strpljenjem, postanu bijesni.

7. Konkavni nos
Ima mali luk na nosnoj kosti. To nije naročito upadljivo, jer cijeli oblik izgleda pomalo krhko. Ljudi čiji nos ima ovaj oblik često su velikodušni i uvijek spremni da pomognu drugima koji imaju probleme. Zbog svoje razumne strane, ove osobe je lako povrijediti.

8. Nakrivljen nos
Čak i ako takav naziv nije naročito laskav, ovaj oblik nosa označava ljubavni karakter. Most nosa se ističe, dok je vrh vrlo zaobljen. Osobe s ovakvim nosom umiju da slušaju, što ih čini odličnim prijateljima ili partnerima. A ljudi koji imaju ovakav nos, a pritom ide malo u lijevu ili desnu stranu, vole da švrljaju i veliki su švaleri.









Svaka druga žena mašta o seksu s ovim muškarcem

Slikovni rezultat za žena mašta o seksu






Sve bi to bilo doista lijepo da ne postoji i podatak da mnoge takve afere i veze završavaju prekidom



Britanci su nedavno proveli jedno vrlo zanimljivo istraživanje koje je otkrilo da čak 42 posto ljudi mašta o seksu s kolegom s posla ili klijentom, dok o seksu sa šefom mašta njih 11 posto.

Među njima je 68 posto samaca, no čini se da ni veza ne stoji na putu ovakvim mislima. 30 posto ispitanika već je priznalo da je imalo takvu aferu.

"U odnosu na naše kolege iz Europe, mi radimo previše sati, tako da nije toliko iznenađujuće što smo bliski. Mnogi od kolega su na kraju završili i u braku, što je jako lijepo", otkrila je jedna od ispitanica.

I sve bi to bilo doista lijepo da ne postoji i podatak da mnoge takve afere i veze završavaju prekidom, a prisiljeni ste i dalje se nastaviti viđati i komunicirati s tom osobom.

Britanci su izračunali i prosječni životni vijek ovih veza, koji iznosi otprilike 11 mjeseci, dok samo najsretniji izdrže 18 i više mjeseci.

Je li štitnjača uzrok tvoje debljine?

Slikovni rezultat za štitnjača uzrok tvoje debljine?





Naglo debljanje ili mršavljenje, umor, razdražljivost, nesanica, natečenost, osjećaj knedle u grlu... sve to mogu biti simptomi problema sa štitnjačom. Nauči kako možeš samostalno pregledati štitnjaču i saznaj kako su stres i prehrana povezani s ovom žlijezdom, koju nazivaju energetskom centralom organizma

Svaka pretila osoba trebala bi ispitati funkciju štitnjače, poručuje dr. Ante Škaro, specijalist otorinolaringologije i kirurg glave i vrata, ravnatelj zagrebačke Poliklinike Leptir, prvog privatnog centra u Hrvatskoj specijaliziranog za štitnjaču. Međutim čak i nagli gubitak kilograma može biti znak poremećaja rada štitnjače.

"Tipično je hipertireoza, pojačani rad štitnjače, uzrok mršavosti", objašnjava dr. Škaro, "a hipotireoza, to jest usporeni rad štitnjače, pretilosti, ali je moguće i obrnuto. Zato je bilo kakva promjena tjelesne težine važan simptom zbog kojeg bi trebalo pregledati štitnjaču."

Hormoni zaduženi za bazalni metabolizam
S dr. Škarom razgovarali smo o povezanosti štitnjače i debljine te o utjecaju nepravilne prehrane i stresa na razvoj bolesti bolesti štitnjače, ali nam je za početak objasnio da je štitnjača žlijezda u obliku leptira smještena u prednjoj donjoj trećini vrata, koja poput potkove obuhvaća dušnik.

Luči dva hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji su građeni od kemijskog elementa joda. Hormoni štitnjače u organizmu održavaju bazalni metabolizam stanica, i to tako da manjak hormona usporava bazalni metabolizam za oko 40 posto, odnosno višak hormona ubrzava bazalni metabolizam za 60 do 100 posto iznad normalnih vrijednosti. Dakle, hormoni T3 i T4 utječu na rast i razvoj organizma, kretanje, spavanje, dišni i srčanožilni sustav, mozak, probavu te rad ostalih žlijezda, uključujući i spolne žlijezde.

Lučenje ovih hormona regulira hipofiza, žlijezda u mozgu, sa svojim tiroid stimulirajućim hormonom TSH. Manju količinu T3 i T4 hormona u krvi registrira hipofiza koja proizvede i izluči u krvotok više TSH-a, koji će pojačano stimulirati štitnjaču na lučenje T3 i T4 hormona, i obrnuto, kod veće količine T3 i T4 hormona hipofiza proizvede i izluči manje TSH-a.

Štitnjača pod stresom
Poremećaji i bolesti štitnjače se javljaju kada organizam ne može više kompenzirati utjecaj stresa i nepravilne prehrane, kaže dr. Škaro te pojašnjava:

Hormoni stresa su adrenalin, koji se luči kod trenutnog stresa, i kortizol, koji je povezan s dugotrajnijim stresom. Ujutro se dvaput više luči kortizol te regulira razinu natrija i glukoze u krvi, što je važno da bismo se razbudili.

Hormoni štitnjače određuju koliko će glukoze sagorijevati naše stanice. Više hormona štitnjače u krvi znači da ćemo sagorijevati više glukoze i imati više energije.

Prirodan ciklus lučenja hormona stresa
Nadbubrežna žlijezda i štitnjača trebaju najviše raditi ujutro jer je kroz ljudsku povijest čovjek ujutro trebao najviše energije za rad u polju, lov i druge aktivnosti. Oko 2 popodne drevni ljudi su se vraćali iz lova, odnosno s polja, i u to vrijeme i nama danas hormon stresa počinje opadati, što nas uvodi u fazu mirovanja, koja nas pak polako uvodi u fazu spavanja.

 Dakle prirodno je da stres bude prisutan ujutro, ali ljudi su danas po cijele dane pod stresom, i na poslu i kod kuće, pa je organizam preopterećen i dolazi do razvoja bolesti.

Za oslobađanje od stresa, isprobaj lavandu i sandal i druga opuštajuća eterična ulja!

Kronični stres može prouzročiti upalu štitnjače, a to se odražava i kroz usporavanje rada crijeva i slabije lučenje žuči. Zapravo, štitnjača pogoduje razvoju problema na onim organima koji su naše slabe točke.

Samopregled štitnjače
Stani pred ogledalo i glavu malo zabaci da izdužiš vrat. Promatraj donju srednju trećinu vrata, oko dišne cijevi, i prstima opipaj taj dio vrata. Ako primijetiš zadebljanje, to može upućivati na povećanu ili čvorasto promijenu štitnjaču.

To je dobar povod da odeš na pregled štitnjače kod liječnika, koji će se najvjerojatnije sastojati od specijalističkog pregleda, laboratorijske obrade hormona i ultrazvučnog pregleda štitnjače.

Štitnjača može biti uzrok raznih problema
Prema riječima dr. Ante Škare, glavna opasnost kod evaluacije nalaza je da se hormoni štitnjače promatraju strogo u okviru referentnih vrijednosti. Stvar je u tome da čak i kad su oni u referentnim vrijednostima, mogu postojati odstupanja od idealnog stanja. Ako liječnik to primijeti, može savjetovati čovjeku kako da spriječi daljnje pogoršanje, odnosno razvoj bolesti.

"U skandinavskim zemljama", priča dr. Škaro, "čovjeku se dok je mlad i zdrav u sklopu standardnog sistematskog pregleda provjere hormoni štitnjače i to se evidentira kao njegova referentna vrijednost.

Onda se u budućnosti, kada se loše osjeća, ponovi laboratorijska obrada hormona, to se usporedi s vrijednostima kada je bio zdrav te se odmah vidi je li riječ o oslabljenom ili ubrzanom radu štitnjače."

Stručnjak za štitnjaču skrenuo nam je pažnju na još jedan česti problem:

Liječnici opće prakse, kada im se ljudi požale na depresiju ili nervozu, uglavnom će ih poslati psihijatru, zbog ubrzanog rada srca uputit će ih kardiologu, zbog probavnih problema gastroenterologu, zbog promjena na koži i noktima ili opadanja kose dermatologu, a zbog povišenog kolesterola u krvi internistu, a uzrok svim ovim problemima zapravo može biti poremećaj u radu štitnjače.

Hipertireoza
Hipertireoza je stanje u kojem prevladava prekomjerno stvaranje i izlučivanje hormona iz štitnjače. Glavni pokazatelj ovog stanja je povišena koncetracija hormona štitnjače T3 (>2,33 nmol/L) i T4 (>154 nmol/L) te snižena koncetracija TSH-a (< 0,35 mJ/L).

Simptomi hipertireoze su:

nervoza
nemir
razdražljivost
umor
malaksalost
nesanica
tremor
pojačano znojenje
opadanje kose
ubrzano lupanje srca
povišen arterijski tlak
mršavljenje
učestale stolice
poremećaj menstrualnog ciklusa
povećana štitna žlijezda (guša)
pritisak u vratu
egzoftalmus (buljave oči, dvoslike, smetnje vida)
Hormoni štitnjače pojačavaju apetit, ali i potrošnju energije, pa osoba s hipertireozom može puno jesti, a ne deblja se, ili čak mršavi.

Liječenje hipertireoze se provodi na tri načina: lijekovima, radioaktivnim jodom i operacijom.

Kronična upala štitnjače ima kao početnu fazu hipertireozu, da bi u drugoj fazi prešla u hipotireozu.

Hipotireoza
Hipotireoza je stanje smanjene funkcije štitne žlijezde. Glavni pokazatelj ovog stanja je snižena koncentracija hormona štitnjače, T3 (<0,75 nmol/L) i T4 (<58 nmol/L) te povišena koncentracija TSH-a (>5,00 mJ/L).

Smanjena funkcija štitnjače uzrokuje nedostatak hormona koji dovodi do usporavanja metabolizma u stanicama, tkivima i cijelom organizmu.

Simptomi hipotireoze su:

slabost
pospanost
umor
depresija
pomanjakanje koncetracije
usporen ritam srca
neuredne i bolne menstruacije
smanjen apetit
debljanje
promuklost
zatvor
blijeda i suha koža
podbuhlo lice
zadebljan jezik
natečene ruke i stopala
generalna natečenost
Liječenje hipotireoze se zasniva na hormonskoj nadomjesnoj terapiji levotiroksinom (Euthyrox, Vobenol, Novothyral, Eltroxin, Thyrex) u dnevnoj dozi od 25 do 250 mikrograma.

Kad osoba uzima hormone štitnjače, važna je stalna komunikacija s liječnikom radi praćenja stanja i prilagođavanja doze, ističe dr. Škaro.

Posao za 10 Vozača Kamiona-Njemačka-Plata od 2500€ netto!


Povezana slika





Opis: Traže se vozači kamiona i profesionalni vozači na kategorijom CE i CODE 95. Njemački biro za zapošljavanje traži vozače kamiona i profesionalne vozače za više špedicija u kantonu Thüringen. Trebali bi da imate vozačku dozvolu sa kategorijom CE i CODE 95 i dobre njemačke govorne sposobnosti (A2 minimalno). Posao se može odvijati u lokalnom saobraćaju, državnom, internacionalnom ili za prevoz kamiona na građevine lokacije izvođenja radova. Molimo da pošaljete svoj CV zajedno sa slikom. Napišite i sa kojim vozilima bi voljeli raditi, trenutno vozila u ponudi su: kamion sa fiksnom prikolicom, sa dugom prikolicom, sa duplom prikolicom, sa jumbo prikolicom, hladnjača, prikolica za kipanje. Njemački biro za zapošljavanje će pregledati Vaše dokumente i predložiti Vam odgovarajuće poslodavce! Rado će Vam odgovoriti na sva Vaša pitanja i informacije za život i rad u Njemačkoj.
Molimo da navedete referentni broj oglasa pri slanju: 10000-1145901560-S, 10000- 1141725071-S, 10000-1137510556-S


Vrsta ugovora: Puno radno vrijeme
Vozi se od: Pon-Pet ili Model 3/1
Početni datum: Hitno!
Plata od 2500-1850 € Netto/ mjesečno
Oglas je i za ljude:
*sa EU pasošom
*bez EU pasoša

Poslodavac:
Eures Deutschland
Bundesagentur für Arbeit ZAV IPS Sachsen Anhalt Thüringen, , Deutschland
Telefon:00493613021515
E-mail: sebastian.becker@arbeitsagentur.de Obavezno navesti referentni broj oglasa pri slanju
Osoba za kontakt: Sebastian Becker

Kako se prijaviti: Poslati molbu + životopis na gore navedenu adresu poslodavca ili na kontakt telefon (sve mora biti napisano na Njemačkom jeziku), za više detalja na Njemačkom jeziku kliknite na sljedeći link: eures-link
identifikacijska oznaka slobodnog radnog mjesta: 10000-1145901560-S, 10000- 1141725071-S, 10000-1137510556-S


https://ec.europa.eu/eures/eures-searchengine/page/main?lang=en&app=3.12.1p7-build-0#/fullscreenJvView?uuId=a1ff56d8ecbd4dcf92deb2489dcd61cd&jvId=4907352&pesId=32

Wednesday, August 23, 2017

Spoj najljepših torti u jednoj: Kremasto zadovoljstvo čijem ukusu nećete odoljeti (RECEPT)






Uživaćete u svakom sočnom zalogaju ove ukusne poslastice.


Braon korica

5 bjelanaca
5 kašika šećera
1 kesica pudinga od čokolade

Žuta korica

5 bjelanaca
5 kašika šećera
1 kesica pudinga od vanile

Bijela korica

5 bjelanaca
5 kašika šećera
3 kašike gustina

Fil

15 žumanaca
10 kašika šećera
10 kašika brašna (punih)
 1 l mlijeka
1,5 margarin
400 g neskvika
300 g krem šlaga

Priprema:

Braon korica:

Umutiti pet bjelanaca i pet kašika šećera u čvrst snijeg i lagano dodati prah pudinga od čokolade. Ispeći koricu.

Žuta korica:

Umutiti pet bjelanaca i pet kašika šećera u čvrst snijeg i lagano dodati prah pudinga od vanile. Ispeći koricu.

Bijela korica:

Umutiti pet bjelanaca i pet kašika šećera u čvrst snijeg i lagano dodati tri kašike gustina. Ispeći koricu.

Fil:

15 žumanaca umutiti sa 10 kašika šećera, pa dodati 10 kašika brašna i 2 dcl mlijeka. Sve to zakuhati u osam dcl mlijeka. U vruće mlijeko umiješati 200g neskvika, a kada se sve ohladi dodati margarin, izmiksati i dodati još 200g neskvika.
Posebno umutiti 300g šlaga sa 3 dcl mlijeka.
Korice peći u plehu 25×30 oko 15 min na 180C.

Redosled slaganja:

Bijela kora, fil, šlag, žuta kora, fil, šlag, braon kora, fil, šlag.

Napomena:

Postoji mogućnost da se korica pokupi ukoliko se prepeče. Znak da je gotovo je kada vidite da je počela da se odvaja od stranica pleha

Posao u Nemačkoj za elektromontere instalatere,neto plata 2400 eura


Povezana slika





Oglas: 

Može i sa srpskim pasošem, treba nešto iskustva,
osnovno znanje nemačkog za komunikaciju,
sopstveni auto, neto plata 2400


neobus06@gmail.com
063560818

Kontakt ime: ernest

Telefon: 063560818

Lokacija: Novi Sad, Srbija

Datum postavljanja oglasa: 23-08-2017



http://dijaspora.online/posao/posao-u-inostranstvu/posao-u-nemackoj-za-elektromontere-instalatere-191754.htm

Uhvatila 46 bidermajera i još je neudata!








Jamie Jackson (37) iz Salt Lake City-ja (SAD) bila je pozvana na više od stotinu vjenčanja, a svoj prvi bidermajer uhvatila je 1996. godine.

A onda joj se ovo “osladilo”, pa se veoma trudi da svaki put uhvati buket.

“To je nešto što morate da planirate. Moja strategija je da budem naprijed, jer nevjeste često ne znaju koliko će ga daleko baciti. Mnogo puta buket će pogoditi plafon ili luster. Imala sam mnoštvo ‘ulova’ kada sam morala da skočim za buketom. A dogodilo se i da slučajno udarim djecu”, kaže Jamie,

Ona ovu zanimaciju naziva svojim sportom.

Ova neudata dama nedavno je započela verifikaciju svog dostignuća za Ginisovu knjigu rekorda jer je, do sada uhvatila čak 46 bidermajera. Krenula je u potragu za nevjestama čije je bukete “zaplijenila”, da bi podnijela zvaničnu dokumentaciju i fotografije.

Jackson je sretna što je otkrila da je većina ovih žena još u braku.

“Ponosna sam što mogu da kažem da od 46 vjenčanja na kojima sam uhvatila bidermajere – bilo samo dva razvoda. Smatram sebe hamajlijom”.

Svoju kolekciju Jamie je izložila u lijepoj staklenoj vitrini, a pored svakog buketa piše s čijeg je vjenčanja i koje je godine to bilo.

Nada se da će do zvaničnog priznavanja rekorda uhvatiti još četiri buketa, pa da može da zaokruži na 50. Vlastito vjenčanje još nema u planu.

Jesu li veze između starijih žena i znatno mlađih muškaraca tek trend?

Povezana slika





U posljednje vrijeme sve je više žena koje svoju sreću u ljubavi traže s mlađim muškarcima. Da to nije samo trend, potvrđuje i priča Zagrepčanke Ane, ali i brojnih poznatih parova, koji svjedoče da razlika u godinama te predrasude okoline ipak nisu jače od ljubavi

Dugogodišnja veza naše sugovornice Ane (38) s muškarcem koji je bio 11 godina stariji od nje, pukla je zbog njegove odluke da prihvati poslovni izazov i ode živjeti na drugi kontinent. Neko vrijeme ‘gurali’ su tako preko Skypea ne viđajući se uživo mjesecima, što je ona iznimno teško podnosila, da bi naposljetku shvatila kako je takav odnos samo još više razara. Ponovno ‘soliranje’ isprva joj i
nije baš godilo, sve dok se nije trgnula i odlučila ponovno živjeti punim plućima.

Neočekivani početak

A onda je došao On. Vjerujemo da ovaj početak zvuči kao početak nekog lošeg ‘ljubića’, no ono što je uslijedilo ne događa se baš često ni u romanima, ni u zbilji. Ni sama Ana nikad nije mogla pomisliti
da bi je mogao osvojiti 14 godina mlađi muškarac, a kamoli to da će veza s njim trajati sada već punih godinu dana. ‘Upoznali smo se na najbanalnijem mjestu na kojem sam uopće mogla i zamisliti nekakav početak, na šanku za vrijeme večernjeg izlaska. Bilo je to mjesto gdje sam definitivno odskakala od većine, kako izgledom, odjećom koju sam nosila, načinom ponašanja… No upravo je to bilo ono što je Slavena ponukalo da mi priđe. Na kraju smo razmijenili brojeve, no nisam se nadala njegovu pozivu već sljedećeg dana’, priča nam Ana koja je nakon nekoliko kava, razgovora, izlazaka i spoznaje da je čak 14 godina starija od Slavena, započela vezu s njim. I nije požalila.
‘Ne mogu reći da sam zaljubljena u njega, nikad nisam osjetila one tzv. ‘leptiriće’ u trbuhu, nisu to bile one emocije koje sam ranije imala prema svojim partnerima. No ne mogu osporiti to da uživamo kad smo zajedno. Mislim da se ljepota našeg odnosa krije u tome što ni na koji način jedno drugo ne sputavamo, ne opterećujemo se budućnošću, ne provjeravamo jedno drugome poruke, popis poziva, ne čujemo se stoput na dan… Stvari su vrlo jednostavne, živimo danas, ne kujemo planove za sutra i znamo da ćemo biti zajedno dokle god nam je dobro’, govori Ana koju i dalje oduševljva Slavenova samouvjerenost kojom ju je osvojio, kao i upornost i činjenica da dobro zna što želi premda su mu tek 24. A tu veliku razliku u godinama ionako nitko niti ne primjećuje. ‘Očigledno je da sam starija od njega, no da je riječ o 14 godina razlike, to nitko do sada nije zaključio’, govori Ana, koja je uvjerena da razlog što je baš ona privukla Slavena, a ne neka njegova vršnjakinja, leži u činjenici što se danas većina mladih djevojaka preočigledno nudi muškarcima, a kad ga pridobiju vežu ga uz sebe toliko čvrsto da mu jedva daju i disati.
‘Ne mogu reći da je naša veza otvorena, no ne bi mi smetalo da on jednom pronađe neku sebi ravnu s kojom će moći misliti i o budućnosti. Naravno, to isto želim i sebi jer i ja maštam o suprugu, djeci, skladnoj obitelji. No nisam zbog toga u grču da ne bih uživala u onome što trenutno imam’, objašnjava Ana te dodaje da bi joj, kada bi se takav scenarij obistinio, nedostajala njihova druženja, kako zbog odličnog seksa tako i zbog svih onih trenutaka koje provode zajedno.

Roditelji nemaju ništa protiv

Njihovoj vezi u prilog ide i to što su Slavenovi roditelji jako dobro prihvatili činjenicu da im sin ljubi stariju ženu.‘Nije mi bilo svejedno kad bih pomislila na to da njegovi nemaju pojma s kim im se sin viđa i priznajem da je jedina stvar na koju sam ga nagovorila bila upravo to da s njima razgovara. On im je najiskrenije rekao da održava vezu s 38-godišnjakinjom, a njihova reakcija me oduševila. Bili su sretni jer su znali da im je sin na sigurnom onih večeri kad ne spava kući i apsolutno podržavaju njegov izbor, priča Ana, čija obitelj i nije baš tako ushićena. A njezine prijateljice? Tek njima je njihova veza pravi ‘hit’, u tolikoj mjeri da se nadaju da će ih makar na kratko zadestiti njezina sudbina.
‘Bila sam u vezi i sa starijim, a evo sada održavam odnos s mlađim muškarcem. Mislim da postoje dvije krajnosti kad je o ovim prvima riječ: ili se nakon 40-te zapuste ili ih ulovi kriza srednjih godina pa potpuno polude i požele se ostvariti, ne izlaze iz teretane… Zato, kad već mogu birati, biram mlađeg’, zaključila je naša sugovornica.

Žene su najseksualnije u 40-ima, a muškarci u 20-ima



Često ovakve kompleksne fenomene kao što je odnos starije žene i mlađeg muškarca uspoređuju s indijskom pričom gdje sedam slijepih mudraca pokušava opisati slona tako da informacije dobivaju samo putem taktilnog osjeta. I tako redom, onaj koji pipa surlu opisuje slona kao da je surla najvažnija, onaj koji je kod repa misli da je suština sadržana oko stražnjice. Na sličan način možemo govoriti i o odnosu ‘mlađi muškarac-starija žena’. Kroz statistički pogled na taj fenomen, prema američkim istraživanjima, sve je više takvih brakova, a čitajući domaće medije vidljivo je kako
je taj trend sve prisutniji i kod nas. Pogotovo u gradu, gdje su ljudi sugestibilniji stranim trendovima. Kad se taj trend pokuša objasniti nekom teorijom, dolazi do izražaja vječna debata nature vs. nurture (genetika ili odgoj). S jedne strane, postoje evolucijske i biološke teorije koje govore da će i žena i muškarac izabrati partnera za kojeg je izglednije da će imati kvalitetnije potomstvo. Prema dodatnim istraživanjima, žene su najseksualnije u četrdesetima, a muškarci u dvadesetima. Međutim postoje i druge teorije prema kojima u osnovi takvih veza nije samo pohota već i odgoj. Psihoanalitička teorija govori da je u osnovi takvih veza nerazriješen Edipov kompleks i feler u odnosu majka-dijete. Postoje još i objašnjenja tog fenomena koja u obzir uzimaju i dostupnost različitih medicinskih i kozmetičkih tretmana koji omogućuju da četrdesete budu nove dvadesete.
Koliko je izgledan opstanak jednog takvog odnosa i hoće li on propasti zbog razlike u godinama, teško je reći. Danas se kroz medije promoviraju kraći i intenzivniji ljubavni odnosi jer oni potiču potrošnju. Dugo se spekuliralo da prosječna veza traje sedam godina, međutim u posljednje vrijeme se govori kako se ta brojka smanjila na manje od tri. Preživi li veza između starije gospođe i mlađeg muškarca dulje, statistički gledano možemo govoriti o natprosječnoj uspješnosti. Međutim, život nije statistika. Da parafraziram Tolstoja, svaka takva sretna veza je slična, a nesretna je nesretna svaka na svoj način.

Kako potaknuti (a ne ugroziti) motorički razvoj djeteta?

Slikovni rezultat za motorički razvoj djeteta





Na koji način roditelji trebaju biti uključeni u motorički razvoj djeteta do prve godine života, zašto je bilo kakav oblik prislile u tom kontekstu kontraproduktivan, na koji način roditelji mogu omesti taj razvoj i još štošta vezano uz ovu temu.

‘Većina roditelja nije svjesna da svakodnevna njega, hranjenje, maženje i igra predstavljaju izvrstan i prirodan način poticanja motoričkog razvoja djeteta. U pravilu, dijete od najranije dobi treba postavljati na trbuh kada je budno kako bi samostalno vježbalo i usvajalo nove vještine (odizanje glave od podloge, odizanje ramena postavljanjem na podlaktice, odizanje zdjelice podvlačenjem koljena i zauzimanjem ‘četveronožnog’ položaja te usvajanjem posjedanja i puzanja. Baby handling – vještina postupanja s djetetom tijekom svakodnevnih aktivnosti kao što su nošenje, oblačenje, svlačenje, podizanje i slično, pridonose bržem usvajanju poželjnih obrazaca motoričke aktivnosti. Nedvojbeno masaža i vježbanje pridonose uspješnosti usvajanja novih vještina. U svim navedenim aktivnostima odvija se bogata komunikacija na emocionalnoj razini, koja je dragocjeni element u emocionalnom razvoju djeteta i stvaranju optimalnih uvjeta za zdrav psihosocijalni razvoj’, kazao je te istaknuo da ako roditelj ima osjećaj da djetetu ne paše određena, treba je prekinuti i započeti neku drugu, pa pokušati kasnije.

‘I ovdje vrijedi temeljni princip: treba osluškivati vlastite instinkte i pokušati procijeniti što djetetu odgovara pa upravo to činiti. Prisilu bilo koje vrste treba izbjegavati’, govori.

A kako na vrijeme prepoznati odstupanja od normalnog motoričkog razvoja? ‘S obzirom na to da je dijete kod pedijatra sedam puta tijekom prvih 18 mjeseci života, procjenu razvoja prepustio bih njemu. Naime, varijacije normalnog razvoja velike su i treba posjedovati specijalizirano znanje i iskustvo kako bi se uočili obrasci koji upućuju na bolest. Pokušaji samoprocjene motoričkog razvoja najčešći su izvor nepotrebnih frustracija i traume roditelja’, odgovara.

‘Osluškivanje vlastitog instinkta, uspostava tople i bogate komunikacije s djetetom te osjećaj sreće i zadovoljstva najbolji su put prema skladnom cjelokupnom razvoju djeteta. Masaža i vježbe, a napose igra, najbolji su put poticanja’, ističe.
A kakvo je mišljenje ovog uglednog liječnika na temu pomagala u prohodavanju, kao što su guralice, hodalice i sl., doznajte ovdje!

Kakvo je Vaše mišljenje od guralicama, hodalicama i ostalim dječjim pomagalima?

Nevedene su sprave umotvorine suvremenog društva i nisu bez utjecaja na motorički razvoj djeteta. U pravilu one mijenjaju prirodni put ovladavanja motoričkim vještinama, pružaju neprirodne prečace u razvoju i ne preporučuju se. Tako dijete koje veselo sjedi u hodalici i odguruje se po stanu ne vidi svoje noge, odnosno izostaje povratna informacija i povezivanje onoga što dijete osjeća svojim nogama i onoga što se s njima događa. Ostatak tijela pritom se nalazi u neprirodnom položaju i nema njegovih popratnih motoričkih aktivnosti. I konačno, postoje ozbiljni sigurnosni razlozi (padovi, prevrtanja) zbog kojih te sprave nije preporučljivo upotrebljavati.

Domaća čokolada s lješnjacima i pistacijama



Sastojci:


300 g lješnjaka
100 g pistacija
200 g čokolade (60% kakaa)

Priprema:

1 Pržite lješnjake u pećnici na 200 °C dok ne dobiju zlatnu boju. Ostavite ih da se ohlade, zatim ih trljajte u rukama kako biste lakše skinuli kožicu. Pomiješajte oguljene lješnjake s pistacijama i rasporedite ih po limu za pečenje (dim. 20x8cm) obloženom papirom za pečenje.

2 Otopite čokoladu na pari, ali pazite da ne zakuha. Ulijte vruću čokoladu između lješnjaka i pistacija, tako da se sve poveže.

3 Stavite čokoladu u hladnjak da se smjesa stisne. Izvadite čokoladu iz kalupa i režite na kocke.


Tuesday, August 22, 2017

Welcome to Baby Led Weaning (The Mush Stops Here)

Povezana slika





Baby Led Weaning, quite simply, means letting your child feed themselves from the very start of weaning. The term was originally coined by Gill Rapley, a former health visitor and midwife.

According to the most recent research most babies reach for food at around six months, which is also the time that mothers are being encouraged to wean* by their Health Visitors, in accordance with the WHO guidelines.


The distinct advantage of weaning at around six months is that by then, our children are
 developmentally capable of feeding themselves proper food, in other words – no more mush!

You just hand them the food in a suitably-sized piece and if they like it they eat it and if they don’t they won’t. (But they do, really they do… check out the baby with the pork chop).

That’s the essence of Baby Led Weaning. No purees, no ice cube trays, no food processor, no potato masher, no baby rice, no weird fruit and veg combos… just you and your child, eating food that you enjoy with you and your family.


This is meant in the Brit sense, not the American. In the UK, ‘weaning’ means ‘adding complementary foods’, whereas in the States it means ‘giving up breastfeeding’. Two nations divided by a common language, and all that. In fact, there is even a helpful hands-across-the-ocean translation thread on the subject on the forum, which solves the mystery of what the UK equivalent of the Graham’s Cracker might be. (While we’re on the subject of terminology… if it was up to me, I’d have called this whole thing Baby Self-Feeding, but that ship has sailed, my friends, and Baby-Led Weaning it is.)